حفظ ۳۶۹ گلزار شهدا در طرح حافظان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 105614
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱:۲۶
شاخص : طرح حافظان گلزار شهدا با هدف حفظ و نگهداری از مزارهای شهدا در 369 گلزار استان قزوین اجرا می‌شود.

به گزارش شاخص نیوز، غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با اشاره به طرح حافظان گلزار شهدا گفت: در اجرای این طرح باید گلزارهای شهدایی که ساماندهی شدند، شناسایی شوند و سپس افرادی را به عنوان حافظان گلزار شهدا انتخاب نمایمتا از این گلزارها نگهداری کنند.
وی در جلسه توجیهه‌ طرح حافظان گلزار شهدا افزود: حافظان گلزار شهدا باید سالی دو بار پایان خرداد و آذر ماه با سرکشی و بازدید از گلزارهای شهدا، وضعیت مزارهای شهیدان را در فرم‌های مخصوص درج و به بنیاد اطلاع دهند.
حقایق‌پور گفت: باید افرادی که در طرح حافظان گلزارهای شهدا انتخاب می‌شوند از وابستگان شهید باشند، در غیر این صورت از اشخاصی که علاقمند این موضوع هستند، انتخاب شوند.
این مسئول بابیان اینکه باید هر کاری که در راستای اجرای طرح حافظان گلزار و مرمت مزار شهدا در روستا و شهر انجام می‌شود،ابزارکرد: مستندسازی شود تا در ارزیابی عملکرد بنیاد استان قزوین مورد ارزیابی قرار گیرد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خاطرنشان کرد: ساماندهی، حفظ و نگهداری گلزارهای شهدا از مهمترین راهکارهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است به همین دلیل حافظت این گلزارها از اهمیت بسزایی برخوردارست.
حقایق‌پور با بیان اینکه مهمترین رسالت بنیاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، افزود: نگهداری گلزار شهدا به عنوان یک عنصر معنوی در ترویج این فرهنگ است،  که باید آن را حفظ و به آیندگان انتقال داد.
وی با اشاره به اینکه حداقل انتظار خانواده‌های شاهد و ایثارگر نگهداری، مرمت و بازسازی گلزارهای شهداست، گفت: این انتظار زیادی نیست و وظیفه ما است که پیگیر  این موضوع باشیم.
حقایق‌پور با اشاره به اینکه ۳۶۹ گلزار شهدای استان قزوین یک بار ساماندهی شده‌اند،عنوان کرد: این ساماندهی در سالهای گذشته صورت گرفته و امروز به دلیل گذشت زمان و حوادث طبیعی دچار تخریب و آسیب شدند و نیازمند ساماندهی مجدد هستند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تاکیدکرد: گلزاهای شهدا طبق قانون بعد از ساماندهی تحویل فرمانداری، بخشداری، دهیاری و شهرداری می‌شوند و باید در صورت تخریب و آسیب پیگیری کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.
این مسئول ادامه داد: روسای بنیاد شهرستان‌ها باید با فرمانداری، بخشداری، دهیاری و شهرداری ارتباط موثری برقرار کنند تا با بهره‌گیری از امکانات این نهادها، حفظ و نگهداری گلزارهای شهدا به درستی انجام شود.
در ادامه جلسه، محمدرضا علی‌اکبر بیک، معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران استان توضیح داد: قزوین جزء استان‌هایی است که گلزارهای شهدای آن یک بار ساماندهی شدند، و تاکنون بخش اعظم آن نیز تحویل فرمانداری، بخشداری، دهیاری و شهرداری شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح حافظان گلزار شهدا افزود: افرادی که به عنوان حافظ گلزار شهدا انتخاب می‌شوند می‌تواند از معتمدین فعال، بسیجیان و یا ایثارگران فعال باشد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنها در اجرای این طرح موفق باشیم.
معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: کار حافظان شهدا دخالت در کار بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست بلکه آنها باید مواردی را که بنیاد می‌خواهد طبق فرم مربوطه به ما گزارش بدهند.
در پایان جلسه، روسای شهرستان‌ها و کارکنان بنیاد، نظرات و مشکلات خود را پیرامون اجرای طرح حافظان گلزار شهدا بیان کردند
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار