جولان دلالان برای قیمت‌گذاری‌ میوه/ عدم یکسان بودن قیمت میوه در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 54597
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
شاخص گزارش می دهد؛
شاخص : در آستانه سال نو با افزایش قیمت میوه در بازار مواجه بودیم و قیمت انواع میوه در نقاط مختلف شهر متفاوت بود.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، امروزه گلایه مندی بیشتر افراد در جامعه به بحث عدم یکسان بودن قیمت ها در نقاط مختلف شهر است.

بازار مصرف بیش از هر چیزی در حال حاضر دستخوش بی‌نظارتی و ضعف آن بوده که اجازه جولان دلالان برای قیمت‌گذاری‌ها را فراهم کرده است.

در آستانه سال نو با افزایش قیمت میوه در بازار مواجه بودیم و قیمت انواع میوه در نقاط مختلف شهر متفاوت بود.

در اوایل سال نو طبعا مردم اقدام به خرید کالاهای اساسی و مورد نیاز خود می کنند که در این بین بازار میوه حساسیت خاصی دارد.

در راستای تنظیم بازار توزیع میوه شب عید برعهده سازمان تعاون روستایی استان قزوین بود. از اینرو بر آن شدیم تا نظرات مردم و مسئولان مرتبط با توزیع میوه در قزوین را جویا شویم.

۱۶۱۸۳۹۴

مجید بابایی شهروند قزوینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار شاخص اظهار کرد: تعداد مراکز عرضه میوه نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجه‌ای پیدا کرده بود و کیفیت محصولات عرضه شده چندان مناسب نبود.

وی اضافه کرد: بسیاری از مصرف‌کنندگان به دلیل مشخص نبودن اماکن عرضه با محدویت‌هایی در شب عید رو‌به‌رو بودند.

مادر خانواده‌ای با اشاره به کیفیت میوه های عرضه شده از سوی غرفه‌های تعاونی، افزود: کیفیت میوه‌های سیب و کیوی مناسب و تنها اندازه پرتقال‌ها نامناسب بود.

در ادامه گزارش پدر خانواده ای در خصوص قیمت میوه‌ها در ایام عید به خبرنگار شاخص، گفت: قیمت میوه به ویژه پرتقال طی این روزها افزایش چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: افزایش قیمت میوه در سطح مغازه‌های شهر و حتی دستفروش ها در حالی بود که بعضی از مردم به دلیل صف‌های طولانی توزیع میوه موفق به خرید نشده بودند.

داوودی معلم بازنشسته خاطر نشان کرد: به علت ازدحام بیش از حد مردم، دلالی میوه شب عید به شدت رواج یافته است.

کرمی خرید میوه‌های تعاونی را به صرفه دانست و ابراز کرد: قیمت میوه شب عید در غرفه‌های تعاونی کمتر از قیمت‌های موجود در بازار بود.

۱۱۱

جلوگیری از واردات علت اصلی افزایش قیمت میوه در بازار

در ادامه این گزارش خبرنگار شاخص در گفت‌و‌گو با ناطق معین الدین رئیس سازمان تعاون روستایی استان قزوین درخصوص توزیع میوه در استان بیان کرد: همه ساله در ایام نوروز میزان تقاضای خرید محصولات کشاورزی به‌ویژه انواع میوه بالا می‌رود که اقدمات لازم برای تامین این نیاز صورت گرفت.

این مسئول اظهار کرد: امسال مسئولیت توزیع میوه نوروزی از سوی وزارت صنعت به جهاد کشاورزی و متعاقب آن به تعاون روستایی واگذار شد که چون دیرهنگام بود شاید فرصت لازم برای برنامه ریزی کافی ایجاد نشد.

معین الدین ادامه داد: واگذاری دیر هنگام مسئولیت توزیع میوه های شب عید و فرصت ناکافی برای هماهنگی موجب شده تا احتمال برخی کمبودها و مشکلات دور از ذهن نباشد.

وی تاکید کرد: با تشکیل ستاد تنظیم بازار برای تهیه میوه شب عید با هماهنگی انجام شده برخی اقلام مانند پرتقال از استان مازندران و سیب از استان آذربایجان شرقی و غربی و استان های جنوبی تامین شد و توزیع میوه امروز در مکان‌های تعیین شده به پایان می‌رسد.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان قزوین با اشاره به اینکه در شب عید امسال یک‌ هزار و ۲۰۰ تن میوه در بین شهروندان قزوین توزیع شد، گفت: این میزان شامل ۸۵۰ تن پرتقال و ۴۰۰ تن سیب درختی است که توسط سازمان تعاون روستایی کشور از باغداران استان‌های مازندران و زنجان خریداری شده بود.

این مسئول با بیان اینکه ۲۰ غرفه اصلی و فرعی وظیفه توزیع میوه شهر قزوین را بر عهده داشتند، افزود: پراکنش جایگاه های توزیع میوه به شکلی بود که در مرکز استان و شهرستان ها دسترسی به چادرهای خرید میوه به راحتی صورت می‌گرفت.

IMG_6995

معین الدین افزایش قیمت میوه در سال جاری را ناشی از جلوگیری از واردات دانست و یادآورشد: به منظور حمایت از تولید داخلی شاهد افزایش قیمت میوه هستیم اما بتدریج این قیمت ها کنترل شده و به حالت عادی بازگشته و زمینه تقویت تولید داخلی را فراهم خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران تولیدکننده چهار درصد پرتقال دنیا است با جمعیتی کمتر از یک درصد که این مهم بیانگر آن است که نیازی به واردات پرتقال نداریم و تنها در برخی میوه های گرمسیری که تولید کمی داریم واردات انجام خواهد شد.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان در خصوص سایز پرتقال‌ها افزود: در سال جاری به دلیل سرمازدگی، سایز پرتقال‌ها کمی درشت‌تر است و به دلیل بحث حمایت از باغداران منطقه مازندران، دستورالعمل وزارتخانه در خصوص کنترل کیفیت میوه‌ها تغییر یافت و تا ۳۶۰ گرم نیز مجور خرید صادر شد.

IMG_6986

قطع دست دلالان از غرفه های توزیع میوه

در ادامه این گزارش فرهاد شاهنظری مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان قزوین در گفت‌و‌گو با خبرنگار شاخص، با بیان اینکه تنظیم بازار به معنای متعادل کردن مقادیر عرضه و تقاضا است، گفت: تنظیم بازار به معنای وجود تعادل در نظام بازار است و تعادل در نظام بازار حاصل عملکرد هر یک از اجزا و عناصر است.

این مسئول تصریح کرد: تنظیم بازار مجموعه ای از مقررات، سیاست ها و استراتژی هایی است که برای حمایت از نهادهای بازار مانند مصرف کنندگان، تولید کنندگان و توزیع کنندگان استفاده می شود.

شاهنظری هدف از توزیع میوه شب عید را ایجاد امکان خرید آسان و ارزان، تنظیم بازار و افزایش قدرت خرید مردم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در تمام غرفه‌ها نماینده بازرسی و گشت سیار حضور داشتند تا کنترل قیمت‌ها به شکل دقیقی انجام شود، افزود: نظارت‌ها بر بازار به نحوی توسط ارگان های ذیربط صورت گرفت تا سودجویان اجازه افزایش قیمت و اجحاف به مردم را نداشته باشند.

IMG_7007

مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان با بیان اینکه بیشترین میوه شب عید را سیب و پرتقال تشکیل می دهد، اعلام کرد: سیب و پرتقال ۸۵ درصد وزن سبد میوه مصرفی مردم در شب عید را به خود اختصاص داد.

این مسئول با بیان اینکه فروش میوه به صاحبان غرفه‌ها از طریق سامانه ملی صورت گرفت، خاطرنشان کرد: تمامی غرفه‌داران ابتدا از طریق سامانه پرداخت نقدی کرده سپس با مراجعه به سردخانه یا انبارهای میوه سهمیه خود را دریافت می‌کنند.

شاهنظری اعلام کرد: سه سردخانه نگهداری و توزیع میوه واقع در جاده رشت، بوئین زهرا و تاکستان برای جلوگیری از تجمع و تسهیل در تحویل بار به غرفه داران پیش بینی شده بود.

وی افزود: سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده وظیفه نظارت بر کیفیت میوه‌ها را در مبدا و مقصد برعهده دارند که با تایید این سازمان، اجازه حمل بار صادر می‌شد.

انتهای پیام/۱۰۰۰/گ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار