سنگنوردی آینده‌‌ی روشنی در قزوین ندارد
کد خبر: 103214
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۹:۱۰
نایب قهرمان سنگنوردی جهان در گفتگو با شاخص:
شاخص : قهرمان سنگنوردی جهان گفت: حمایت مسوولین نباید محدود به چند رشته ورزشی خاص شود و بهتر است قدری نگاهشان را نسبت به رشته‌های ورزشی انفرادی نیز تغییر دهند .

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سنگنوردان کشورمان در سال‌های اخیر با کسب عناوین مختلف در مسابقات آسیایی و بین المللی نشان داده‌اند استعدادهای بسیار خوبی در این رشته دارند و قطعا با تلاش بیشتر و توجه مسئولان در این زمینه ایران می‌تواند به یکی از تیم‌های مطرح دنیا تبدیل شود.

این ورزشکار شایسته استان قزوین موفق شد در پیکارهای اخیر سنگنوردی قهرمانی جهان که با شرکت ۵۵ ورزشکار به میزبانی فرانسه برگزار شد، با درخشش دوباره و بی‌نظیر سکوی نایب قهرمانی را به خود اختصاص دهد.

علیپور که در دیدار نهایی به مصاف مارچین دزینسکی از لهستان رفته بود، با ثبت زمان ۵ ثانیه و ۹۰ صدم ثانیه با وجود شایستگی سکوی نایب قهرمانی را به خود اختصاص داد.

در این رقابت‌ها مارچین دزینسکی رقیب اصلی رضا علیپور از لهستان با زمان ۵ ثانیه و ۸۳ صدم ثانیه عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

” رضا علیپور” یکی از سنگ‌نوردان طلایی کشورمان در رشته سرعت است که سه بار تاکنون توانسته مدال طلای این رشته ورزشی را  در مسابقات جام جهانی کسب کند.

این قهرمان در مرحله نیمه نهایی جام جهانی «نانجینگ» چین با ثبت رکورد ۵ثانیه و ۸۲ صدم ثانیه ضمن ارتقای رکورد ایران که پیش از آن هم متعلق به خود بود توانست راهی فینال این رقابت‌ها شود و با شکست « HROZA Libor » قهرمان جهان از کشور چک بار دیگر به مدال طلای جام جهانی دست یابد.

در ادامه، مصاحبه‌ی خبرنگار شاخص با این سنگنورد موفق قزوینی که در اول خرداد ماه سال جاری منتشر شده را مجدد می‌خوانید:

لطفا خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید؟

رضا علیپور ۲۲ ساله،  قهرمان مسابقات سنگنوردی سرعت جهان هستم.

این ورزش را از چه سنی آغاز کردید ؟

از ۱۰ سالگی وارد این رشته شدم و اکنون ۸ سال است که به صورت حرفه‌ای این ورزش را دنبال می‌کنم.

مهمترین عناوین قهرمانی خود را برایمان بگویید؟

مدال‌های زیادی در مسابقات داخلی دارم؛ تاکنون ۱۰ مدال برون مرزی داشته‌ام که شامل ۳ مدال آسیایی و ۸ مدال جام جهانی است و اخیرا در مسابقات جام جهانی، توانستم مدال طلا را کسب کنم.

photo_2016-05-23_00-01-09

آیا اولین مدالی که کسب کرده‌اید را به خاطر دارید؟

بله یک هفته بعد از ثبت نام در رشته سنگنوردی اولین مدال استانی را کسب کردم که بسیار برایم لذت‌بخش بود.

بهترین مشوق شما برای ورزش در این رشته چه کسانی بودند ؟

من از روی علاقه وارد این رشته ورزشی شدم و البته پدر و مادرم نیز حمایت خوبی از من داشتند به طوری‌که تصمیم‌گیری برای انتخاب رشته ورزشی و تحصیل را برعهده خودم گذاشتند که ورزش را برای آینده‌ام برگزیدم و پس از رفتن به خدمت سربازی در همان دوران هم موفق به کسب مدال شدم.

چه شد که به سنگنوردی علاقه‌مند شدید؟

با توجه به اینکه از کودکی به این رشته علاقه داشتم و با تشویق و حمایت خانواده علاقه‌مند به فعالیت در سنگ‌نوردی شدم.

آیا قصد ادامه تحصیل دارید؟ اگر روزی بخواهید ادامه تحصیل دهید چه رشته‌ای را انتخاب می‌کنید؟

بله اگر موقعیت فراهم شود قصد ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی را دارم.

خاطره‌ای از کسب مدال دارید؟

در اولین دور مسابقات کشوری که به همراه یکی از دوستانم شرکت کرده بودیم و دوستم موفق به کسب مدال طلا و من مدال برنز شدم  که این برای من خیلی شیرین و به یاد ماندنی بود زیرا هر ۲ از ایران توانسته بودیم مقام بیاوریم.

چند باشگاه در استان به رشته‌ی سنگ‌نوردی اختصاص دارد؟

در حال حاضر  ۳ باشگاه شهید رجایی ، آزادفراز  و ورزشگاه ۱۵ هزار نفری دارای این رشته هستند که من بیشتر تمریناتم را در ورزشگاه ۱۵ هزار نفری انجام می‌دهم.

تمرینات شما برای این رشته به چه صورت است؟

در رشته سنگنوردی تمرینات باید مداوم و بی وقفه باشد چرا که هر تمرین ممکن است جایگاه ورزشکار را بر روی سکوی افتخارات جابجا کند.

اوقات فراغت رو چطور سپری می کنی؟

من اوقات فراغت چندانی ندارم و بیشتر وقتم را صرف ورزش می‌کنم.

photo_2016-05-23_00-01-00

از دغدغه‌های ورزشکاران برایمان بگویید؟

حمایت مسوولین نباید محدود به چند رشته ورزشی خاص شود و بهتر است قدری نگاهشان را نسبت به رشته‌های ورزشی انفرادی استان نیز تغییر دهند .

ورزشکاران خیلی از رشته‌ها از جمله سنگنوردی می‌توانند برای ورزش ایران افتخارآفرین باشند به شرطی که از حمایت‌های لازم و حداقلی برخوردار شوند.

متاسفانه رشته سنگنوردی آینده‌ای در استان و حتی کشور ما ندارد و با توجه به کسب چندین مدال جهانی و عضو پرافتخارترین قهرمانان در رده سنی خودم اما به علت بی‌توجهی مسئولین هیچ دلگرمی به ورزش ندارم.

ورزشکاران هیچ آینده شغلی ندارند و اگر روزی ورزش را کنار بگذارند تضمینی برای آینده نخواهند داشت؛ جامعه ورزشکاران انتظار دارند آینده‌شان تا حدی تضمین شود تا بتوانند با انگیزه ابیشتری به ادامه فعالیت‌های ورزشی پردازند.

آیا از کشورهای دیگر پیشنهادی داشته‌اید که به عنوان نماینده برتر آنها به میدان ورزش بروید؟

بله  اما من دوست دارم مدال آور برای وطنم باشم تا با بالابردن پرچم جمهوری اسلامی ایران و پاسداری از خون شهدا افتخاری برای ایران باشم.

برای کسانی که می خواهند وارد این عرصه شوند چه پیشنهادی دارید ؟

من معتقدم که علاقه شرط اول موفقیت است و اگر ورزشکاری از روی علاقه وارد رشته خاصی شود قطعا پیروز خواهد شد.

حرف آخر؟

از خانواده‌ام به خاطر حمایتشان سپاسگذارم و امیدوارم بتوانم افتخارات بیشتری برای کشورم کسب کنم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار