حمام سنتی حاج میرزا علی اکبر آخرین نفس‎هایش را می‌کشد
کد خبر: 107420
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۵۰
یکی از مالکان حمام عمومی سنتی حاج میرزا علی اکبر:
شاخص : یکی از مالکان با بیان اینکه متأسفانه از سال1375 تاکنون این ملک توسط میراث فرهنگی تصرف شده است، اظهار کرد: میراث فرهنگی استان قزوین اجازه فروش و بهره برداری را از مالکان سلب نموده و این بنا تاکنون بلا استفاده و به زباله دانی و مخروبه مبدل گشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حمام سنتی حاج میرزا علی اکبر واقع در خیابان راه آهن، کوی درب ری از آثار و ابنیه تاریخی شهر قزوین در این منطقه است.

این بنا به دلیل اینکه جزء یکی از آثار تاریخی محسوب می‌شود، بلا استفاده و تحت تصرف میراث فرهنگی استان قزوین قرار گرفته که ظاهرا مشکلات عدیده‌ای را برای مالکان و اهالی کوی درب ری به وجود آورده است.

DSC08955
یکی از مالکان این بنا در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، با بیان اینکه متأسفانه حدودا از سال۱۳۷۵ تاکنون این ملک توسط میراث فرهنگی تصرف شده است، اظهار کرد: میراث فرهنگی استان قزوین اجازه فروش و بهره برداری را از مالکان سلب نموده و این بنا تاکنون بلا استفاده رها  و به زباله‌دانی و مخروبه مبدل گشته است.

این مالک با بیان اینکه این ملک از متعلق به پدربزرگ او بوده است، ابراز کرد: حمام عمومی سنتی حاج میرزا علی اکبر ۳مالک دارد که هر کدام سهمی از این ملک دارند و در حال حاضر بلاتکلیف مانده و چشم انتظار همکاری و تعامل سازمان میراث فرهنگی استان هستند.

DSC08961

وی در ادامه افزود: علی رغم پیگیری‌های مستمر مالکان برای فروش، میراث فرهنگی همواره اعلام می‌کند که این مکان باید بازسازی و به بهره‌برداری برسید اما هر بار نبود اعتبار سالیانه را بهانه می‌نماید.

این شهروند قزوینی با اشاره به شرایط کنونی بنا ذکر که رو به زوال می‌رود، عنوان کرد: متاسفانه ابن بنای تاریخی محل تجمع اراذل و اوباش و معتادین شده، تا جائیکه جسد ۳ تن از اینگونه افراد را در چند سال اخیر از آنجا خارج کرده‌ایم.

DSC08940

وی اضافه کرد: این بی‌توجهی‌ها موجبات اذیت و آزار همسایگان و سلب آسایش آن‌ها را فراهم کرده که خانواده، زن و فرزندان‌شان چند سالی است این وضعیت نامناسب را تحمل می‌کنند.

این مالک اذعان داشت: در حال حاضر دغدغه مالکان این حمام سنتی حفظ سلامت بنا، جلوگیری از تخریب و سر و سامان دادن به وضعیت نامناسب آن در جهت آسایش ساکنان این محله است.

DSC08953

این شهروند قزوینی بیان کرد: همان طور که می‌دانیم یکی از رسالت‌های قانونی سازمان میراث فرهنگی شناسایی، ثبت و حفاظت از آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی کشور می‌باشد.

DSC08946

وی در پایان افزود: بنابراین جهت جلوگیری هرچه بیشتر از تخریب بنای یادشده از سازمان میراث فرهنگی خواهشمندیم نسبت به تقاضای مالکان بنا مبنی بر اجازه بهره برداری یا فروش و مرمت و نگهداری بنای مذکور اقدامات و همکاری لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “حمام سنتی حاج میرزا علی‌اکبر آخرین نفس‎هایش را می‌کشد/ میراث فرهنگی قزوین پاسخگو باشد”

  1. بچه محل گفت:

    سلام من اونجا رو دیدم واقعا چیزی از حمام قجر پکم نداره، هم بزرگتره هم سنتی تر؛ حیف …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار