جان مادری را در حین زایمانش نجات دادم/ تاکنون ۱۶۶ بار خون اهداء کرده ام - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64582
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۸:۲۷
رکورددار اهدای خون در قزوین:
شاخص : رکوردار اهدای خون در استان قزوین گفت: حدودا ۱۶۶ بار خون اهدا کرده ام و تقریبا هر سه ماه یکبار، یعنی سالی ۴ مرتبه و هر مرتبه ۴۵۰ سی‌سی خون اهدا می‌کنم.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی شاخص، پایگاه منطقه ای انتقال خون استان قزوین یک نهاد امدادرسان به مجروحین- مصدومین و نیازمندان به خون و فرآورده‌های سلولی و پلاسمایی می‌باشد که با همت و تلاش مسئولین استان،‌ در سال ۱۳۶۲ آغاز به کار کرده است.

پایگاه منطقه ای انتقال خون استان پس از جذب نیروی انسانی و برگزاری دوره های آموزش‌های لازم از ابتدای سال ۶۳ در ساختمانی امانی واقع در بیمارستان بوعلی قزوین شروع به کار نمود و با ایثارگری‌های مردم خداجو و انسان‌دوست استان رسالت خود را در زمان دفاع مقدس در تامین خون مورد نیاز مجروحین جنگ به انجام رسانید.

پس از پشت سرنهادن سال های سخت دوران دفاع مقدس این امر خداپسندانه همچنان ادامه پیدا کرد و با یاری مردم با فرهنگ استان علاوه بر تامین خون وفرآورده‌های سلولی و پلاسمایی برای بیماران و مصدومین نیازمند منطقه،‌ یاری رسان استان‌های هم جوار بوده است.

انتقال خون استان قزوین در بحران هایی همچون زلزله بم و گیلان با حمایت و از خودگذشتگی بی‌دریغ مردم شهر قزوین همراه بوده است.

به مناسبت روز ملی انتقال خون گفت‌وگویی با رکورددار بیشترین اهدا کننده خون در استان قزوین داشتیم.

ابوالفضل نداف متولد ۳۰ شهریورماه سال ۳۴ است، تحصیلات رکورددار اهداء خون در قزوین دیپلم و صاحب چهار فرزند(دو فرزند دختر و دو فرزند پسر) می باشد، شغل وی کسبگی است و زندگی معمولی دارند.

images (1)

آقای نداف به یاد دارید اولین باری که خون اهدا کردید چه سالی بود؟

حدود سال های ۱۳۵۲ یا ۱۳۵۳ در بیمارستان کوروش کبیر(کوثر فعلی) قبل از اینکه تشکیلات سازمان انتقال خون تاسیس شود در بانک خون واقع در بیماستان، خون اهدا می‌کردم.

آقای نداف گروه خونی شما چیست؟

گروه خونی بنده B͞ است.

انگیزه شما از اولین باری که خون اهدا کردید چه بود؟

تنها هدف بنده رضایت خداوند است؛ در آن زمان تصادفات زیادی رخ می‌داد، با توجه به کمبود خون و امکانات در شهر، من طی آن سال‌ها با مراجعه به بیمارستان کوروش کبیر خون اهدا می‌کردم.

آیا غیر از شما از افراد خانواده شما کسی هم خون اهدا می‌کند؟

بله؛ به جز بنده فرزندانم نیز خون اهدا می‌کنند و امیدوارم که بعد از من فرزندانم بتوانند به طور مکرر به خصوص در صورت نیاز هموطنان با اهدای خون به آن‌ها کمک کنند و این امر خداپسندانه را به نسل های بعدی منتقل نمایند.

دقیقا خاطرتان هست که تاکنون چند بار خون اهدا کردید؟

حدودا ۱۶۶ بار بنده خون اهدا کردم و تقریبا هر سه ماه یکبار، یعنی سالی ۴ مرتبه و هر مرتبه ۴۵۰ سی‌سی خون اهدا می‌کنم.

آیا می‌دانید با هر بار اهدایی خون توسط شما چند نفر تامین می‌شوند؟

فکر می‌کنم از هر کیسه خون حداقل ۴ مریضی که احتیاج مبرم به خون دارند تامین می‌شوند.

تاثیر اهدای خون در زندگی شخصیتان چطور هست؟

بنده با هر بار اهدای خون از لحاظ روحی بسیار شاداب می‌شوم چرا که پیامبر اکرم(ص) نیز در زمان خودشان حجامت می‌کردند، اما امروزه با پیشرفت علم و امکانات؛ خیلی از افراد می‌توانند با اهدای خون اهداکنندگان از خطر مرگ نجات دهند و نکته مهم این است که اهدای خون از نظر جسمانی نیز برای انسان مفید است.

آقای نداف خاطره ای در این خصوص به یاد دارید؟

بله، البته خوبی اهداء خون این است طرف مقابل نمی تواند متوجه شود این امرخداپسندانه توسط چه کسی انجام شده و فکر می کنم همین امر رضایت بیشتر خداوند را همراه خواهد داشت، تنها خاطره‌ای که می‌توانم تعریف کنم مربوط به ماه رمضان سال‌ها خیلی دور است که در آن زمان مادری که در حین زایمانش به خون نیاز پیدا کرده بود و حیات مادر و نوزاد در گروی دریافت خون بود؛ خوشبختانه گروه خونی آن خانم با بنده یکی بود و با توجه به اینکه در آن زمان تشکیلاتی برای دریافت خون وجود نداشت همسر وی آن شب مستقیما به محله ما آمده بودند؛ من در مراسم شب‌های احیاء بودم که بلافاصله بعد از مطلع شدن به بیمارستان رفتم و به آن مادر جوان خون اهدا کردم و از این موضوع بسیار خوشحال شدم که با خون اهدایی من دو نفر نجات یافتند.

سخن خاصی با مخاطبان سایت شاخص دارید؟

به مردم توصیه می‌کنم که به خاطر سلامتیشان همیشه شکرگزار باشند چراکه مرگ و زندگی انسان‌ها به دست خداوند است و بندگان برای قدردانی سلامتی که خداوند به آن‌ها اهدا کرده با اهدای خون به نوعی زکات بدن خود را می‌دهند.

انتهای پیام/ت۱۰۰۳/و

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار