ایران جانبی

» جولان گرانی در میان خواب سنگین مسئولان قزوین/ قیمت‌ها همچنان ساز ناکوک می‌زند
کد خبر: 187577
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۱۸
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : با گذشت یک ماه از سال جدید همچنان با آشتفه بازار قیمت‌ها که هنوز ساز ناکوک سر می‌دهند، مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، باتوجه به گذشت یک ماه از سال جدید، گویا قیمت‌ها در همان شوک گرانی سال گذشته حبس شده‌اند و این حباب چند لایه خیال شکستن ندارد.

همزمان با پادشاهی فصل بهار و باز شدن پای نوبرانه‌های این فصل به بازار، تصمیم می‌گیرم سری به بازار قزوین بزنم و از آخرین وضعیت آشتفه بازار قیمت‌ها که هنوز ساز ناکوک سر می‌دهند، مطلع شوم.

ابتدا سری به راسته بازار میوه و تره بار می‌زنم که سیب با قیمت ۶ تا۱۲ هزار تومان و پرتقال در کنارش با نرخ کیلویی ۵ تا۱۰هزار تومان خودنمایی می‌کند.

گوجه که در میان سبزیجات خودنمایی می‌کند نیز کیلویی ۵هزار تومان قیمت‌گذاری شده و شلغم کیلویی ۲تا۲هزار و۵۰۰ تومان و فلفل دلمه کیلویی۵ تا ۷هزار تومان به چشم می‌خورد.

در این میان میوه مخصوص پاییز یعنی انار را هم می‌توانی ببینی که کیلویی ۵هزار تومان است.

در همین گشت و گذار با شهروندان قزوینی هم به گفت‌وگو می‌پردازم که از این قیمت‌ها گلایه‌‌مند هستند و انتظار نظارت بیشتر را دارند؛

خانم جوانی شروع می‌کند به گلایه از مسئولین که چرا چاره‌ای برای این گرانی‌ها پیدا نمی‌کنند و می‌گوید: همسر من یک کارگر ساده شرکتی است، حقوق اندکی که دریافت می‌کند تا آخر ماه هم کفاف نمی‌کند و زندگی‌ها سخت و دشوار اداره می‌شود و امید برای ادامه زندگی نیست.

وی می‌افزاید: امروزه زن و مرد در تلاش هستند تا زندگی خود را بسازند اما به آخر ماه که می‌رسند چیزی برایشان باقی نمی‌ماند چون پولی که به دست می‌آوردند صرف اجاره خانه و خرید مایحتاج زندگی روزمره و هزینه آب، برق، گاز و تلفن می‌شود و قیمت‌ها هم روز به روز در حال افزایش است.

این شهروند قزوینی ادامه می‌دهد: با توجه به گرانی‌ها، رفت و آمدها بین خانواده‌ها کم رنگ و سرد شده است.

صحبت کوتاهم که با این خانم تمام می‌شود به راه خودم ادامه می‌دهم و قیمت‌ها را زیر نظر می‌گیرم؛ موز کیلویی ۱۱تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی جنوب کیلویی۷ تا ۹هزار تومان، لیموشیرین کیلویی ۶تا ۷هزار تومان و کیوی کیلویی ۶تا ۱۰هزار تومان به چشم می‌خورد.

کمی آن طرف‌تر نارنج کیلویی ۲هزار و ۵۰۰ تا ۲هزار تومان و لیموترش کیلویی۷ تا ۱۰هزار تومان به فروش می‌رسد؛ سیب زمینی کیلویی ۵ هزارتومان و پیاز هم همچنان ۹تا۱۱هزار تومان به چشم می‌خورد.

آقای جوانی که در حال ورانداز میوه‌ها و قیمت‌هاست، می‌گوید: من کارمند یک اداره هستم و با این شرایط اقتصادی که داریم، برای جوانان سخت و دشوار است که با این گرانی‌ها بتوانند یک زندگی ساده را تشکیل دهند .

وی ادامه می‌دهد: شرایط به گونه‌ای شده است که جوان‌ها تن به ازدواج نمی‌دهند و از زیر بار این مسئولیت فراری هستند چراکه اکثرا بیکار هستند و با این قیمت‌های سر به فلکه کشیده چگونه می‌توانند زندگی کنند.

کدو ۵هزار تومان، بادمجان کیلویی۳هزارو ۵۰۰تا ۴هزار تومان و هویج کیلویی ۳هزار و ۵۰۰تا ۴هزار و ۵۰۰تومان، این قیمت‌ها را همان طور که از مقابل حجره‌های تره بار عبور می‌کنم، از نظر می‌گذرانم.

سبزیجات در بازار قزوین با قیمت ۶هزارتومان عرضه می‌شود و همچنین کاهو کیلویی ۲تا ۴هزار تومان به فروش می‌رسد؛ ذرت مکزیکی و معمولی کیلویی ۶هزار تومان، سیر خشک کیلویی ۸تا۱۰هزار تومان، سیر بدونه ساقه کیلویی ۸ هزار تومان و سیر با ساقه کیلویی۶هزار تومان تعیین شده است.

فلفل خوارکی که به فراوانی دیده می‌شود نیز بسته‌ای هزار تومان، لبو کیلویی ۴ تا۵ هزار تومان، گل کلم و برگ کلم کیلویی۵ هزار تومان، آناناس کیلویی ۲۵ تا ۳۵هزار تومان و به کیلویی ۹تا۱۰هزار تومان به فروش می‌رسد.

حالا نوبت به نوبرانه‌های بهار می‌رسد که آن‌ها هم با قیمت‌های نچندان ارزان خودنمایی می‌کنند، به گونه‌ای که ریواس کیلویی ۶تا ۷هزار تومان، ملون کیلویی ۵هزار و ۵۰۰تومان تا ۶ هزار تومان و چاقاله هم کیلویی ۱۳هزار تومان و توت فرنگی هم  کیلویی ۱۴تا ۱۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

مسیرم را به سمت بازار گوشت و مرغ ادامه می‌دهم و قیمت‌ها را مرور می‌کنم که همپنان خیال پایین آمدن را ندارند.

*گوشت گوساله خورشتی کیلویی ۹۵هزار تومان

* گوشت گوساله مغز ران کیلویی ۱۰۰ هزارتومان

*گوشت گوسفندی ران، دست و گردن کیلویی ۱۰۰هزار تومان

*گوشت گوسفندی مخلوط ۹۰هزار تومان

*دنبه کیلویی ۵۵ هزارتومان

* گوشت چرخ کرده کبابی ۴۵ هزار تومان

*گوشت گوسفندی نر ران دست ۱۲۵ هزار تومان

خانم میانسالی که همراه من قیمت‌ها را نگاه می‌کند با اشاره به بیماری‌اش می‌گوید: برای حفظ سلامتی و تامین کمبود ویتامین و پروتئین بدنم باید به طور مرتب گوشت و میوه مصرف کنم اما این در حالی است که با این قیمت‌ها حتی سفره‌ام خالی‌تر از این اقلام شده و از خرید صرفه نظر می‌کنم.

وی ادامه می‌دهد: ما در حال حاضر یک خانواده ۵ نفر هستیم و اگر بخواهم یک مرغ کیلویی ۱۲ هزار تومانی خریداری کنم، تنها یک وعده غذایی ما را تامین می‌کند.

این شهروند می‌افزاید: متاسفانه مرغ‌ها فقط وزن دارند تا گوشت و ما مجبور هستیم گوشت و مرغ را از سبد غذایی خودمان حذف کنیم.

قیمت‌ها در بازار مرغ هم به ترتیب زیر است؛

*مرغ کیلویی ۱۲هزار تومان

*ران کیلویی ۱۲ هزار و ۳۰۰تومان

*سینه کیلویی ۱۷هزار و ۸۰۰ تومان

*بال زعفرانی کیلویی ۱۳هزار تومان

*بال ساده کیلویی ۱۱هزار تومان

*جگر مرغ کیلویی ۴هزارتومان

*گردن کیلویی ۵ هزارتومان

مراکز عرضه ماهی که تعداد محدودتری دارد نیز ماهی قزل آلا را کیلویی ۳۵هزارتومان و ماهی آزاد را ۱۷هزار و ۵۰۰تومان عرضه می‌کنند.

همچنین تخم مرغ ریز شانه‌ای ۱۴هزار تومان و تخم مرغ درشت شانه‌ای ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در این میان شهروند دیگری با اشاره به اینکه شغل آزاد دارد، بیان می‌کند: با این شرایط اقتصادی که ما داریم توان خرید یک کیلو میوه را ندارم و در کمال ناباوری شب‌ها دیر به خانه می‌روم تا فرزندانم خواب باشند و مرا دست خالی نبینند و شرمند زن و فرزندانمان هستم

نظر خانم جوانی را درمورد بازار و قیمت‌ها می‌پرسم و می‌گوید: قیمت‌ها نسبت به قبل از عید تغییر خاصی نداشته است و برای مثال پیاز همچنان گران است.

وی ادامه می‌دهد: آیا مسئولین قصد ندارند از قاچاق جلوگیری کنند؟ چرا به فکر مردم نیستند؟ مردم در فشار اقتصادی هستند و کسی هم پاسخگو نیست.

این خانم جوان عنوان می‌کند: قیمت گوشت هم هنوز پایین نیامده است و کودکان ما نیاز به پروتئین دارند، با این قیمت‌ها دیگر کسی به سراغ گوشت گرم نمی‌رود و به گوشت‌های یخ زده رو آورده‌اند؛ برای مسئولین متاسفم که نمی‌توانند بازار را کنترل کنند.

قیمیت حبوبات را هم با سر زدن به چند مغازه به شرح زیر لیست می‌کنم؛

*عدس کوهین دیمی کیلویی ۸هزار تومان

*لپه کیلویی۱۱هزار تومان

*لوبیا کشاورزی کیلویی۱۱هزار تومان

*ماش زودپز کیلویی۱۷هزار تومان

*لوبیا قرمز کیلویی ۹هزار تومان

*عدس کیلویی ۸هزار تومان

*لوبیا چیتی طارم کیلویی۱۵تومان

*لوبیا چیتی دست چین کیلویی ۱۶هزار تومان

*عدس پولکی درشت کیلویی ۸هزار تومان

*نخود کرمانشاه کیلویی ۹هزار تومان

*لوبیا قرمز پاک شده کیلویی ۱۱هزار تومان

قند و شکر که این روزها به گنجی نایاب تبدیل شده‌اند و فرشندگان و مشتریان از کمبود آن گلایه دارند هم با قیمت ۷تا۸هزار تومان به فروش می‌رسد.

در آخرین مرحله گشت و گذار در بازار قزوین به سراغ راسته برنج فروش‌ها می‌روم تا از آخرین قیمت این محصول مطلع شود که نرخ‌ها به شرح زیر است.

*برنج علی کاظمی عطر کیلویی ۱۸هزار تومان

*لاشه برنج علی کاظمی کیلویی۱۲هزار تومان

*برنج علی کاظمی درجه یک کیلویی ۱۹هزار تومان

*لاشه برنج صدری هاشمی کیلویی ۱۱هزار تومان

*برنج صدری هاشمی درجه یک کیلویی۲۰هزار تومان

*سر لاشه صدری درشت کیلویی ۱۴هزار تومان

*برنج هندی دانه بلند کیلویی ۸ هزار تومان

*برنج دودی کیلویی ۱۷هزار تومان

*برنج عنبربو اهوازی کیلویی ۱۵هزار تومان

یکی از شهروندان که در حال چانه زنی با فروشنده بود، می‌گوید: متاسفانه نظارت برقیمت‌ها در سطح بازار ضعیف است و ما نتیجه مثبتی از نظارت در بازار را ندیده‌ایم چراکه این قیمت‌ها گوش فلک را کر می‌کند و علت افزایش قیمت را هم نمی‌دانیم.

وی می‌افزاید: شب را با استرس می‌گذرانیم و نگران این هستیم که فردا قرار است چه اتفاق جدیدی رخ دهد و با چه قیمت‌هایی مواجه خواهیم شد چراکه بیشتر قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر می‌کند.

این شهروند عنوان می‌کند: دغدغه مردم در زمینه اقتصادی کم بود حالا بیماری روحی و روانی و استرس هم به آن اضافه شده است.

با دیدن قیمت‌ها و شنیدن صحبت‌ها و نظرات مردم برای اطلاع از چگونگی نظارت بر بازار و کنترل قیمت‌ها با علی اکبر کبیری، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین تماس می‌گیریم.

*مسئولانی که خود از قیمت‌ها بی‌خبرند!

این مسئول در پاسخ به اینکه چرا قیمت‌ها همچنان بالاست و چه راهکاری برای کنترل قیمت‌ها دارید و چگونگی نظارت بر بازار، پاسخ قانع کننده‌ای ارائه نمی‌کند.

از طرفی هم به خبرنگار ما عنوان می‌کند؛ قیمت‌هایی را که از سطح بازار جمع آوری شده را برای او بفرستد تا موضوع را بررسی کرده و به کارشناسان این سازمان بگوید که رسیدگی کنند.

حال سوال اینجاست؛ سازمان صنعت و معدن و تجارت که خود متولی رسیدگی به قیمت‌هاست چگونه از ریز قیمت‌ اقلام ضروری مردم مطلع نیست؟

مردم از گرانی‌ها گلایه دارند و خواستار برخورد جدی با گران فروش‌ها هستند و نتیجه محسوسی از ورود دستگاه‌های مربوطه در بحث کنترل قیمت‌ها ندیده‌اند.

چرا مردم از نظارت‌های ضعیف گله‌مند هستند؟ آیا نحوه نظارت‌ها هم به نظارت نیاز دارد؟!

امیدواریم سازمان‌های متولی امر دغدغه مردم را که در شرایط سخت اقتصادی با سیلی صورت خود را سرخ می‌کنند، جدی بگیرند و شاهد تغییر مطلوب شرایط باشیم.

انتهای پیام/ ۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار