حذف دفترچه بیمه سلامت از بیمارستان‌هاى دولتى در نیمه نخست سال ٩٧/ ٢٣ درصد هزینه‌هاى بیمه سلامت در حوزه دارو - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 162207
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
شاخص : موهبتی با بیان اینکه در فاز اول طرح استحقاق سنجى بحث هم پوشانى به نحو قابل توجهى حل خواهد شد از حذف دفترچه بيمه از بيمارستان هاى دولتى در نيمه نخست سال ٩٧ خبر داد.

به گزارش شاخص نیوز؛ طاهر موهبتى رئیس سازمان بیمه سلامت در نشست خبرى با اصحاب رسانه با اشاره به شعار هفته سلامت گفت: شعار هفته سلامت پوشش کامل سلامت در همه جا و براى همه است که سازمان هاى بیمه در تحقق این موضوع از نهادهاى موثر هستند.

وى ادامه داد: در سال ٩٧ مهم‌ترین اقدام، استقرار سازمان الکترونیک و حذف دفترچه بیمه است؛ تاکنون در ١٢٨ بیمارستان دفترچه بیمه حذف شده است، در نیمه سال دفترچه بیمه از بیمارستان هاى دولتى حذف شده و بیماران با کد ملى خدمت دریافت مى کنند.

موهبتى عنوان کرد: در فاز اول طرح استحقاق سنجى بحث هم پوشانى به نحو قابل توجهى حل خواهد شد و زمان تمدید دفترچه و دریافت خدمت مى توانیم همپوشانى بیمه اى را شناسایى و آن را حذف کنیم،  ٩٠ تا ٩۵ درصد از دارندگان دفترچه بیمه سلامت براى تمدید دفترچه به مراکز مرتبط مراجعه مى کنند و تا پایان نیمه نخست سال استحقاق سنجى به طور کامل انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بیمه سلامت از ایجاد پایگاه جمعیت بیمه شدگان در کشور خبر داد و افزود: با همکارى سازمان هاى بیمه اى این پایگاه ایجاد خواهد شد، تاکنون اطلاعات بیمه شدگان بیمه سلامت در این پایگاه بارگذارى شده است و ما با تامین اجتماعى و نیروهاى مسلح مذاکره کردیم و این سازمان هاى بیمه گر اعلام آمادگى کردند تا اطلاعات خود را در اختیار قرار دهند و تا ۶ ماه آینده این پایگاه ایجاد خواهد شد.

میزان افزایش تعرفه‌های پزشکی‌ در سال ۹۷

موهبتی‌ عنوان کرد: اکنون برای ایجاد پایگاه‌های جمعیتی بیمه‌ از لحاظ زیرساخت‌های فناوری اطلاعات مشکلی نداریم‌ و در ۲ ماه آینده بارگذاری‌ برخط‌ اطلاعات تأمین‌ اجتماعی و نیروهای مسلح انجام خواهد شد؛ زیرا قانونگذار‌ سازمان‌های بیمه‌گر را ملزم به راه‌اندازی این پایگاه بیمه‌ای در کشور کرده است.

رئیس سازمان بیمه سلامت با اشاره به میزان افزایش تعرفه‌های پزشکی‌ در سال ۹۷گفت: هزینه های بیمه سلامت بر مبنای تعرفه‌های پزشکی‌ تعیین‌ می‌شود، پیشنهاد وزارت بهداشت برای افزایش تعرفه‌ها در سال ۹۷، افزایش ۱۰ درصدی بود اما پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه افزایش پنج درصدی‌ تعرفه‌های تشخیصی‌ و درمانی پزشکی بوده است و امروز هیئت دولت در مورد میزان افزایش تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات سازمان بیمه سلامت در ۲۰ سال گذشته این بوده است که بیش از اعتبارات خود هزینه‌ می‌کرده و مازاد هزینه‌ها تبدیل‌ به بدهی می‌شده است و به طور معمول زیان انباشت‌ داشتیم‌.

موهبتی با بیان اینکه در سال ۹۵، چهار  هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی داشتیم، گفت: هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق نیز چاپ شد که اگر این اوراق‌ نبود بدهی‌ها به ۱۴ هزار میلیارد می‌رسید‌.

رئیس سازمان بیمه سلامت با اشاره به مصوبه‌ قانون برنامه ششم‌ توسعه در خصوص هزینه‌کرد دستگاه‌های اجرایی بر اساس بودجه اظهار کرد: بر اساس قانون، مکلف‌ شده‌ایم به اندازه سقف اعتباری خود هزینه کنیم و در صورتی‌ که سازمان یا نهادی بیش از سقف اعتباری خود هزینه کند در حکم تصرف‌ اموال دولتی به صورت غیرقانونی است و امکان اعمال مجازات و حتی حبس‌ برای نهادهای متخلف‌ وجود دارد.

وی افزود: رویکرد ما به لحاظ علمی منطقی و قانونی بر اساس ضوابط ابلا‌غی دولت و سازمان برنامه و بودجه است، حق نداریم مازاد بر بودجه هزینه کنیم؛ البته این کار مستلزم‌ همکاری شریک‌های کاری ماست.

سازمان بیمه سلامت ۴۵ هزار شریک‌ کاری دارد

موهبتی ادامه داد: سازمان بیمه سلامت ۴۵ هزار شریک‌ کاری در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، مطب‌ها و غیره دارد که همکاری آنها کمک خواهد کرد بیش از سقف اعتبار هزینه‌ نکنیم‌.

وی تصریح کرد: دارو، ۲۳ درصد هزینه‌های سازمان بیمه سلامت را تشکیل می‌دهد، امیدواریم با همکاری شریک‌های کاری‌مان و تدوین گاید‌لاین‌ بتوانیم هزینه‌ها را کاهش دهیم، همچنین از سلامت مردم محافظت‌ کنیم؛ در همین راستا ۳۶ گایدلاین‌ در بیمه سلامت به استان‌ها ابلاغ‌ شده است.

موهبتی‌ با اشاره به‌ پرداخت مطالبات‌ مراکز درمانی و داروخانه‌ها عنوان کرد: باید فاصله زمان پرداخت را کم کنیم، اما مشکلمان این است که بدهی‌هایی از گذشته داریم و این پرداخت منظم ما به مراکز درمانی و داروخانه‌ها را دچار چالش‌ می‌کند اما با منظم کردن پرداخت به مدیریت هزینه‌ این بخش‌ها کمک‌ خواهیم کرد.

رئیس سازمان بیمه سلامت گفت: یکی از مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال جاری برای بیمه سلامت این بود که بیمه‌شدگانِ رایگان‌ نباید به بخش‌های خصوصی مراجعه کنند و بر اساس این مصوبه بخشی از مراجعه‌کنندگان روستاییان‌ محسوب می‌شوند اما در این زمینه مشکلاتی وجود دارد، زیرا در برخی استان‌ها زیرساخت‌های لازم برای پذیرش بیمار در بخش دولتی وجود ندارد اما به دلیل اینکه این مصوبه، قانون است، باید آن را اجرایی کنیم‌؛ این مصوبه را به صورت پایلوت‌ در استان گلستان اجرایی کردیم‌ و اجرای آن در سراسر کشور‌ منوط به نتایج اجرای پایلوت مصوبه‌ خواهد بود؛ همچنین با مجلس‌ صحبت‌هایی انجام شده است و مقرر شده تا کمیسیون بهداشت جلسه‌ای را برای نحوه اجرای این قانون برگزار‌ کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار