حدود ۸۰ شرکت در قزوین وضعیت بحرانی دارند/ مراجع قضایی به تخلفات در سامانه بهین یاب رسیدگی کنند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168862
تاریخ انتشار: ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
رییس کمیسون اصل نود:
شاخص : رییس کمیسون اصل نود با بیان اینکه حدود ۸۰ شرکت در وضعیت بحرانی به سر می‌برند گفت: پیگیر هستیم تا تسهیلاتی که منتهی به شغل نشده شناسایی شوند و از طریق دستگاه‌های نظارتی رسیدگی شود.

داوود محمدی رییس کمیسون اصل نود مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شاخص، با اشاره به مشکلات کارگری استان اظهار کرد: مسائل مربوط به مشاغل، وضعیت شرکت‌ها و کارخانجات استان را به استاندار محترم، معاون سیاسی استانداری، مدیران کل معدن و تجارت و کار و رفاه اجتماعی متذکر شدیم که تمهدیدات لازم را به عمل آورند.

وی افزود: بیشتر شرکت‌ها در استان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند اما برخی واحدها به شرایط بحرانی رسیده‌اند و مبادرت به تعدیل نیرو و اخراج کارگران می‌کنند که باید چاره‌ای در این خصوص اندیشید.

محمدی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از شرکت‌ها بین ۴ تا ۳۰ ماه حقوق‌های معوقه دارند، اضافه کرد: باید در رابطه با تامین مواد اولیه کارخانجات، موانع موجود در مسیر ارتباطات و صادرات برنامه ریزی‌های صورت گیرد تا شرکت‌ها به مشکل برنخورند.

رییس کمیسیون اصل نود تصریح کرد: حدود ۸۰ شرکت در وضعیت بحرانی به سر می‌برند و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود به زودی تعطیل شده و یا با تعلیق‌های وسیع مواجه خواهند شد؛ این شرکت‌ها شناسایی شدند و مسوولین استان باید پیگیر رفع مشکلات آنان باشند.

این مسوول بیان کرد: باید برای مواجه با مسائل حوزه صنعت و تولید پیش بینی و پیشگیری لازم را داشته باشیم و از وقوع مشکلات احتمالی به ویژه برای شرکت‌هایی که نیازمند تامین مواد اولیه از طریق واردات و دریافت ارز دولتی هستند بکاهیم.

محمدی با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم چرخه تولید شرکت‌ها از کار بایستد، گفت: مشکلات را به دست‌اندرکاران متذکر شدیم و امیدوارم آنان بتوانند چاره‌ای در خصوص مشکلات داشته باشند.

نماینده مردم البرز، آبیک و قزوین در مجلس با اشاره به مشکلات بخش تولید عنوان کرد: برخی شرکت‌ها مشکل سرمایه در گردش و نقدینگی دارند که باید تامین شود و برای رفع این مشکل مکاتباتی با بانک‌های عامل و مراجع زی‌ربط داشتیم.

وی افزود: برخی دیگر از این شرکت‌ها با مشکل مدیریتی مواجه هستند که این واحدهای صنعتی شناسایی و به استانداری و دست‌اندرکاران منعکس شده تا نسبت به این موضوع اقدام کنند.

این مسوول خاطرنشان کرد: برخی شرکت‌ها باید نسبت به نوسازی تجهیزات خود اقدام کنند چراکه بازدهی لازم را ندارند و تولید برای آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد.

محمدی ابراز کرد: تعدادی از کاخانجات بدهی انباشته با شرکت‌های خدمات رسان نظیر آب، برق و گاز و تامین اجتماعی دارند که هماهنگ شده تا به صورت اقساطی پرداخت کنند.

رییس کمیسیون اصل نود اظهار کرد: سهم استان قزوین از سامانه بهین یاب قابل توجه بوده به طوری که از ۱۷هزار میلیارد تومان حدود یک هزار و سیصد میلیارد تومان اعتبار وارد قزوین شد.

وی افزود: از ابتدای آغاز به کار تسهیلات بهین یاب به مسئولین متذکر شدیم که نظارت لازم را داشته باشند تا وام‌ها به شغل منتهی شود.

این مسوول بیان کرد: کمیته‌ای در خصوص سامانه بهین یاب در استان تشکیل شد که متشکل از استانداری، صنعت و معدن و تجارت، کارو رفاه اجتماعی و بانک های عامل بود.

نماینده مردم البرز، آبیک و قزوین در مجلس خاطرنشان کرد: پیگیر هستیم تا تسهیلاتی که منتهی به شغل نشده شناسایی شوند و از طریق دستگاه‌های نظارتی رسیدگی شود.

وی ابراز کرد: آمار دقیق شرکت‌هایی که از تسهیلات استفاده کردند در دسترس معاونت اقتصادی استانداری است و معتقدند که بیشتر وام‌ها در شرکت‌ها هزینه شده اما ممکن است برخی از واحدها هزینه را صرف تثبیت مشاغل موجود کرده باشند.

محمدی در انتها گفت: وضعیت اشتغال استان رضایت‌بخش نیست چراکه بیشتر مراجعات به دفاتر نمایندگان مربوط به این موضوع است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار