جشنواره عمار بازگوی دغدغه مردمی است/ مسئولین در هزینه‌کرد برای کار فرهنگی دریغ نکنند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 180955
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱:۰۹
فیلمساز و مستندساز تاکستانی:
شاخص : فیلمساز و مستندساز تاکستانی گفت: در آثار جشنواره عمار سعی می‌شود به دغدغه‌های روز جامعه و مردم پرداخته شود که شاید بسیاری از این موضوعات در سینما پرداخته نمی‌شود.

جواد رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، اظهار کرد: فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۹ در سینمای جوان شهرستان تاکستان آغاز کردم و از سال ۱۳۸۲ به صورت حرفه‌ای با ساخت نماهنگ، کلیپ و مستند کارم را ادامه دادم.

وی افزود: هم اکنون با بسیج هنرمندان استان قزوین همکاری می‌کنم و چند مستند درباره شهدا ساختم و همچنین زندگینامه ۲۰۰ شهید استان را با همکاری بنیاد شهید تهیه کردیم و بیشترین فعالیتم در حوزه دفاع مقدس و شهدا است.

این مستند ساز ابراز کرد: در ششمین دوره جشنواره عمار با ۱۲ اثر شرکت کردم و اثری به نام “تاروپود حیات” با موضوع اقتصاد مقاومتی از میان ۷۰۰ اثر انتخاب و در میان ۷۰اثر برگزیده قرار گرفت.

رحمانی در ادامه افزود: اکنون هم در نهمین دوره جشنواره عمار با ۵اثر به نام‌های ” نامیرا، طرلان، من می‌توانم، جهان پهلوان، سفر جهادی” شرکت کرده‌ام .

این فیلمساز تشریح کرد: نامیران درمورد زندگی شهید صفر امامی که اهل روستای شهرستانک است، می‌باشد و جهان پهلوان هم به زندگی شهید علی عباسی از شهدای قزوینی که ورزشکار زورخانه‌ای بوده می‌پردازد.

وی عنوان کرد: اثر سفر جهادی با موضوع اردوهای جهادی در استان است و از آنجایی که دوست داشتم به زندگی معلولان بپردازم اثر طرلان که دختری معلول و توانمند در روستای جهان آباد تاکستان است را به تصویر کشیدم که خوشبختانه در سینمای فلسطین تهران اکران شد.

این کارگردان اضافه کرد: همچنین یک کلیپ در زمینه مدافعان حرم و دو کلیپ محلی را برای جشنواره عمار ارسال کرده‌ام.

رحمانی بیان کرد: مهمترین عاملی که باعث شد وارد حوزه دفاع مقدس و شهدا شوم داشتن یک خانواده مذهبی و معتقد بود و از طرفی هم مهجور ماندن کار شهدا و دفاع مقدس من را به این مسیر کشاند و تلاش می‌کنم واقعیت و ارزش شهدا را نشان دهم.

وی ابراز کرد: متاسفانه در میان مردم تفکری ایجاد شده که خانواده شهدا از امکانات عالی برخوردار هستند در حالی که این مغایر با واقعیت‌هاست و من این مسئله را در تهیه زندگینامه ۲۰۰ شهید استان تجربه کردم.

این فیلمساز بیان کرد: متاسفانه شرایط فرهنگی جامعه به گونه‌ای است که نمی‌خواهیم برای فرهنگ هزینه کنیم و این مسئله می‌طلبد که ارگان‌ها از هنرمندان حمایت کنند اما هیچ پشتوانه‌ای از سوی دستگاه‌ها وجود ندارد.

رحمانی خاطرنشان کرد: یک فیلم با موضوع اغتشاشات دی ماه سال گذشته که در تاکستان رخ داد ساخته‌ایم اما نیمه تمام مانده و حمایتی برای اتمام آن نمی‌شود و همچنین یک مستند در مورد حماسه ۱۹بهمن تاکستان در سال ۱۳۵۷ ساخته‌ایم که آن هم مغفول مانده است.

وی عنوان کرد: اداره ارشاد هیچ حمایتی از هنرمندان نمی‌کند و ما انتظار داریم که بستر آموزش را فراهم کنند تا بتوانیم نیروهایی را برای آینده تبریت کنیم تا راه ما را ادامه دهند.

این کارگردان ابراز کرد: خیلی از کارهایی که ما هنرمندان انجام می‌دهیم دلی است اما این شغل ما است و انتظار داریم به لحاظ مالی شرایطی ایجاد شود که بتوانیم به کار خود ادامه دهیم؛ اکنون صفر تا صد کار را خودم انجام می‌دهم و همه امکانات را خودم فراهم می‌کنم.

رحمانی اظهار کرد: جشنواره عمار یک جشنواره مردمی است که از سال ۱۳۸۹ آغاز به کار کرده و یکی از مزیت‌هایی که دارد این است که حتما شما نباید فیلمساز حرفه‌ای باشید و موضوعات وسیع اجتماعی دارد که می‌توان کار کرد.

وی افزود: مزیت دیگر جشنواره عمار این است که اکران مردمی می‌شود و همه اقشار جامعه می‌توانند فیلم‌های تولید شده را تماشا کنند در حالی که این امکان در سایر جشنواره‌ها وجود ندارد.

این کارگردان گفت: بسیاری از فیلمسازان مخالف جشنواره عمار بودند و معتقد بودند که حضور آثار ضعیف در این جشنواره به سینما ضربه می‌زند اما باید گفت سینمای ایران رو به ابتزال است و اخیرا فیلمسازها دست به هر کاری می‎زنند تا تولید فیلم‌های ضعیف مردم را بخندانند اما این راه غلطی است که در پیش گرفتند.

 این مستند ساز و فیلمساز افزود: فیلم‌های جشنواره عمار یک نتیجه گیری مثبت برای مخاطبان است و در این جشنواره می‌بینیم که حتی کی فیلم ۳دقیقه‌ای مفهوم دارد در حالی که امروز برخی فیلمسازهای بزرگ فیلم‌هایی با هزینه‌های بالا می‌سازند که مفهومی ندارد و تنها برای نفع مالی است.

وی خاطرنشان کرد: در سال اول جشنواره عمار تنها ۱۰۰ اثر شرکت کرده بود اما امروز شاهد حضور ۶هزار اثر هستیم که نشان دهنده پیشرفت این جشنواره و شناخت مردم است و در آثار سعی می‌شود به دغدغه‌های روز جامعه و مردم پرداخته شود که شاید بسیاری از این موضوعات در سینما پرداخته نمی‌شود.

رحمانی بیان کرد: از مسئولین انتظار داریم زمینه برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های فیلمسازی و فیلمنامه نویسی و سوژه یابی را در استان فراهم کنند تا دیگر لزومی برای کراجعه به تهران نباشد چراکه این رفت و آمدها برای همه امکان پذیر نیست؛ متاسفانه مسئولین استان شناختی از جشنواره عمار ندارند و فکر می‌کنند یک جشنواره پیش پا افتاده است.

وی افزود: کسی که برای جشنواره عمار فیلم میسازد بدون شک روزی بهترین فیلمساز خواهد شد و مهمترین عامل علاقه فرد است که می‌تواند او را در این مسیر موفق کند.

این کارگردان تصریح کرد: هر هنرمندی دوست دارد که آثارش دیده شود یکی از مسائلی که وجود دارد این است که شرایط به وجود آید تا کارهای ما مورد دید همه قرار گیرد.

رحمانی در پایان تاکید کرد: با وجود تمام کمبودها من کار خودم را ادامه می‌دهم چراکه اگر برای شهدا کار کنیم حتما نتیجه آن را می‌بینیم؛ یک هنرمند با آثارش می‌تواند پیام‌های زیادی را منعکس کند و لذا هرچه برای کار فرهنگی هزینه شود باز هم کم است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار