اعتراض دانشجویان به بی‌اعتنایی ابتکار/ همایشی که دستمایه توهین به مقدسات شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 159853
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۹:۴۶
حاشیه‌های همایش «محرومیت‌های جنسیتی زنان و راهکارها»
شاخص : همایش «محرومیت‌های جنسیتی زنان و راهکارها» توسط انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین اقدام به برگزاری همایشی تحت عنوان «محرومیت‌های جنسیتی زنان و راهکارها» با دعوت میهمانان ویژه‌ای همچون معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و زیبا جلالی نائینی فعال و پژوهشگر حوزه زنان کرده بود.

در این مراسم که استاندار قزوین و برخی از معاونینش هم حضور داشتند ابتدا خانم ابتکار به سخنرانی حدودا نیم ساعته در حوزه زنان پرداخت.

پس از اتمام سخنرانی معاون رئیس جمهور، وقتی دبیر انجمن فرهنگ و سیاست روی سن رفت تا از میهمان بعدی دعوت کند خطاب به استاندار گفت: ماه‎ها برای دیدار شما انتظار کشیدیم و امروز خوشحالیم که به همراه معاونین خود در این مراسم شرکت کردید اما امیدواریم در فرصت بعدی در جایگاه پاسخ گویی در این دانشگاه حضور یابید.

وقتی پیشرفت‌های زنان ایرانی نادیده گرفته می‌شود

خانم زیبا جلالی نائینی به عنوان سخنران دوم به جایگاه رفت و اذعان داشت: زنان ایران در هزاره سوم و حتی در مقایسه با کشورهای همسایه هنوز با محرومیت‌ها و نابرابری‌هایی روبه رو هستند.

وی مدعی شد: ما زنان ایرانی در دخالت در سرنوشت خود محروم هستیم و همه امور در اختیار مردان گذاشته شده است؛ حتی بعد از ازدواج هم با محرومیت‌هایی همچون سفر و تحصیل هم محروم هستند.

نائینی با به کار بردن این اصطلاح که زنان در تسلط بر جسم خود محروم شده اند گفت: قوانین جنسیت زده ما عملا به حذف گسترده زنان از بازار کار و محروم کردن آنان از آموزش و تحصیل در بیش از ۶۰ رشته دانشگاهی منجر شده است.(که البته در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد بر صحت این آمار مطمئن نبوده و فقط بر اساس مطالب برخی رسانه‌ها به این تحلیل رسیده است.)

این فعال در حوزه زنان با بیان اینکه بانوان از تسلط بر جسم خود محروم شده‌اند عنوان کرد: گویی یک زن تنها می‌تواند حق امانت‌داری بدن خود را داشته باشد و همه امور زنان توسط مردان اداره می‌شود و هنوز نتوانسته‌اند بر مسند قضاوت بنشینند.

نائینی مدعی شد: تایید زنانگی در ایران بر اساس معیارهایی است که دیگران تعیین می‌کنند و زندگی زنان از طریق دیدگاه مردان و برای نیازهای آنان ترسیم و نسخه پیچی شده است.

وی پس از ردیف کردن برخی نظرات خود درمورد محرومیت‌های زنان ایرانی، از پرداختن به پیشرفت‌های آن‌ها چشم پوشی کرد و اذعان داشت: اینجا مجالی برای نام بردن مصداق‌هایی در مورد موفقیت زنان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، هنری، کارآفرینی و دانشگاهی وجود ندارد.

معصومه یا نیلوفر فرقی ندارد

پس از اتمام سخنرانی، نوبت به بخش پرسش و پاسخ از خانم ابتکار رسید که در ابتدا یکی از دانشجویان پسر پشت تریبون قرار گرفت و به این سوالات پرداخت که خانم ابتکار شما برای آزادی یک زن در حصر چه کردید؟ وعده‌های آقای روحانی برای انتخاب وزیر زن به کجا رسید؟ چطور در عربستان اصلاحات در حوزه زنان صورت می گیرد اما در ایران این طور نیست؟

پیش از پاسخگویی ابتکار به سوالات این دانشجو، یکی دیگر از دانشجویان پسر بدون نوبت از میان جمعیت این سوال را پرسید که آیا چادر را برای رسیدن بر مسند قدرت انتخاب کردید؟ همچنین سوالی را در خصوص دو اسمه بودن ابتکار پرسیده شد.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوالات دانشجویان عنوان کرد: در زمینه حصر نباید مسائل امنیتی و با تنش همراه شود چراکه به نفع ملت و کشور نیست و باید در فضای آرام مطالبات را بیان کرد.

وی در پاسخ به انتخاب وزیر زن گفت: اکنون معاونان وزیر زن را داریم که برای سال‌های بعد توانمند می‌شوند و دیگر بهانه‌ای برای انتخاب وزیران زن وجود نخواهد داشت.

ابتکار بیان کرد: اگر امروز کشوری مثل عربستان به صورت فرمایشی تغییراتی در حوزه زنان دارد نباید تمدن و پیشرفت‌های زنان ایرانی را که حرفی برای گفتن در دنیا دارند نادیده بگیریم؛ باید واقعیت‌ها را ببینیم.

معاون رئیس جمهور در خاتمه سخنان خود یادآور شد: من از روزی که متولد شدم در شناسنامه معصومه ابتکار بودم اما در خانواده به اسم نیلوفر صدا می‌شدم اما این مسئله ساده امروز به جنجالی در رسانه‌ها و فضای مجازی تبدیل شده است.

وی اذعان داشت: هیچگاه تلاشی برای رسیدن به قدرت انجام نداده‌ام و اگر امروز چادر پوشیدم بر اساس اعتقادم است و یکی از پوشش‌های زن ایرانی است.

ابتکار افزود: من امروز لباس‌های سنتی زنان و مردان ابرانی را بیش از هر پوشش دیگری دوست دارم چراکه هویت ما است.

اعتراض دانشجویان به بی‌اعتنایی خانم ابتکار/ کاش من هم پسر شما بودم!

در حالی که چند نفر از کسانی که درخواست سوال از خانم ابتکار را داده بودند همچنان منتظر بودند که نوبت به آن‌ها برسد، وی به سخنرانی نیم ساعته خود خاتمه داد و با هیات همراه خود بدون توجه به فریادهای برخی از دانشجویان در اعتراض به عدم پاسخ گویی به سوالات آن‌ها از سالن خارج شد.

پس از خروج معاون رئیس جمهور از سالن، تریبون در اختیار یکی از دانشجویان معترض قرار گرفت که خطاب به خانم ابتکار اینگونه اظهار کرد:

خانم ابتکار با چند آمار سطحی و خنده دار به شعور دانشجویان توهین نکنید.!

خانم ابتکار شما همان حقوق شهروندی که جناب روحانی تصویب کرد را اجرا کنید نیاز نیست به دنبال تصویب قوانین دیگر باشید.!

خانم ابتکار ای کاش من هم پسر شما بودم و الان در آمریکا تحصیل می‌کردم تا یک مسئولی مثل شما به من بی احترامی نکند.!

مقدسات به درد زن امروزی نمی‎خورد

بحش پایانی مراسم به پرسش و پاسخ از خانم نائینی تعلق گرفت؛ این فعال و پژوهشگر در حوزه زنان در پاسخ به یکی از دانشجویان که از او در مورد الگوی خود به عنوان یک زن گفت: اساسا من به هیچ الگویی اعتقاد ندارم؛ چه برای زنان و چه برای مردان.

وی ادامه داد: من به الگوی مقدسی که برای زنان ترسیم می‌شود نقد دارم، این الگوها تا چه حد واقعی هستند؟ این الگوها برای زن امروز کارکرد دارد؟ مقدس کردن یکسری اسامی و مفدسینی که در زمان خودشان برای خود ارزش و اهمیت داشتند به کار دختران و زنان امروزی نمی آید؛ این الگوها تصاویر ذهنی و انتزاعی هستند که به درد زندگی مدرن امروز نمی‌خورند بنابراین الگویی وجود ندارد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار