جنگ ناجوانمردانه یمن حمله حکومت تازه‌کاری است که مسائل سیاسی منطقه و جهان را نمی‌فهمد/یمن امتحانی تاریخی برای دنیا - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 58079
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲
روحانی در مراسم گرامیداشت هفته هلال‌احمر:
شاخص : رئیس‌جمهور :یک حکومتی که مسائل سیاسی منطقه و جهان را نمی‌فهمد و نمی‌داند و تازه‌کار است، بعد از سالیان دراز آمده و می‌خواهد خود را نشان دهد.
به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در همایش انسان مهربان، دنیای آرام ویژه مراسم هفته هلال‌احمر که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی اظهارداشت: بنده به همه شما فداکاران صحنه امداد و نجات و کمک به مردم شریف ایران، هفته هلال‌احمر را تبریک عرض می‌کنم و ان‌شاءلله همه ما بتوانیم در راه خدمت مردم گام‌ها و قدم‌های بلندتری را برداریم.

وی افزود: شاید ویژگی هلال‌احمرها و همچنین صلیب سرخ‌ها را بر این مبنا باشد که این جمعیت‌ها فقط به درد و آلام انسان‌ها فارغ از ملیت، نژاد، زبان، مذهب، ایمان و عقیده می‌نگرند و هر کسی که دچار مشکل شده و یا با حادثه‌ای ناگوار مواجه شده کمک می‌کنند.

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: بنا به تعبیر پیامبر اکرم(ص)هر انسانی که صدای مظلومیتش بلند می‌شود و از دیگران کمک می‌خواهد اگر به این فریاد اعتنا نکردیم بدانیم که مسلمان نیستیم که این تعبیر مهمی است.

روحانی افزود: پیامبر می‌گوید اگر ندای گرفتاری را شنیدی که گفت به فریاد من برسید و به آن پاسخ زبانی و عملی ندادید، دیگر خود را مسلمان ندانید.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آن همه آیات قرآن مجید که ما را به نیکوکاری، احسان و کمک به دیگران دعوت می‌کند و آن همه روایات از پیامبران و ائمه و سیره زندگی آنها این واقعیت را نشان می‌دهد که در بخشی از اموری که مربوط به آلام و مشکلات انسان‌ها می‌شود فرقی ندارد که آن فرد دارای چه ملیت، نژاد و اعتقادی است زیرا هنگامی که می‌خواهیم به یک انسان کمک کنیم و یا اینکه قصد داریم شخصی را از زیر آوار نجات دهیم نمی‌گوییم که ملیت و اعتقاداتش چیست و یا به کدام جناح وابسته است اینها دیگر مطرح نیست و تنها انسانیت مطرح است.

روحانی با تأکید بر اینکه ما همچنان از مشکلات اجتماعی رنج می‌بریم گفت: یکی از مشکلات اجتماعی ما که هنوز هم در جامعه انقلابی ایران وجود دارد تفکیک نکردن موضوعات از یکدیگر است؛ یک بار بحث انتخابات است و می‌خواهیم به یک کاندیدا رأی دهیم که رقابت سیاسی جای خودش را دارد اما یک وقت بحث محیط زیست مردم، نجات جان انسان و کم کردن خطرها در جامعه است که در اینجا حزب و دسته و مذهب و ملیت معنایی ندارد.

وی تأکید کرد: اسلام یک قدم پا را فراتر گذاشته و حتی نسبت به حیوانات، گیاهان هم توجه ویژه‌ای دارد چه برسد به انسان که جایگاه خاص خود را دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از اولین تأکیدات اسلام توصیه حفظ محیط زیست است، تصریح‌کرد: ما حتی نسبت به زمین هم مسئول هستیم و نباید آن را آلوده کنیم، وظیفه زنده کردن زمین را بر دوش داریم پس اساس اسلام وظایف سنگینی را بر دوش ما گذاشته است، این بخشی از مسئولیتی است که شما در هلال‌احمر برعهده دارید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: همان وظایفی که پیامبر اکرم(ص) و قرآن مجید بر آنها تأکید کرده امروز به عنوان مفاهیم جدید اجتماعی و حقوقی در جامعه بشری مطرح است.

روحانی با بیان اینکه داوطلب بودن یکی از ویژگی‌های سازمان هلال‌احمر ایران است، گفت: استقلال و غیر دولتی بودن و خیرخواه بودن از ویژگی‌های این سازمان است؛ داوطلبی همواره بسیار لذت‌بخش است. کسی که خودش برای خدمت در جامعه داوطلب می‌شود نه اینکه او را صدا بزنند.

وی گفت:‌قرآن کریم نیز می‌فرماید بعضی‌ها برای رضای حق داوطلب می‌شوند البته این آیه در شأن امام علی(ع) است که خود داوطلب شد به جای پیامبر در بستر ایشان بخوابد تا پیامبر به سلامت از شهر خارج شود.

وی با بیان اینکه سازمان هلال‌احمر آرامش می‌آورد، گفت: هرجا پرچم هلال‌احمر وجود دارد به انسان آرامش می‌دهد و فرد احساس می‌کند تنها نیست و اگر حادثه‌ای پیش آید گروهی هستند که از پیش خودشان را برای کمک آماده کردند، کار شما چقدر لذت‌بخش است وقتی یک فردی را نجات می‌دهید چراکه نجات انسان، نجات انسانیت است که این از همه دنیا ارزشمندتر است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جوانان با تلاش مضاعف در میدان حضور دارند گفت: وقتی کار ارزشمند شما با نیروی جوانی همراه می‌شود لذت و تلاش آن نیز بیشتر می‌شود، شما جمع فرشتگان نجات در جامعه ایران و جوامع مختلف هستید.

روحانی تصریح کرد: حضور شما در بعضی از صحنه‌هایی که متأسفانه در آن سیاست آنقدر پررنگ می‌شود و حتی بر کمک‌های نوع‌دوستانه هم سایه می‌افکند، بسیار مهم است.

وی با اشاره به جنگ رخ داده در یمن گفت: این جنگی که در یمن پیش آمده حمله ناجوانمردانه یک همسایه با بمباران به آنها است؛ آن همسایه به جای کمک با هواپیمایی که از قدرت‌های بزرگ گرفته تفصیل این را نمی‌گویم که با پول چه کسانی گرفته،‌ چگونه آموزش دیده و مسائل دیگر که گاهی خلبانان دیگر آن را هدایت می‌کنند بر سر مردم یمن بمب می‌ریزند.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:فارس

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار