جوابیه‌ای در واکنش به انتشار خبر مشکلات ثبت‌نام در مدارس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 143130
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
آموزش و پرورش قزوین منتشر کرد
شاخص : آموزش و پرورش قزوین در واکنش به انتشار خبر مشکلات ثبت‌نام در مدارس جوابیه‌ای منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، چندی پیش گزارشی مبنی بر مشکلات ثبت نام مدارس و پیچ و خم‌های طرح هدایت تحصیلی در پایگاه خبری تحلیلی شاخص نیوز منتشر شد که آموزش و پرورش قزوین در پاسخ به این خبر جوابیه‌ای را منتشر کرده است.

باسمه تعالی

سردبیر محترم پایگاه خبری تحلیلی شاخص نیوز

با سلام  احترام

در پاسخ به خبرمنتشر شده در مورخ ۲ مرداد ماه یکهزار دسیصد نودو شش با کد خبر ۱۴۲۳۷۴ تحت عنوانپیچ و خم‌های طرح هدایت تحصیلی در قزوین/ معرفی مدارس غیرانتفاعی به دانش آموزان خلاف قانون است در آن پایگاه خبری.

خواهشمند است دستور فرماییدنسبت به درج مطالب مشروحه ذیل جهت تنویر افکار عمومی  درآن پایگاه خبری اقدام گردد.

از آنجاییکه تب کاذب و گرایش غیراصولی نسبت به برخی رشته های تحصیلی در سالیان متمادی آنچنان در بین دانش آموزان و اولیا بالا رفته است که کارشناسان و متولیان امر ایجاد طرحی با عنوان هدایت تحصیلی را بهترین و مناسب ترین راه در راستای تعادل بخشی و توسعه متوازن در سیستم آموزشی کشور بنا گذاشتند.

مسئولان امر البته در این سالها نیز با تغییر الگوها و فرآیندها سعی در نهادینه کردن این طرح به عنوان مسیری منطقی، راهگشا، کارشناسی و مترقی در فرآیند انتخاب رشته دانش آموزان داشته اند اما به نظر می رسد پیچیدگی و ناموزونی دراین مسیر همچنان چالشی اساسی فرآروی سیستم آموزشی کشور است.

آنگونه که در شیوه نامه هدایت تحصیلی بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز تصریح شده این مهم در نهایت باید منجر به طراحی یک مسیر صحیح برای دانش آموز به منظور انتخاب آگاهانه و آزادانه رشته تحصیلی توسط وی بینجامد.

امروزه یکی از مهمترین، حیاتی ترین و در عین حال پیچیده ترین وظایف آموزش و پرورش تدوین برنامه های راهبردی و محتوای آموزشی متناسب با رویکردها، فرایندها و الگوهای جدید در سیستم آموزش و پرورش است.

آموزش و پرورش بر اساس سند تحول بنیادین ملزم به نشان دادن روش انتخاب رشته تحصیلی به دانش آموزان برای گزینش آگاهانه و آزادانه است.

لذا فرآیند هدایت دانش آموزان از اوایل سال تحصیلی وقبل از آن و با برگزاری جلسات تخصصی مستمر در مدارس وحتی برای کارشناسان مشاوره از سوی کارشناسان اداره کل وآموزش وپرورش استان قزوین وارائه آگاهی لازم توسط مشاور مدیران و اولیای آنها در مدارس استان آغاز گردیده و هدف اصلی آن نیز قرار دادن دانش آموز در مسیر صحیح برای انتخاب مطلوب و مثبت رشته تحصیلی در پایان پایه نهم است.

که میتوان عوامل مؤثر در فرآیند هدایت تحصیلی شامل استعداد و رغبت دانش آموز، نیاز منطقه و شهرستان، نظر مشاور، عملکرد تحصیلی دانش آموز، نظر والدین، نظر دبیران و نتایج آزمون های مشاوره ای از جمله آزمون توانایی تحصیلی و رغبت دانش آموز است را عنوان کرد که در تعیین  وانتخاب رشته تحصیلی دانش اموزان نقش بسزایی دارد لذا پاسخ به بعضی از نکات مبهم خبر درج شده و پرداختن به این چند نکته لازم وضروری است که مخاطبان عزیز در جریان امر قرار بگیرند

مدیران مدارس دولتی در پاسخ دانش آموزان وخانواده هایی که سئوال می کنند دانش آموز مجاز به ثبت نام در رشته تجربی نیست چه باید کرد؟ به اولیاء اطلاع رسانی می کنند که مدارس غیر دولتی در ثبت نام از دانش آموزان تابع اولویت بندی ثبت نام نیستند واز تمام اولویت های مجاز می توانند ثبت نام کنند واین به معنی هدایت دانش آموزان به مدارس غیر دولتی نیست

*وقتی برای گرفتن پرونده فرزندانمان مراجعه می‌کنیم با تبلیغات و بروشورهای چند مدرسه غیرانتفاعی داخل پرونده مواجه می‌شویم که والدین را برای ثبت نام در این مدارس تشویق می‌کنند

هیچ یک از مدارس ملزم به تبلیغات مدارس غیر دولتی نیستند واین خلاف قانون است لذا مدارس غیر دولتی می توانند تبلیغات بیرونی خود را در خارج از مدارس دولتی انجام داده وخانواده ها مختارند که فرزند خود رادرمدارس غیر دولتی(با توجه به شرایطی که دارند ودر نظر می گیرند) ثبت نام بعمل بیاورند .

*با وجود اینکه هر ساله مسوولین از ساخت و احداث مدارس جدید در سطح استان خبر می‌دهند پس چرا اعلام کمبود ظرفیت می‌کنند؟

لازم به ذکر است در سال تحصیلی ۹۷-۹۶  از مجموع در حدود ۱۵۸۰۰ دانش آموز پایه نهم استان ۹۳۲۰ نفر در شاخه نظری به ترتیب علوم تجربی ۳۹۰۶نفر ،علوم انسانی ۳۷۳۰نفر و ریاضی فیزیک ۱۶۸۴ نفر ثبت نام خواهند کرد با توجه به شرایط نیروی انسانی موجود ،فضاهای آموزشی وتجهیزات فعلی امکان توسعه بیش از ظرفیت موجود در استان وجود ندارد.

لازم به توضیح است ظرفیت اعلام شده فقط برای مدارس دولتی استان می باشد و ظرفیت مدارس غیر دولتی جدا محاسبه می گردد.

*در خصوص مبنای هدایت تحصیلی وعلاقه دانش آموزان :

در فرم شماره ۷ هدایت تحصیلی عملکرد سوابق تحصیلی دانش آموزان که نشان دهنده توانایی واستعداد دانش آموز می باشد ملاک عمل قرار گرفته است .لازم به توضیح است معدل دانش آموز ملاک هدایت تحصلی نبوده و نمرات پایانی پایه های هفتم ،هشتم ونهم  دانش آموز به صورت درس به درس مبنای تراز ۱۰۰نمره دانش آموز خواهد بود

فرم شماره ۶ هدایت تحصیلی نیز علایق دانش آموز،نظر اولیاء ،مشاوره ،دبیران وآزمون های مشاوره ایی را شامل می شود وبه دانش آموز توصیه می نماید با توجه به عملکرد تحصیلی به ترتیب اولویت در چه شاخه ورشته ایی ثبت نام نماید.

طرح هدایت تحصیلی همانطوری که نویسنده محترم اعلان نموده مربوط به کل کشور می باشد. .مطابق سیاست های کلان کشور ووزارت متبوع می بایست توسعه متوازن رشته ها ی تحصیلی صورت گیرد.چرا که تراکم افراد تحصیل کرده در رشته های خاص موجب هدر رفت منابع انسانی کارآمد در جامعه خواهدشد. لذا هدایت تحصیلی صحیح می تواند مدل علمی خوبی برای توسعه متوازن رشته های تحصیلی باشد

*دریافت هرگونه وجهی درقالب کمک های مردمی درمدارس اختیاری می باشد و هیچ گونه اجباری وجود ندارد. درصورت مشاهده دریافت اجباری ، مطابق ضوابط با متخلف برخورد خواهد شد.

*اعمال محدودیت جغرافیایی در ثبت نام دانش آموزان مطابق دستور العمل ثبت نام ارسالی از سوی وزارت آموزش وپرورش بوده ونه تنها مختص استان قزوین نبوده بلکه درکل کشوراعمال می گردد. چراکه درصورت رعایت نکردن  این شاخص دربرخی از مدارس با از دحام مراجعین مواجه خواهیم شد.

*پوشش ولباس دانش آموزان براساس فصل پنجم آیین نامه اجرایی مدارس اقدام می گردد..

درز پایان لازم به ذکراست با کار کارشناسی  جلسات مکررکارشناسان محترم اداره کل اموزش وپرورش استان قزوین سال گذشته این استان در میان سایر استانهای کشور دربحث هدایت تحصیلی دانش آموزان موفق عمل کرده  ودارای کمترین مشکل بوده ودر راستای توسعه متوازن رشته های تحصیلی حرکت نموده  ودر سال جاری نیز تاکنون با هدایت ونظارت وپیگیری های مداوم کارشناسان محترم استان این مهم بدرستی صورت گرفته اگرچه معتقدیم کاستی هایی هم در این خصوص بوده ولیکن ما براساس نقشه راهی که وزارت متبوع براساس توانایی وظرفیت ها وامکانات نرم افزاری وسخت افزاری استان طراحی گردیده وحرکت نموده ایم وتلاش خواهیم کرد در آینده این موضوع بدرستی وبا ظرافت ودقت خاصی انجام گردد تا اولیای محترم دغدغه ایی در این خصوص نداشته باشند.

 

باتشکر اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان قزوین

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار