جاده ابریشم نمونه شاخص گفتمان فرهنگی در تاریخ کشورهای مختلف است
کد خبر: 112788
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۶:۱۴
شاخص : قزوین- مدیر منطقه ای یونسکو در ایران گفت: جاده ابریشم نمونه شاخص گفتمان فرهنگی و تبادل فکر، ایده و دانش بین کشورها در تاریخ بشری است.

به گزارش شاخص نیوز، استر کوئیش لاروش در دومین روز از اجلاس شهرداران جاده ابریشم ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و شهر قزوین اظهار کرد: ماموریت یونسکو در کشورهای جهان توسعه پایداراست و در ۷۰ سال گذشته یونسکو در جهان تلاش کرده است تا گفتمان فرهنگی بین کشورهای مختلف را ایجاد کند.

وی از اهمیت جاده ابریشم صحبت کرد و گفت: این شبکه فقط تجارت کالا نبوده است و حرکت مداوم انسان ها موجب انتقال دانش ایده ها و افکار بوده که روی تاریخ و تمدن این منطقه تاثیر داشته است.

مدیر منطقه ای یونسکو در ایران افزود: خیلی از مسافرانی که در این مسیر حرکت کرده اند در این مسیر به تبادل دانش، علم، زبان ها و ادیان پرداخته اند.

وی بیان کرد: خیلی از شهرهای این مسیر به عنوان مراکز تجاری مهم تبدیل شده اند و شهر قزوین به عنوان  شهر شعرا و خوشنویسان نیز در این مسیر نه تنها معرفی شده است، بلکه به یکی از مقاصد جاده ابریشم تبدیل شده است.

لاروش گفت: یونسکو برنامه ای برای مطالعه دقیق جاده ابریشم آغاز کرد و با تمرکز بر مراکز فرهنگی مختلف تاثیر این مسیر درتاریخ و تمدن بشر را بررسی کرده است  و لذا صد ها دانشمند و محقق در کشورهای این منطقه به بررسی جاده ابریشم و اثار تاریخی آن در زندگی بشر و تمدن ها میپردازند.

وی تصریح کرد: برنامه یونسکو زنده کردن و احیاء این جاده و احیاء میراث و ارزش های مشترک برای رسیدن به توسعه پایدار است.

مدیر منطقه ای یونسکو بیان کرد: توسعه جوامع محلی، شناسایی اولویت ها برای توسعه گردشگری  از محورهای فعالیت یونسکو درمطالعات جاده ابریشم است و در این مسیر نیز همکاری نزدیکی با سازمان میراث فرهنگی ایران داشتیم.

لاروش خاطرنشان کرد: سایت جاده ابریشم طراحی و اجرا شده است که از برنامه های مختلف پژوهشی برای ترویج گفتمان و صلح بین فرهنگی انجام شده است و امیدواریم که شما دوستان از این بستر اینترنتی استفاده کنید و در پایان از شهردار و استاندار قزوین به خاطر مهمان نوازیشان متشکریم و امیدواریم این اجلاس باعث همکاری بین کشورها در آینده شود.

منبع: خبرگزاری مهر 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار