جدایی دین از علم و سیاست هدف دشمنان اسلام/فارغ‌التحصیلان نگاه سنتی و پشت میز نشینی دارند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 85719
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
شاخص : عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه جدایی دین از علم و سیاست در دستور کار دشمنان اسلام است،گفت: در جهت‌گیری پژوهشی راه تغییر علم به ثروت به عنوان یک ضرورت قطعی برای نظام دانشگاهی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، محمدرضا عارف در مراسم گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه که در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، بیان کرد: ۱۶ آذر به عنوان روز خلق حماسه جاودان و ماندگار توسط دانشجویان کشور در مقابل استکبار و استبداد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ۲۷ آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: دانشجو و طلبه جزء راهبردهای اصلی انقلاب اسلامی بوده و با توجه به پیام های امام راحل قبل از انقلاب اسلامی به انجمن های اسلامی دانشجویان در خارج از کشور نگاه به وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان ۲ بال اصلی با یک هدف مشترک بوده است.

این مسئول با اشاره به شهادت شهید مفتح خاطر نشان کرد: این شهید نگاه عمیق و جدی در تحکیم حوزه و دانشگاه داشت که این تفکر در قرن اخیر بسیار بارز بوده که چگونه علوم مختلف در کنار هم قرار گرفتند.

دانشمندان در کنار دغدغه های علمی به دین توجه کنند

عارف در ادامه بیان کرد: باید دانشمند در کنار دغدغه های علمی خود به دغدغه دینی و مذهبی توجه کند که متاسفانه این روند نتوانست در دنیای اسلام حفظ شود.

وی با بیان اینکه جدایی دین از علم و سیاست در دستور کار دشمنان اسلام قرار دارد، تصریح کرد: متاسفانه نگاه حوزه ها در یک قرن پیش به تحجر و سنت گرایی و دانشگاه ها به غرب زدگی و بی دینی بوده و این ۲ مرکز را به جای وحدت در روبروی هم قرار داده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پیام های امام خمینی به اتحادیه های انجمن های اسلامی توضیح داد: آنچه که در دستور کار نظام در ارتباط با وحدت حوزه و دانشگاه به تعبیر امام ره ۲ بال اصلی انقلاب برای رسیدن به هدف مشترک تعالی نظام، پاسخگویی به مطالبات مردم و حاکمیت ارزش‌های انقلاب است.

IMG_9190

این مسئول با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار طلاب حوزه و دانشگاه در سال ۶۸ خاطرنشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه در حرکت پابه پای این ۲ حوزه علم و دین است چرا که یک موسسه در ۲ شعبه بوده که باید با هم مرتبط و از هم جدا نشوند.

عارف علم و دین را هم تراز دانست و افزود: همواره دانشگاه و حوزه در یک تراز بوده و گام های بلندی در این جهت برداشته شده اما نسبت به هدف اصلی راه طولانی در پیشرو داریم.

این مسئول با اشاره به علم و فناوری افزود: مزیت اصلی کشور ما جوانان با استعداد است که خود را برای اداره کشور آماده کرده اند.

وی با اشاره به ۱۹ آذر به عنوان سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط امام راحل اظهار کرد: جهت گیری اصلی انقلاب فرهنگی، استقلال علمی کشور بود و شاید از سال ۵۹ یکی از دلایل خاصی که بر انقلاب فرهنگی ختم شد حضور گروهک ها و فضای خاص حاکم بر دانشگاه بود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی در ادامه افزود: توجه به شاخص های کمی و کیفی علمی کشور در سالهای دهه ۵۰ نشانگر اهمیت انقلاب فرهنگی است.

تغییر علم به ثروت ضرورت قطعی برای نظام دانشگاهی است

این مسئول با اشاره به روز پژوهش بیان کرد: در جهت گیری پژوهشی راه تغییر علم به ثروت به عنوان یک ضرورت قطعی برای نظام دانشگاهی است و باید پاسخگوی مطالبات نیاز و برنامه های پیشرفت باشد.

عارف خاطر نشان کرد: طی گذشت چند سال بعد از پیروزی انقلاب مهمترین مسئله افراط و خشونت بوده که توسط گروهک های داخلی، دشمنان و گروهک های خارج از کشور صورت گرفت.

IMG_9219

وی افزود: دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در برنامه ششم با دعوت از جوانان با استعداد و با انگیزه کشورهای منطقه و اسلامی عملاً سفرای صلح فرهنگی و علمی منطقه را برقرار کرده است.

عارف با تاکید بر رسالت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی جنبش دانشجویی گفت: داشتن جنبشی با نشاط و پویا برای نظام انقلاب ما یک ضرورت است چرا که سرمایه معنوی نظام ما جوانان با انگیزه و بانشاط هستند.

جامعه دانشجویی بیش از ۴٫۵ میلیون نفر است

عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اسم دانشجو با عزت مترادف است، اظهار کرد: جامعه دانشجویی بیش از ۴٫۵ میلیون نفر است که دارای ویژگی هایی مانند جوان، اهل مطالعه، تفکر و پرسشگری است.

عارف بیان کرد: بعد از اجرای ۵ برنامه توسعه مشخص شده که جهت گیری همه پیشرفت کشور مبتنی بر نیروی انسانی است نه منابع زیر زمینی یا نفت؛ پس باید این سرمایه کشور نقش خود را در پیشرفت و توسعه مشخص کند.

وی ادامه داد: با توجه به چالش‌های جدی در زمینه های صنعتی، اقتصادی و اجتماعی و رکود روبرو هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بحران های اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق گفت: متاسفانه در این زمینه ها وضعیت نامناسبی حاکم است که باید بر اساس تجربه دنیای پیشرفته اثر تولید علم را مشاهده کرده و به فکر اندیشه ای باشیم.

فارغ‌التحصیلان نگاه سنتی و پشت میز نشینی دارند

این مسئول با اشاره به شرایط نامناسب اشتغال فارغ التحصیلان گفت: روند اشتغال به گونه ای است که هر فارغ التحصیل دانشگاهی به دنبال یک میز در یک اداره دولتی است و به جای اینکه برای خود وظیفه کارآفرینی قائل شود به دنبال نگاه سنتی و پشت میز نشینی است.

عضو شورای انقلاب فرهنگی افزود: اگر دولت بخواهد یک دولت کارا باشد و دخالت در امور مردم را تصدی نکند باید به وضع فعلی توجه کند چرا که بحث اشتغال مهم ترین بحث جوانان است.

وی در انتها به دانشجویان توصیه کرد: رسالت علمی با نگاه سیاست های علمی و فناوری را وظیفه خود دانسته و در اجرای خدمات اسناد گام بردارند چرا که سهم دانشجویان در پیشرفت های علمی در هشت سال دفاع مقدس بسیار چشمگیر بوده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار