جاده مرگبار ضیاء‌آباد در قزوین همچنان قربانی می‌گیرد/ مردم منتظر تحقق وعده‌های مسوولین هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 142526
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : جاده ضیاءآباد یکی از نقاط حادثه‌خیز استان است که همواره حجم ترافیک قابل توجهی از آن عبور می‌کند و روزانه هزاران وسیله نقلیه در این محور تردد دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ضیاءآباد یکی از شهرهای استان قزوین و توابع بخش شهرستان تاکستان می‌‍‌‌باشد که در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب غربی این استان و همسایگی استان زنجان واقع شده است.

این جاده یکی از نقاط حادثه خیز استان است که همواره حجم ترافیک قابل توجهی را از خود عبور می‌دهد به طوری که روزانه هزاران وسیله نقلیه از این محور تردد دارند و در عین حال شاهد حوادث ناگوار و تصادفات فراوان در این مسیر هستیم.

چندی پیش در تاریخ  ۱۹ اردیبهشت ۹۴  علی اکبریان فرماندار تاکستان در جلسه بررسی مشکلات ضیاءآباد مطرح کرده بود: جاده ورودی شهر ضیاء آباد که از مسیرهای پرتردد و ترانزیتی محسوب می‌شود، با مشکل مرمت و روکش آسفالت مواجه است که باید بهسازی شود.

حامد مانی فر مدیر کل سابق اداره راه و شهرسازی قزوین نیز در هفدهم مردادماه سال ۹۴ از ساماندهی تقاطع ضیاآباد با جاده اصلی قزوین- زنجان با برآورد اعتبار اولیه حدود شانزده میلیارد ریال خبر داده بود.

مانی‌فر در این خصوص بیان کرده بود: اجرای تقاطع همسطح شهر ضیاءآباد شامل دور برگردان در یک میدان بیضی شکل است که در صورت تخصیص اعتبار به زودی عملیات احداث آن آغاز خواهد شد.

مانی فر در خصوص ضرورت ساماندهی این تقاطع اظهار کرده بود: شهر ضیاءآباد در مسیر جاده‌های قزوین-زنجان و قزوین-همدان قرار گرفته و حجم ترافیک قابل توجهی را از خود عبور می‌دهد، از این رو امیدواریم با حمایت ویژه مسئولین اجرای ساخت این تقاطع آغاز شده و در زمان تعیین شده به پایان برسد.

در ۱۹ آبان ماه ۹۴ با حضور مدیران و مسئولان استان کلنگ آغاز طرح ساماندهی تقاطع ورودی شهر ضیاءآباد با اعتبار اولیه ۲۰ میلیارد ریال آغاز شد.

حامد مانی فر مدیرکل سابق راه و شهرسازی وقت در مراسم کلنگ زنی در خصوص این پروژه اذعان داشت: طرح ساماندهی تقاطع ورودی شهر ضیاءآباد با برآورد اعتبار اولیه ۲۰ میلیارد ریال شامل دور برگردان در یک میدان بیضی شکل است.

مانی فر ضمن اشاره به اهمیت ایجاد این تقاطع هم سطح در ورودی شهر ضیا آباد با توجه به حجم ترافیک عبوری از آن گفت: این طرح ضمن چهار خطه کردن مسیر، دارای فاصله بیست متری در میان تقاطع است که با طراحی المانی بر اساس ظرفیت‌های شهر ضیاءآباد، علاوه بر رفع مسایل ترافیکی، جلوه زیباتری برای ورودی شهر ایجاد خواهد کرد.

ساماندهی تقاطع ورودی شهر ضیاء آباد با مشارکت مردم منطقه

مدیرکل راه و شهرسازی مهمترین ویژگی این پروژه را مشارکت مردم منطقه دانست و افزود: همکاری مردم منطقه ضیاء آباد در اهدای زمین های خود برای اجرای این طرح برای ساماندهی مسیر کار ارزشمندی است که به تسریع در اجرا کمک می کند.

وی در خصوص ضرورت ساماندهی این تقاطع یادآورشد: شهر ضیاءآباد در چهارراه جاده‌های قزوین به زنجان و قزوین به همدان قرار گرفته و حجم ترافیک قابل توجهی را از خود عبور می دهد از این رو ساماندهی آن در اولویت قرار گرفته که امیدواریم با همکاری و حمایت مسئولان محلی و استانی، عملیات احداث آن در موعد مقرر به انجام برسد.

همچنین معاون عمرانی استاندار اقدامات راه و شهرسازی را در حوزه‌های مختلف قابل توجه دانسته و گفت : با بررسی‌های کارشناسی و فنی ۲۶ نقطه حادثه خیز در سطح استان شناسایی شد که یکی از آن ها همین ورودی شهر ضیاءآباد بوده که به یاری پرودگار عملیات احداث آن از امروز آغاز خواهد شد.

حبیبی در این رابطه افزود: امیدواریم با تامین اعتبارات مورد نیاز و تکمیل شبکه آزادراهی و بزرگراهی استان شاهد افزایش ایمنی هرچه بیشتر محورهای مواصلاتی استان باشیم که همواره از اهداف و اولویت های مسوولین استان می‌باشد.

با وجود اینکه اینکه  شهر ضیاآباد در چهارراه جاده های قزوین-زنجان و قزوین-همدان قرار گرفته و حجم ترافیک قابل توجهی را از خود عبور می دهد،اما همچنان جاده های مواصلاتی آن با مشکل مواجه بوده و از استاندارد لازم برخورداد نیستند و همین موضوع سبب شده که تصادفات زیادی در ورودی این شهر رخ دهد.

وقتی ضیاءآبادی‌ها حضوری از مسئولین مطالبه می‌کنند

به گزارش تاک پرس، در ۱۷ فروردین ۹۵ اولین نشست بررسی مشکلات و راهکارهای توسعه با حضور مسئولان شهرستان و جمعی از مردم بخش ضیاءآباد در محل فرمانداری برگزار شد.

در این نشست که برای اولین بار شاهد برگزاری آن با این ترکیب بودیم، شهروندان ضیاء آبادی خواسته‌های خود را شخصا مطالبه کردند تا پاسخ را از مسئولین بشنوند،

فرماندار تاکستان پس از شنیدن مطالبات مردمی تصریح کرد: وقتی که افکار عمومی مطالباتی دارد باید با پاسخ دادن و تلاش مضاعف در پی جلب رضایت آن‌ها باشیم و به تحقق اهداف نظام و دولت کمک کنیم.

وی از موضوعات راه، آب و پروژه‌های نیمه کاره به عنوان اصلی‌ترین مشکلات شهرستان یاد کرد و افزود: ضیاءآباد شهر توسعه نیافته‌ای نیست اما این توسعه به صورت نامتوازن بوده که به بحث آمایش و عمران منطقه‌ای کمتر توجه شده است.

گفتنی است که در این جلسه  طبق مطالبات مردمی؛ تکمیل جاده ارتباطی صادق آباد ضیاءآباد، بهسازی جاده صادق آباد، توجه به ورودی اتوبان ضیاءآباد، وضعیت راه ورسج- ضیاءآباد، بازسازی جاده ضیاءآباد- نیکویه –کوهین از مهمترین درخواست اهالی محسوب می‌شد که  تسریع در اصلاح و روشنایی ورودی شهرهای ضیاءآباد،حیدریه و فارسجین، جذب اعتبارات راه صادق آباد، روکش آسفالت سه راهی ضیاءآباد بسمت اتوبان در اسرع وقت از مصوبات این جلسه بود.

با توجه به بار ترافیکی و اهمیت ویژه این محور مواصلاتی در حمل و نقل استانی و ملی اجرای این پروژه در کوتاهترین زمان ممکن می‌تواند زمینه کاهش سوانح جاده‌ای را فراهم کند.

علاوه بر آمار تصادفات چند ساله اخیر بر اساس تحقیقات میدانی خبرنگار شاخص، در چند ماهه ابتدای سال جاری همچنان مشهود است که اقدامات لازم تاکنون صورت نگرفته است….

۹۶/۱/۶    واژگونی پژو ۴۰۵ ورودی ضیاء آباد اتوبان ۶ مصدوم ۱ فوتی

۸/۱/۹۶    مرگ مادر به همراه کودک ۶ ماهه‌اش در جاده ورسج به ضیاء‌آباد (حومه شهرستان تاکستان استان قزوین )

۹۶/۲/۳۱   برخورد اتوبوس-سمند ۴ مصدوم سه راه ضیاء آباد

۹۶/۱/۲۳   برخورد اتوبوس-کامیون-ایسوزو ۲۳مصدوم قره باغ

۹۶/۳/۱۴  واژگونی آمبولانس سه راهی ضیاء آباد۳ فوتی ۱مصدوم

۹۶/۴/۹   طی ۶ حادثه ۳۰ مصدوم حد فاصل قره باغ-سه راهی ضیاء آباد

۹۶/۴/۱۱   برخورد تریلی-کامیون۱فوتی سه راه ضیاء آباد

۹۶/۴/۱۲   ۱۴ کشته و مصدوم نتیجه دو تصادف پی‌درپی در اتوبان قزوین – زنجان  ابتدای خروجی ضیاء آباد

جمعی از اهالی و خانواده‌های داغدار محلی شهرستان ضیاءآباد با اشاره به شدت افزایش تصادفات در چندماهه اخیر گفتند: این محور با توجه به افزایش حجم ترافیک و وضعیت نامساعد جاده نیازمند افزایش اعتبار برای تحقق وعده‌های مسوولین استانی است.

اهالی شهرستان ضیاء آباد با ابراز نارضایتی از عملکرد مسوولین استان در توجه به این امر بیان کردند: متاسفانه خیلی از امکاناتی که در حال حاضر در منطقه وجود دارد جنبه نمادین دارد بطوریکه ۴ چراغ تیره برق در این مسیر وجود دارد که هیچکدام برق ندارند.

این اهالی با اشاره به عدم روشنایی کافی در سه راهی ضیاء آباد (ورودی شهر ضیاء آباد،حیدریه،ورودی فرعی جاده قدیم به اتوبان) مدعی هستند: پروژه سه راهی ضیاءآباد اتوبان تاکستان-ابهر نیمه کاره رها شده و علاوه بر آن، هیچ علائم راهنمایی و هشدار دهنده در این مسیر وجود ندارد.

عدم جداسازی و خط کشی جاده(کمبود دید در شب بعلت عدم وجود خط کشی و دید کافی برای رانندگان)، عدم جداسازی جاده (خروجی اتوبان سه راهی ضیاء آباد و جاده قدیم )، قطع سیم برق و نبود پنل خورشیدی، وضعیت نامساعد جاده ضیاءآباد تا اتوبان، قطع برق تابلو و کمرنگ شدن خط کشی بین خطوط، نبود چراغ چشمک زن داخل پوسته و قطع برق آن از جمله نواقصی است که تاکنون در جهت رفع آنان اقدامی صورت نگرفته و صدای اهالی این شهرستان را درآروده است.

و اما باتوجه به دخیل بودن چندین دستگاه متولی امر در جهت بازسازی و رفع نقص راه‌ها و جاده‌های استانی به راستی چه کسی باید پاسخگوی این مردم باشد و مردم شهرستان ضیاءآباد تا کی  باید منتظر تحقق وعده داده شده بمانند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار