ایران جانبی

ثبت بیش از ۳۸۰ مورد کودک آزاری در سال جاری - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 193903
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۰۴
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین خبر داد
شاخص : معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین با اشاره به ۳۸۹ مورد کودک آزاری در ۴ ماهه اول سال، گفت: ۳۱ درصد کودک آزاری جسمی و ۲درصد کودک آزاری جنسی داشتیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هدی حقیقی در کنفرانس تخصصی کنوانسیون حقوق کودک که امروز در سالن شهید امامی استانداری برگزار شد، اظهارکرد: سازمان بهزیستی در حوزه کودکان خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد اما هر آنچه ما در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کارکنیم باز هم کم کار شده است.

وی با اشاره به حوزه اجتماعی در سازمان بهزیستی گفت: امروز ۱۲۵کودک به تفکیک جنسیتی در ۵ مرکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست استان نگهداری می‌شوند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین بیان کرد: سال گذشته ۲۱۲ کودک کار در استان شناسایی شد که هیچ جا و مکانی برای زندگی ندارند و بهزیستی موظف است که امکانات لازم را برای زندگی آن‌ها فراهم سازد.

حقیقی ابراز کرد: بر اساس قوانین، مسائل مربوط به کودکان زیر ۶ سال به بهزیستی واگذار شده اما متاسفانه خیلی از مراکز خلاف قوانین به این امر می‌پردازند.

این مسئول بیان کرد: خوشبختانه هماهنگی مرتبطی بین آموزش و پرورش استان و بهزیستی در مقطع پیش دبستانی وجود دارد تا زمینه آموزش را برای نوآموزان فراهم کنند.

۵۰۰ الی ۶۰۰ زوج متقاضی فرزند در استان داریم

وی با بیان اینکه ۵۰۰ الی ۶۰۰ زوج متقاضی فرزند در استان داریم، گفت: امروز در بحث واگذاری فرزند با چالش مواجه هستیم چراکه تعداد کودکان بی‌هویت تحت پوشش کم است و بیشتر کودکان واگذار شده حداقل دارای مادر و بدسرپرست هستند لذا باید حکم عدم صلاحیت این والدین از طرف دستگاه قضایی صادر شود.

حقیقی با اشاره به اینکه بزرگترین آسیب در حوزه کودکان، کودک آزاری محسوب می‌شود، گفت: طی ۵ سال اخیر کودک آزاری جزو اولویت‌ها در زمینه آسیب‌های اجتماعی بوده به طوری که سال گذشته حدود یک هزار و ۲۰۰ مورد کودک آزاری به اورژانس اجتماعی مراجعه کردند.

این مسئول با اشاره به ۳۸۹ مورد کودک آزاری در ۴ ماهه اول سال، گفت: طی چند ماهه سال جاری ۲۲۲ مورد کودک آزاری از طریق تماس با ۱۲۳ ثبت شده است؛همچنین ۳۱ درصد کودک آزاری جسمی و ۲درصد کودک آزاری جنسی داشتیم.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان قزوین افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۴۷درصد عامل آزارگر پدر شناخته شده و در مراحل بعدی مادر، نامادری و خویشاوندان قرار می‌گیرند که ۵۶ درصد از کودکان دختر هستند.

وی ادامه داد: بر اساس رصدهای صورت گرفته اولین عامل آزار والدین اعتیاد، دومین عامل اختلافات خانوادگی، بیکاری و فقر سومین عامل و در نهایت بیماری روانی قرار می‌گیرد.

وی در پایان گفت: رسیدگی به کودکان در معرض آسیب با حضور یک سازمان برطرف نخواهد شد و نیاز است تا در این زمینه از ظرفیت تمام دستگاه‌ها استفاده شود.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار