ایران جانبی

» حرکت هیئت‌های خودرویی در اربعین حسینی
کد خبر: 207848
تاریخ انتشار: 4 اکتبر 2020 - 5:30
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین خبر داد
شاخص : مدیرکل تبلیغات اسلامی قزوین گفت: چهار نقطه شهر برای هیئت‌های خودرویی پیش‌بینی شده و مراسم به شکل خودرویی در این نقاط برگزار می‌شود که تدابیری اندیشیده شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت‌الاسلام محمدجواد زهرایی در نشست خبری که امروز به منظور اعلام برنامه‌های اربعین حسینی در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: باتوجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و به تبع آن ستاد کرونای استان، این هفته به دلیل اعمال محدودیت‌هایی کرونایی، استان قزوین تقریبا نیمه تعطیل است.

وی افزود: مساجد و مصلی‌ها فقط برای برگزاری نماز باز بوده و هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها که تجمعات انسانی را به دنبال داشته باشد ممنوع اعلام شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین تصریح کرد: با توجه به مصوبات ستاد کرونا، ما نیز از دستورالعمل‌های ابلاغی کاملا تبعیت می‌کنیم؛ براین اساس مراسم اربعین امسال متفاوت از سال‌های گذشته و حتی دهه اول محرم برگزار می‌شود‌.

وی عنوان کرد: ستاد محرم سازمان تبلیغات اسلامی، ستاد محرم استانداری، ستاد محرم جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و عتبات عالیات در این مدت جلسات مختلفی داشتند و سازمان تبلیغات به عنوان کار گروه فرهنگی و آموزشی ستاد محرم استان جلسات هماهنگی در سطح مدیران و مجموعه‌های مردمی داشته است.

زهرایی بیان کرد: براساس مصوبه استانی در این ایام تجمعات انسانی برگزار نمی‌شود؛ به عبارتی دسته‌های عزاداری در روز اربعین نخواهیم داشت و جایگزین‌هایی برای آن تعیین شده است.

قرائت زیارت اربعین روی پشت‌بام‌ها در قزوین

وی در ادامه توضیح داد: سنوات گذشته در موضوع اربعین موکب‌های فعال و پویایی در سطح استان فعالیت داشتند و به واسطه این موکب‌ها هم نذورات مردم جمع‌آوری می‌شد و هم اینکه برنامه‌ریزی‌های جدی در قزوین، نجف، کربلا و یا مسیر نجف تا کربلا اتفاق می‌افتاد.

این مقام مسئول گفت: موکب‌ها امسال در داخل استان فعال هستند؛ چون طبق مصوبه ستاد ملی کرونا سفر به عراق نداریم و موکب‌ها در استان مستقر بوده و خدمات متفاوتی ارائه می‌دهند.

وی عنوان کرد: بخشی از فعالیت‌ها و نذورات موکب‎ها در موضوع کمک‌های مومنانه جهت دهی شده و بسته‌های معیشتی و بسته‌های لوازم التحریر شامل تبلت و گوشی هوشمند برای کلاس مجازی جهت توزیع در بین جامعه هدف آماده شده که در این راستا موکب‌ها، ستاد عتبات، اوقاف و ستاد اجرایی فرمان امام فعال هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین با بیان اینکه امسال نذورات قطع و تعطیل نشده بلکه نحوه بکارگیری آن متفاوت است؛ افزود: از دیگر اقدامات موکب‌ها، اعزام اکیپ‌های سلامت به مناطق محروم استان جهت ارائه خدمات دندانپزشکی، پزشکی و پیراپزشکی است که تاکنون چهار اکیپ مشخص شده است.

وی بیان کرد: پزشکان و پرستاران و تیم‌های جهادی که به واسطه موکب‌ها سال‌های قبل در عتبات حاضر بودند، امسال ساماندهی شدند و در سطح استان خدمات پزشکی ارائه می‌دهند.

برگزاری هیئت‌های خودرویی در 4 نقطه شهر قزوین

زهرایی تصریح کرد: یکی از اقدامات ستاد عتبات عالیات بحث صحن حضرت زینب(س) است که بخشی از نذورات در این بخش ساماندهی شده و این صحن مخصوص اسکان اربعینی‌ها است.

وی با اشاره به برنامه‌های اربعین در سطح استان گفت: برای اینکه جریان اربعین با توجه به شیوع کرونا مسکوت نماند بحث حرکت اتوبوس‌های اربعینی در سطح شهر و محلات پیش‌بینی شده و با پخش صوت ویژه این مناسبت، فضاسازی موضوع اربعین اتفاق می‌افتاد که در قزوین ۱۵ اتوبوس برای این امر در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: برای روز اربعین با توجه به عدم برگزاری تجمعات انسانی، چهار نقطه شهر برای هیئت‌های خودرویی پیش‌بینی شده و مراسم به شکل خودرویی در این نقاط برگزار می‌شود که تدابیری اندیشیده شده است.

وی بیان کرد: هیئت‌های خورویی قزوین در مهدیه واقع در ابتدای خیابان دانشگاه، حیاط سپاه توسط هیئت رزمندگان، تپه نورالشهدا و پارکینگ دانشگاه آزاد برگزار خواهد شد که در این هیئات زیارت اربعین برگزار شده و مستمعین به صورت خودرویی از جلسه استفاده می‌کنند.

بقاع متبرکه و امامزادگان روز اربعین باز خواهند بود

زهرایی در ادامه گفت: کاروان و دسته عزاداری خودرویی در روز اربعین در دو مسیر از سبزه میدان به سمت بالا و دیگری از سبزه میدان به سمت پایین حرکت خواهند کرد که ساعات و مسیرها متعاقبا اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول ابراز کرد: همچنین با راه‌اندازی یک پویش، زیارت اربعین در پشت بام‌ها قرائت خواهد شد که تبلیغات آن به صورت گسترده انجام می‌شود و این برنامه ساعت ۱۰ صبح به شکل همزمان در سطح استان و به شکل سراسری در کل کشور برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: برگزاری روضه‌های خانوادگی نیز از دیگر اقدامات است که خانواده‌هایی که تمایل به برگزاری این برنامه دارند سخنران و مداح را جهت اعزام به منازل آنها هماهنگ می‌کنیم تا مراسم کوتاهی در منازل برگزار شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین بیان کرد: بخشی از موکب‌داران با هماهنگی علوم پزشکی از طریق آشپزخانه‌های مجهز و بهداشتی، طبخ غذای گرم برای توزیع در بین نیازمندان مناطق حاشیه شهر استان خواهند داشت که تاکنون براساس اعلام یکی از موکب‌داران 10هزار غذای گرم طبخ و توزیع خواهد شد.

وی در پایان گفت: همه بقاع متبرکه و امامزادگان استان نیز طبق مصوبه ستاد اربعین در روز اربعین باز خواهند بود؛ البته برنامه تجمعی نخواهند داشت و اوقاف در تلاش است تا در این مراکز فضای معنوی ایجاد کند.

انتهای پیام/ 1300/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار