حقوق کارکنان سهام عدالت همچنان معوقه! - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 178979
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
شاخص : کارکنان تعاونی های سهام عدالت بیش از ۴۳ ماه است که دستمزد و حقوق خود را دریافت نکرده اند و در وضعیت معیشتی بسیار وخیمی بسر می برند.
به گزارش شاخص نیوز: فعالیت کارکنان تعاونی های سهام عدالت، مدت هاست با مشکلات عدیده ای مواجه شده است. این موضوع مکرر با انواع تجمع های مسالمت آمیز و اعتراض های تحت پوشش موازین قانونی به وزارت اقتصاد ارجاع شده است.با این حال تاکنون مشکلی از مشکلات این عده که تعداد بالایی از آن ها جز اقشار کم درآمد و بعضا تحت پوشش برخی سازمان های حمایتی هستند،مرتفع نشد است.
 این کارکنان حدود  ۴۲ ماه است که از حداقل حقوق نیز برخوردار نیستند و ضمن اعتراض به این موضوع، از روند نادیده گرفته شدن تعاونی های سهام عدالت توسط سازمان خصوصی سازی نیز شکایت دارند.

معاون اول رییس جمهور مصوبه هیات وزیران درباره تخصیص ۲۵ میلیارد تومان منابع برای پرداخت حقوق کارکنان تعاونی های سهام عدالت را ابلاغ کرد.

در این مصوبه آمده است: مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال از منابع سود شرکت های سرمایه پذیر طرح توزیع سهام عدالت بابت سال مالی ۱۳۹۴ و قبل از آن که به حساب خزانه واریز شده و می شود.برای جبران خدمات کارکنان شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت موضوع ماده (۳۵) قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب ۱۳۸۷ بابت دوره ۱۳۹۴ لغایت ۱۳۹۶ به عنوان هزینه های ساماندهی طرح مزبور در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار می گیرد تا از محل منابع مزبور، خدمات انجام شده کارکنان یاد شده جبران شود.


بیشتر بخوانید: چرا سازمان خصوصی سازی ۳۹ ماه حقوق کارکنان سهام عدالت را پرداخت نمی‌کند؟ + سند 


حسین امینی خواه، بازرس منتخب اتحادیه کشوری تعاونی های سهام عدالت اظهار کرد: متاسفانه باوجود اصلاح مصوبه پرداخت بودجه ۲۵ میلیاردی برای حقوق معوقه سنوات ۹۴ لغایت ۹۶ ،کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت شهرستان‌های کشور که بیش از نود درصد آن‌ها از مددجویان تحصیلکرده نهاد‌های حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) و از اقشار ضعیف جامعه هستند؛سازمان خصوصی سازی برخلاف مصوبه مورخ ۹۷/۶/۷ هیات وزیران از هر شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستانی، فقط به دونفر و به ازای هرماه ۹۹۲ هزار تومان حقوق پرداخت می کند که این میزان کمتر از حداقل قانون کار است.

وی افزود: این درحالیست که در اردیبهشت۸۷ توسط هیات عالی واگذاری و وزارت تعاون و سازمان خصوصی سازی آیین نامه‌ای که هم تعداد نیروی کار اداری و هم فرمول محاسبه و تعیین سقف حقوق رامشخص کرده به تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت ابلاغ شده، ولی متاسفانه سازمان خصوصی سازی به این آیین نامه پایبند نیست و تعهدنامه ای را جهت پرداخت حقوق تنظیم نموده که غیر قانونی و خلاف مصوبه هیات دولت است.

بازرس منتخب اتحادیه کشوری تعاونی های سهام عدالت در ادامه می گوید:در تاریخ ۹۷/۶/۲۰چند نفر از همکاران  با برخی مسئولان ذیربط سازمان خصوصی سازی جلسه‌ای برای پرداخت بودجه و رفع موانع برگزار کردند. متاسفانه سازمان حاضر نشده از رفتار‌های غیرقانونی خود در نحوه پرداخت دست بردارد.

وی تشریح کرد:در نهایت بعنوان اعتراض به این موضوع یکشنبه مورخ ۹۷/۷/۱ کارکنان سهام عدالت بصورت دسته جمعی بمدت ۳ شبانه روز مقابل  سازمان خصوصی سازی و یک شبانه روز در برابر وزارت اقتصاد تجمع و اعتراض صنفی داشتند.جلسه‌ای مورخ ۹۴/۷/۴ بین دونفر از معاونان حراست وزارت اقتصاد و رییس حراست سازمان خصوصی سازی و دونفر از نمایندگان کارکنان سهام عدالت برگزار شد و قرار شد موانع پرداخت برطرف شود،

امینی خواه ابراز کرد: ولی باتوجه به عدم رفع مشکل و اجرای وعده های ارائه شده از جانب مسئولان، مجدد از تاریخ ۹۷/۷/۱۴ بمدت ۵ شبانه روز  جمعی از کارکنان معترض تعاونی‌های سهام عدالت جلوی وزارت اقتصاد تجمع داشتند و در نامه‌ای خواسته‌های خود را برای سرپرست وزارت ارسال کردند.از اینرو جلسه‌ای در ۱۷ مهر۹۷ فی مابین ۴نفر از نمایندگان کارکنان مذکور ، ریاست حراست وزارت و ریاست حراست خصوصی سازی برگزار شد تا مشکل رفع شود،

وی افزود: ولی تا امروز نتیجه‌ای حاصل نشده و این کارکنان بیش از ۴۳ ماه است دستمزد و حقوق خود را دریافت نکرده اند و در وضعیت معیشتی بسیار وخیمی بسر می برند.

امینی خواه بیان کرد: متاسفانه سامانه جدید سازمان خصوصی سازی تاکنون نتوانسته پاسخگوی رفع همه مشکلات سهامداران باشد و بسیاری از آن‌ها بین کافی نت‌ها و شرکت‌های تعاونی در رفت و آمد  هستند.حتی برخی از آن‌ها که  سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سنوات ۱۳۸۵ و۱۳۸۶ خود را دریافت نموده اند اکنون در سامانه جدید سازمان خصوصی سازی حذف شده اند و متاسفانه طی تماس‌ها و مکاتباتی که با واحد مربوطه در سازمان مذکور انجام گردیده تاکنون هیچگونه پاسخی که امید به رفع اینگونه مشکلات را نوید دهد اعلام نگردیده و بنابراین سهامدارانی که با اینگونه مشکلات مواجه اند سرگردانند.

یکی از موضوعاتی که سهامداران نسبت به آن اعتراض دارند این است که متاسفانه سازمان خصوصی سازی در قبال مبالغ سود پرداختی عملکرد سنوات ۱۳۸۵ مبلغ ۴۰ هزار تومان و سود عملکرد ۱۳۸۶ به مبلغ ۸۰ تومان و جمعا ۱۲۰ هزار تومان بابت دوسال مذکور؛کوتاهی کرده است.

سازمان خصوصی سازی از اصل سهام که حداقل دو برابر ارزش دارد مبلغ ۱۶۰ هزار تومان کسر کرده یعنی بجای ۱۲۰ هزارتومان سود عملکرد سنوات ۸۵ و ۸۶ مبلغی در حد ۳۶۰ هزار تومان از اصل سهام این سهامداران کم کرده که این موضوع جای سوال را برای آنها باقی گذاشته است.

امیدواریم سازمان پاسخ قانع کننده‌ای در این زمینه به سهامداران ارائه دهد.

انتهای پیام/۹۰۰

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار