شهر مرکز تبلور و نمود پیچیده‌ترین روابط اجتماعی است
کد خبر: 112724
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۲:۲۲
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور عنوان کرد
شاخص : معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه شهرها مراکز تبلور و نمود پیچیده‌ترین روابط اجتماعی هستند گفت: جاده ابریشم می‌تواند راهکاری برای توسعه گردشگری پایدار و تبادلات فرهنگی تاریخی کشورها باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم اظهار کرد: حضور و اجتماع شهرداران حدود ۲۰۰ شهر در مسیر جاده ابریشم، با واقعیت تاریخی این پدیده پیوند یافته است.

وی افزود: قرار گرفتن این تعداد شهر در مسیر راه ابریشم و گردهمایی شهرداران حاکی از گستره حوزه نفوذ و اهمیت این پدیده بزرگ تاریخی و فرهنگی است.

شهر مرکز تبلور و نمود پیچیده‌ترین روابط اجتماعی است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه شهر موجودی زنده است، گفت: شهر مرکز تبلور و نمود پیچیده‌ترین روابط اجتماعی است و در این مکان امید و آرزوهای انسان‌ها نمود عینی می‌یابد.

این مسوول تصریح کرد: حدود ۷۰ درصد مردم جهان در شهرها زندگی می‌کنند بنابراین باید برای احیا پیوندهای تاریخی فرهنگی، اشتراکات و مولفه‌هایی که صلح و همزیستی مسالمت آمیز را تقویت می‌کند اهتمام ورزید.

رحمانی موحد اذعان داشت: راه ابریشم در برگیرنده خاطره و تاریخ بیش از ۲ هزار سال تعامل و ارتباط ملت‌های مختلف است، تاریخی که به رقم فراز و فرودهای آن تجربیات ارزشمندی را در ترسیم خط سیر آینده جهان در اختیار ما نهاده است.

وی بیان کرد: انسان‌ها جدا از دیدگاه‌ها و تفاوت‌ها در جغرافیا به تبع مدنیت و ویژگی اجتماعی بودن، ناچار به تعامل فرهنگی و داد و ستد اقتصادی هستند که بر شالوده‌ای از سنت‌ها و پیوندها استوار است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور اذعان داشت: سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری با درک ضرورت و اهمیت احیا راه ابریشم در عرصه فرهنگی، سیاسی اقتصادی و اجتماعی به ویژه در توسعه گردشگری پایدار مبتنی بر مفاهمه در حفظ تبادلات فرهنگی تاریخی و لزوم همکاری برای حفظ محیط زیست گام‌های مهمی را آغاز کرده است.

این مسوول خاطرنشان کرد: بازسازی بناها، کاروانسراها، بازارها و فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز در مسیر راه ابریشم، متناسب با کارکردهای امروزی با هدف زمینه سازی سفر آسان گردشگران از جمله برنامه‌های کوتاه مدت این اجلاس است.

رحمانی موحد با اشاره به همکاری مثبت و مستمر با کشورهای مسیر راه ابریشم گفت: در چارچوب برنامه راه ابریشم، سازمان جهانی جهانگردی ملل متحد و نیز توافق نامه‌ها و تفاهمنامه‌های ۲ و چند جانبه، اجرای پروژه‌های مشترک، بنیانگذاری اماکن  و محافلی برای تبادل اندیشه و گفت و گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در جهت جذب گردشگران از جمله تلاش بلند مدت ما است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در آغاز سال جاری شاهد برگزاری ششمین اجلاس تخصصی کارشناسان راه ابریشم سازمان جهانی جهانگردی در ارومیه بودیم که نتایج خوبی داشت.

این مسوول در پایان تاکید کرد: شهرداران می‌توانند با روح بخشیدن به شهرهای راه ابریشم و اتخاذ تصمیمات و سیاست‌های دسته جمعی با تبلور تاریخ ۲ هزارساله رویدادها و وقایع این پدیده در سیما و المان‌های شهری در جهت تحریک گردشگران نقش بسزایی داشته باشند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار