حقوق‌های نجومی حق شهروندی بسیاری از افراد جامعه را پایمال کرد
کد خبر: 117645
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱:۳۰
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری:
شاخص : معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: موضوع فیش‌های حقوقی باید به صورت مطالبه اجتماعی درآید که چرا قوانین و مقررات اجرا نمی‌شود.

به گزار ش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری در مراسم افتتاحیه اولین کلینیک حقوق شهروندی در استان که روز گذشته در ساختمان کلینیک حقوق شهروندی توان برگزار شد، اظهار کرد: وزارت دادگستری تفاهم نامه همکاری را با سازمان بهزیستی و همچنین کانون کلینیک‌های مددکاری اجتماعی که شامل ۴۰۰ کلینیک در سطح کشور می‌باشد به امضا رسانده است.

وی افزود: انجمن مددکاری ایران با بیش از۱۰ هزار عضو به مردم خدمت رسانی می‌کنند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه وزارت دادگستری  ۲ هدف را به موازات هم پیش می برد، گفت: هدف نخست بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در سایه تفاهم نامه همکاری با سازمان بهزیستی و ارتقا کلینیک‌های مددکاری اجتماعی به حقوق شهروندی است.

عباسی اضافه کرد: هسته اصلی کلینیک‌ها را ۲ نیروی جدید شامل وکیل دادگستری و روانشناس تشکیل می‌دهد.

وی افزود: هدف دوم ما با همکاری شورای اسلامی شهر و شهرداری ها شکل خواهد گرفت که راه اندازی کلینیک های حقوق شهروندی در سرای محلات از جمله آن ها است.

وی بیان کرد: دامنه آسیب‌های اجتماعی در کشور بسیار گسترده است و  کلینیک‌های شهروندی می توانند تاثیر به سزایی در پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی داشته باشند.

معاون حقوق بشر وزیر دادگستری با اشاره به اینکه جامعه متعادل نیاز به یک نگاه دوسویه دارد، افزود : از یک سو آموزش و ترویج حقوق و اخلاق شهروندی، آشنایی مردم با قوانین و مقررات و مطالبه‌گری که از جمله حقوق ذاتی مردم است باید صورت بگیرد و از سوی دیگر آموزش حقوق شهروندی در دستگاه‌های اجرایی باید انجام پذیرد تا مسوولین حقوق مردم را پاس بدارند.

فیش‌های حقوق‌های نجومی حق شهروندی بسیاری از افراد جامعه را پایمال کرد

عباسی خاطر نشان کرد: یکی از عرصه‌هایی که طی دو سه ماه اخیر در کشور شاهد بودیم و حاکمیت نقش خود را به منصه ظهور گذاشت، فیش‌های حقوقی بود و حقوق شهروندی بسیاری از افراد جامعه پایمال و نادیده انگاشته شد.

معاون امور بین‌الملل وزیر دادگستری افزود: اما اصل موضوع فیش‌های حقوقی باید به صورت مطالبه اجتماعی درآید که چرا قوانین و مقررات اجرا نمی‌شود.

وی تصریح کرد: موضوع فیش‌های حقوقی نمونه ای از مطالبه‌گری مردم از طریق رسانه‌های گروهی و شبکه‌های اجتماعی بود و تأثیر خاص خود را گذاشت.

عباسی بیان کرد: آموزش و ترویج اخلاق و حقوق شهروندی از خانواده که اساسی ترین و بنیادی ترین پایگاه اجتماعی است تا مدرسه، دانشگاه کوچه و بازار باید بیش از پیش مورد توجه و احتمام قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: برای پرداختن به حقوق شهروندی همه باید به صحنه بیایند؛ حقوق شهروندی و حقوق بشر منحصر به یک دستگاه خاص نیست لذا همه مردم، دستگاه ها و موسسات برای تحقق آن باید همکاری کنند.

دولت‌ها باید در خدمت مردم باشند

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری اذعان کرد: مردم دولت برای خدمت رسانی و رفع مشکلات انتخاب می‌کنند، کارگزاران و کارکنان دولت باید این امر را به نحو مطلوب به انجام برسانند.

عباسی بیان کرد: برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی مسؤولان استان قزوین بیانگر طلیعه یک حرکت نو و مستمر برای ایجاد کلینیک‌های حقوق شهروندی است که امیدواریم در ترویج و آموزش حقوق شهروندی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در این استان گام‌های مؤثری برداشته شود.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل دادگستری ادامه داد: ۷ کلینیک حقوق شهروندی در استان قزوین راه اندازی شد و چند کلینیک از مددکاری اجتماعی به حقوق شهروندی ارتقا پیدا کردند.

وی در پایان بیان کرد: استان قزوین  به عنوان پایلوت اجرای حقوق شهروندی انتخاب شده است و با اتحاد، یکپارچگی  و هم افزایی مسوولان و مردم استان به طور یقین می‌توان به اهداف مورد نظر دست یافت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار