حبس و شلاق در انتظار مجرمان چهارشنبه‌ آخر سال - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 9893
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۴:۵۶

شاخص نیوز ، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین گفت: آن دسته از افرادی که موجب اخلال در امنیت مردم شوند، به حبس و شلاق محکوم می‌شوند که این مهم، جنجال‌آفرینان چهارشنبه آخر سال را نیز شامل می‌شود.به گزارش شاخص نیوز به نقل از فارس ، محمد قربان عسگری  با اشاره به ماده 618 قانون مجازات اسلامی اظهار داشت: هرکس با هیاهو، جنجال، حرکات غیرمتعارف یا با تعرض به افراد، مخل نظم و آرامش عمومی شود و یا مردم را از فعالیت باز دارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و 75 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

وی ادامه داد: به استناد قانون مجازات اسلامی هرگونه قاچاق و خرید و فروش مواد منفجره و محترقه به طور غیرمجاز جرم محسوب شده و مرتکب آن به مجازات مندرج در قانون محکوم می‌شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین خاطرنشان کرد: انسان موجودی اجتماعی است و در طول حیات خویش همواره به دنبال خلق نماد‌ها و سمبل‌هایی بوده که پیوند و همگرایی را هرچه بیشتر بین عناصر اجتماعی ایجاد کند.

وی افزود: از آنجایی که همواره گروه‌های انسانی برای دستیابی و بهره‌مندی از منابع محدود طبیعی با یکدیگر در تعارض و ستیز بوده‌اند، ضرورت انسجام گروهی به عنوان نخستین نیاز و اولویت برای گروه‌های انسانی مطرح بوده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین بیان داشت: در گذر زمان نماد‌ها و سمبل‌های جوامع بشری در قالب فرهنگ و سنت از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و به عرف و هنجار تبدیل شده‌اند، هرچند ممکن است منشأ و مبنای شکل‌گیری نماد‌ها و سمبل‌هایی که امروزه به سنت تبدیل شده‌اند، چندان معقول و قابل توجیه نباشد.

عسگری اضافه کرد: مردم ایران اسلامی، با تاریخی کهن و گذشته‌ای سرشار از فراز و نشیب، گنجینه ارزشمندی از فرهنگ و تمدن را در سینه ستبر خویش حفظ کرده و دارای آداب، رسوم و سنت‌های متعددی است که یکی از این سنت‌های دیرینه، چهارشنبه آخر سال است.

این مسئول ادامه داد: از زمان دقیق شکل‌گیری، تغییر و تحولات این مراسم اطلاع دقیقی در دست نیست، در تقویم ایران باستان هر سال 12 ماه و هر ماه 30 روز بود، با احتساب طول سال عملاً 360 روز می‌شد که با سال کامل شمسی حدود پنج روز فاصله داشت.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین ابراز داشت: مردم در این پنج روز با خانه تکانی و شست‌وشو آماده پذیرایی و استقبال از سال نو می‌شدند، افسانه‌های متعددی نیز در این خصوص وجود دارد و حتی در بعضی از این افسانه‌ها آمده است که آواز جغد نیز از فراق نوروز است.

عسگری تصریح کرد: ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که نباید چرک و پلیدی سال کهنه را تحویل نوروز دهند و چون رفع همه آلودگی‌ها با شست و شو برای آن‌ها ممکن نبود، بنابراین علاوه بر آب به عنصر آتش نیز روی آوردند.

این مسئول عنوان کرد: متأسفانه امروزه برخی از این آیین‌ها ماهیت خود را از دست داده‌اند و آیینی همچون «چهارشنبه‌ سوری» به مراسمی برای آزردن دیگران تبدیل شده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین ادامه داد: شبی که در گذشته‌ای نه چندان دور فرصتی برای یادآوری «درگذشتگان» بود، شبی که یادآور خاطرات شیرین شب‌نشینی‌ها و دوستی‌ها و بهترین فرصت برای شادی، خنده و گفت‌وگو بود، اکنون به شبی ترسناک و دلهره‌آور مبدل شده است.

آداب چهارشنبه‌سوری جای خود را به انفجارهای آزار دهنده‌ داده است

عسگری خاطرنشان کرد: کسانی که با مواد منفجره و امثال آن به اشکال مختلف سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند، با تن دادن به رفتاری آمیخته با هرج و مرج، آیین چهارشنبه‌سوری را تحریف کرده‌اند، آداب زیبا و معنادار چهارشنبه‌سوری جای خود را به انفجارهای مهیب و آزار دهنده‌ای داده که‌ گاه در آغاز سال نو، اشک را جایگزین شادی خانواده‌ها می‌کند.

این مسئول عنوان کرد: این وسیله سلب آرامش افراد جامعه، امروزه به بهانه برگزاری مراسم ملی و سنتی اتفاق می‌افتد، در حالی که هیچ شباهتی با آن ندارد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین ابراز داشت: برخی حوادث تلخ آن طور که شایسته است، برای عاملان رفتارهای پرخطر مایه عبرت نمی‌شود، آن‌ها حادثه را تنها برای دیگران می‌دانند، غافل از اینکه ممکن است قربانی بعدی خود آن‌ها یا اعضای خانواده‌شان باشند.

عسگری اضافه کرد: نکته قابل تأمل اینکه در کنار همه خطرات و آلودگی‌های صوتی به اصطلاح پرهیجان، کسانی هستند که در رؤیای شیرین مادر شدن خود هستند و هرگونه ترس و اضطراب می‌تواند برای آن‌ها فاجعه‌آفرین باشد و کودکان خردسالی که در آغوش مادران خود خوابیده‌اند و بیماران و سالخوردگانی که نیاز به سکوت و آرامش دارند و دلهره و استرس ممکن است حتی به قیمت جانشان تمام شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان در این شرایط نام آیین سنتی را برای این همه ناهنجاری گذاشت، یادآور شد: در آستانه فرا رسیدن بهار و شکوفایی طبیعت، شایسته است که به خاطر چند ساعت شادی و سرگرمی کاذب، آرامش، سلامتی و امنیت خود و دیگران را به خطر نیندازیم.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین اذعان داشت: هر سال در آستانه ایام نوروز، شاهد گزارش‌های زیادی از نقص عضو افراد هستیم که فقط در اثر یک لحظه غفلت رخ می‌دهند.

عسگری ادامه داد: انفجار تنها 250 گرم مواد محترقه می‌تواند علاوه بر تخریب شدید یک ساختمان منجر به شکستن شیشه ساختمان‌های مجاور تا شعاع زیادی شود.

این مسئول متذکر شد: مواد منفجره ترکیبی، به قدری حساس هستند که حتی در اثر جابه‌جایی، حمل و نقل، وارد شدن ضربه، رسیدن حرارت اندک و حتی گاهی در اثر ارتعاشات صوتی، فعل و انفعالات شیمیایی و قرار گرفتن در محدوده یک فرکانس خاص، خود به خود فعال شده و منفجر می‌شوند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین با اشاره به اینکه صداهای ناهنجار ناشی از انفجار می‌تواند موجب اختلال در سیستم عصبی افراد شود، اظهار داشت: ترس از انفجار در افراد طبیعی است؛ چرا که حتی نوزادان با وجود نداشتن هیچ تصوری از محیط زندگی خود، از صداهای ناهنجار می‌ترسند.

عسگری بیان کرد: گرچه فرهنگ‌سازی از طریق آموزش همگانی و تخلیه هیجانات جوانان و نوجوانان از مجرای صحیح و قانونی، بهترین راهکار در راستای پیشگیری از حوادث تلخ چهارشنبه‌سوری به شمار می‌رود، اما کاملاً روشن است که والدین می‌توانند با آگاه‌سازی فرزندان خود و مراقبت از آنان، نخستین و بهترین آموزگاران و فرهنگ‌سازان جامعه باشند.

وی خطاب به شهروندان با بیان اینکه با پرتاب ترقه و دیگر مواد محترقه هرگز موجب سلب آرامش و آسایش دیگران نشوید، افزود: از تجمع و برافروختن آتش و ایجاد راه‌بندان در معابر به شدت پرهیز کنید.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قزوین با بیان اینکه هرگز سلامتی خود و خانواده را به آتش نسپارید، گفت: به آتش کشیدن لاستیک و لوازم فرسوده منزل علاوه بر تشدید خطرات جانی و مالی، موجب نگرانی شدید بیماران ریوی و قلبی شده و محیط زیست را با خطر جدی روبرو می‌کند.

عسگری در پایان تأکید کرد: برافروختن آتش در دست شماست، اما همیشه اطفای آن در اختیار شما نیست و امکان سرایت آن به منزل، اتومبیل و … وجود دارد.

انتهای پیام / 1131

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار