جامعه هنری بیش از پول و اعتبار به خلاقیت نیاز دارد/ برگزاری ۲۲ برنامه فرهنگی و هنری در هفته هنر انقلاب - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 54885
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۵:۱۶
رئیس حوزه هنری قزوین:
شاخص : رئیس حوزه هنری قزوین با اشاره به بازار نامناسب در عرصه هنر گفت: جامعه هنری بیش از پول و اعتبار به خلاقیت نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، محمد کرم‌اللهی ظهر امروز در نشست با خبرنگاران استان قزوین با اشاره به سالروز شهادت شهید سیدمرتضی آوینی که به نام روز هنر انقلاب نامیده شده است، اظهار کرد: سیدمرتضی آوینی هنرمندی بود که در دوره دچار شدن جهان به ظلمات تمدن غرب و اوج گرفتن انحطاط و فساد اخلاقی منادی رهایی جهان از بند اسارت و تباهی را سر داد.

رئیس حوزه هنری قزوین با بیان اینکه اولین ویژگی هنر انقلابی توحید و ایمان است، اذعان کرد: دومین رویکرد تعهد و تسلط به علم روز است، شهید آوینی هنر را یک امکان و فرصت می‌دانست که باید آن را دریافت و با منتهی الیه اعتقادات خود درکش کرد.

کرم اللهی با اشاره به برنامه‌های هفته هنر انقلاب به اصحاب رسانه ابراز کرد: با ابلاغی که از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها صورت گرفت، از ۲۰ فروردین ماه تا ۲۷ به نام هفته هنر انقلاب نامیده شده است و ستادی در این راستا با دبیری حوزه هنری استان از اسفندماه برای برنامه ریزی تشکیل شد.

وی افزود: در کل استان قزوین ۲۲ برنامه با همکاری دستگاه‌های فرهنگی به صورت کار ستادی اجرایی خواهد شد؛ نشست انجمن‌های هنری و مسئولین کانون‌های بسیج، نشست مطبوعاتی بسیج هنرمندان، دیدار بسیجیان و هنرمندان فعال با امام جمعه قزوین، همایش تجلی شیدایی با حضور سردار تشکری و دکتر بنیانیان عضو شورای فرهنگ تعدادی از این برنامه‌هاست.

این مسئول در بیان ادامه برنامه‌های هفته هنر انقلاب گفت: دیدار کانون‌های بسیج با ائمه جمعه شهرستان‌ها، بازنشر فایل کتابچه روایت راوی در فضای مجازی، برگزاری نمایشگاه تجسمی خروش خموش از ۲۲ تا ۲۷ فروردین در نگارخانه مهر شامل نقاشی‌های استاد زارع‌پور، دیدار با خانواده‌های شهدای هنرمند، ورکشاب خوشنویسی ۲۳ فروردین با هنرمندان استان در اداره ارشاد بوئین زهرا از این برنامه‌هاست.

حوزه هنری متولی خصوصی ندارد

وی با اشاره به افتتاح مجتمع فرهنگی- هنری مهر در ۲۳ فروردین ماه تاکید کرد: مجتمع هنری مهر پایگاه هنر انقلاب اسلامی و پاتوق هنرمندان متعهد است؛ برای انسجام این پایگاه مکانی در کنار سینما مهتاب استان در نظر گرفته شده است که شامل کافه کتاب، فروشگاه کتاب، مرکز انیمیشن مهر، واحد تصویری حوزه هنری است.

رئیس حوزه هنری قزوین در ادامه اضافه کرد: مجتمع هنری مهر مکانی برای نشست‌های تخصصی هنرمندان نیز می‌باشد و عمده کار این مرکز رصد فعالیت‌های حوزه هنر انقلاب است، در پایان امسال این نهاد باید چهار انیمیشن و پنج فیلم تولید و ۱۴ نشست تخصصی برگزار کند، این مرکز متولی خصوصی ندارد و هنرمندان متعهد فعالیت‌های اجرایی آن را زیر نظر حوزه هنری برعهده دارند.

کرم‌اللهی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بانوان به مناسبت هفته زن عنوان کرد: این نمایشگاه از ۲۴ تا ۲۷ فروردین در مجتمع مهر حوزه هنری در شاخه‌های پوستر، عکس و نقاشی با همراهی امور بانوان استانداری اجرایی می‌شود، همچنین مراسم روز هنر انقلاب در اداره ارشاد آبیک ۲۴ فروردین ماه، گرامیداشت هفته هنر انقلاب در ۲۵ فروردین در مجتمع امام علی(ع) شهرستان تاکستان برگزار می‌شود.

این کارشناس فرهنگی در ادامه به برگزاری نشست پژوهشی ویژگی‌های هنر انقلاب اشاره کرد و گفت: این برنامه با حضور دکتر رجبی‌دوانی روز سه شنبه ۲۵ فروردین خواهد بود، اختتامیه اولین جشنواره سرودهای انقلابی در ۲۶ فروردین ماه در شهرستان البرز، محفل شعر در مجتمع حضرت نبی(ص) شهر اقبالیه، برگزاری کارگاه پیوست فرهنگی در سازمان تبلیغات با حضور دکتر بنیانیان به مدت دو روز در ۱۸ و ۱۹ فروردین ماه با ارائه مدرک پیوست‌نگار را خواهیم داشت.

تجاری‌سازی هنر از برنامه‌های مهم حوزه هنری در سال ۹۴

وی در خصوص تعامل بسیج هنرمندان با حوزه هنری ابراز کرد: بخش اعظمی از همکاری‌های بین دستگاهی در حوزه فرهنگی قابل تعریف است و نحوه تعامل ما براساس ضرورت‌ها و رویدادها هم‌فکری و اجرا می‌شود، زیرا بخش اعظمی از فعالین هنری و فرهنگی استان عضو بسیج هستند.

کرم اللهی در خصوص بودجه سالیانه حوزه هنری بیان کرد: مشکل ما اعتبار به مفهوم پول نیست، زیرا واقعیت این بحث در عرصه فرهنگی و هنری پول و اعتبار نیست؛ بلکه مشکل نبود تشکل جامعه هنری و ضعف موضوع خلاقیت و خلق زیبایی است.

وی افزود: در عرصه فرهنگ پول لازمه اما کافی نیست، بودجه حوزه هنری برای سال جاری ۷۰۰ میلیون است و هر زمانی که درخواست اعتبار شده کمک رسانی‌ها صورت گرفته است؛ اما نقطه ضعف موفق نبودن حوزهه هنری در حوزه درآمدزایی می‌باشد.

این مسئول توجه به اقتصاد هنر و تجاری‌سازی هنری از برنامه‌های مهم سال ۹۴ است، تصریح کرد: در استان قزوین به موضوع اقتصاد هنر توجه نشده است و در سال جاری به این موضوع توجه جدی خواهیم داشت.

کرم‌اللهی با بیان اینکه دلیل مناسب نبودن معیشت هنرمندان مطمئن نبودن بازار هنر قزوین برای داد و ستد است و مسئولین باید فکری به حال این بازار کنند، اذعان کرد: این رویکرد بهینه و اثرگذاری نیست که ما فقط اثر هنرمند را بخریم؛ بلکه بازار هنر قزوین باید در این راستا تقویت شود.

رئیس حوزه هنری قزوین ادامه داد: در سه بخش شناسایی، پرورش و تولید باید چرخه توزیع هم مدنظر قرار بگیرد تا از تولید تا توزیع فرآیند اقتصاد هنر شکل بگیرد، در این صورت قضیه معیشت هنرمند مورد رشد می‌کند، هنرمند باید به گونه ای حمایت، هدایت و مورد نظارت قرار بگیرد تا تعهد و تخصص وی در راستای اثر هنری اجرایی شود.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار