7میلیارد از 23 میلیارد تومان اضافه دریافتی مسئولان به خزانه بازگردانده شد
کد خبر: 120355
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۱۹
رییس کمیسیون اصل نود در گفتگوی ویژه خبری:
شاخص : رییس کمیسیون اصل نود گفت: 7میلیارد تومان از دریافتی نامتعارف مسوولان به خزانه دولت بازگردانده شده و مابقی موارد هم با تشکیل پرونده در قوه قضاییه تحت پیگیری قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،داود محمدی رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شب گذشته در گفتگو زنده تلویزیون با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما به تشریح آخرین وضعیت رسیدگی به بحث فیش‌های نجومی پرداخت.

داود محمدی در ابتدا با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عنوان کرد: با توجه به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد فیش‌های نجومی، حدود ۴ ماه کار کارشناسی با دعوت از دستگاه‌های مختلف شامل دولت، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی صورت گرفت تا به جای برخورد با معلول، ریشه یابی و علت اصلی بروز این مسئله بررسی شود.

وی ادامه داد: در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که برخی از افراد و دستگاه‌ها خودشان را از قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی کرده و دریافتی‌های غیر قابل قبول و ناعادلانه داشتند و دسته دومی هم طی فیش‌های متعدد حقوق دریافت می‌کردند.

محمدی اضافه کرد: دسته سومی هم از افراد در این تحقیق و تفحص وجود داشتند که علی رغم دریافتی متعارف و قابل قبول، مزایا و دستمزد‌های غیر مستمر و فوق العاده‌ چندبرابری داشتند .

رییس کمسیون اصل ۹۰ با اشاره به عدم وجود سامانه نظارتی با دسترسی آسان و به هنگام در راستای مقابله با چنین تخلفاتی، ابراز کرد: پس از شناسایی عوارض،۱۱ ماده قانونی تدوین شد و همه دستگاه‌های قانونی موظف به تبعیت از این ۱۱ مفاد شدند.

وی گفت: وزارت اقتصاد و دارایی ملزم به استفاده از سامانه‌ای شد که در آن قابلیت رصد همه فیش‌های مربوط به مقامات، مسئولان و مدیران به صورت بروز و به هنگام وجود داشته باشد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک تاکید کرد: بر تمام دستگاه‌های نظارتی تکلیف شد تا نظارت دقیق و جدی داشته باشند و در صورت کوتاهی از این امر، انفصال از خدمات دولتی تا یک سال را در پی داشته باشد؛ طبق این قانون تمام دریافتی‌ها باید شامل چند ویژگی از جمله عدم تجاوز از یک مقدار حداقلی و حداکثری، تعریف مستمر و غیر مستمر  طی یک فیش باشد.

محمدی بیان کرد: از آمار ارائه شده به کمیسیون اصل ۹۰ و صحن علنی مجلس شورای اسلامی از مجموع ۳۶۴ هزار مورد فیش حقوقی ،۳۹۷ مورد تخلف مشاهده شده است.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ با تاکید بر این که اضافه مبالغ دریافتی باید به بیت المال بازگردد،خاطرنشان کرد: مکانیزم بررسی میزان اضافه دریافتی حقوق‌ها به دیوان محاسبات اداری واگذار و حدود ۲۳ میلیارد تومان اضافه دریافتی شناسایی شده است.

وی تصریح کرد: حدود ۷ میلیار تومان از این مبلغ به خزانه دولت و بیت المال بازگردانده شده است و مابقی موارد هم با تشکیل پرونده در قوه قضاییه تحت پیگیرد قرار دارد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک تاکید کرد: در تلاش هستیم تا ریال آخر این اضافه دریافتی‌ها به حسب فرمایش مقام معظم رهبری و مطالبه عام مردم به خزانه و بیت المال برگردانده شود.

محمدی در خاتمه ابراز کرد: اینکه چرا دیوان محسبات گزارشی به قوه قضاییه ارائه نمی‌دهد سوالی است که باید مسئولان ذی ربط پاسخگو باشند اما  طی بررسی‌هایی که بنده داشتم مقرر شد تا تمام پرونده‌هایی که تخلف داشتند یا احیانا خلاف قانون عمل کردند تحت پیگیرد قانونی قوه قضاییه قرار گیرند.

انتها پیام/۱۰۰۵

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “کشف ۳۹۷ تخلف در بررسی فیش‌های حقوقی/ ۲۳میلیارد تومان اضافه حقوق نامتعارف پرداخت شده است”

  1. ناشناس گفت:

    با سلام
    واقعا یا خودتونو مسخره کردین یا مردم رو. یارو ۳۰۰۰ میلیارد برداشت رفت هیجی نشد این یکی ۸۰۰۰ میلیارد در صندوق فرهنگیان اختلاس کرد الان حرف ۲۳ میلیارده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    آیا صواب است که اینقدر بر این مسئله تاکید شود و بر آن نه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار