حملات تند اوباما به ایران در سازمان ملل - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 73484
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۶:۱۱
در جلسه مجمع عمومی؛
شاخص : اوباما گفت که ایران در منطقه خاورمیانه اهداف خود را به نحوی دنبال می کند که به فرقه گرایی دامن می زند،

به گزارش پایگاه شاخص ، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، نطق خود در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل را با اشاره به دستاوردهای سازمان ملل در ۷۰ سال گذشته آغاز کرد.

اوباما که به نظر می‌رسد نطق خود را از حفظ می‌خواند در ادامه با اشاره به آرمان‌هایی که سازمان ملل بر اساس آنها بنا شده است گفت که در هفت دهه گذشته بارها پیش آمده است که سازمان ملل نتوانسته است به اهداف خود برسد.

با این مقدمه، آقای اوباما کم‌کم به مسئله گروه‌های تندرو و تروریست در سراسر جهان می‌رسد که جان میلیون‌ها نفر را به خطر می‌اندازند.

باراک اوباما در ادامه به بشار اسد می‌رسد و او را فردی «خودکامه» توصیف می‌کند که برخی از کشورها با این توجیه از او حمایت می‌کنند که تنها کسی است که در کشوری چون سوریه می‌تواند جلو تروریست‌ها را بگیرد.

اوباما اشاره می‌کند که در مقام رئیس جمهور ایالات متحده هر روز شاهد تهدیدهایی است که کشورش ممکن است با آنها مواجه شود، اما معتقد است که امروز نمی‌توان با روش‌های گذشته و قدیمی با مشکلات امروزی برخورد کرد.

اوباما می‌گوید که «اگر ما نتوانیم با هم همکاری و تلاش کنیم»، هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

به گفته اوباما، حتی صرف تریلیون‌ها دلار در عراق نتوانست برای عراق صلح و ثبات به ارمغان بیاورد، تنها همکاری و اقدامات هماهنگ کشورهاست که می‌تواند اهداف سازمان ملل را متحقق کند.

او بدون اشاره به نام کشوری خاص می‌گوید که شما می‌توانید فعالان را به زندان بیندازید، اما آرمان‌ها و نظرات آنها را نمی‌توانید محبوس کنید.

اوباما اضافه کرد: بازگشت به گذشته «هیچ ثمری برای ما نخواهد داشت»، باید «رو به آینده داشت».

اوباما اکنون به عنوان «مثالی روشن» به اولین سال ریاست جمهوری خود اشاره می‌کند که گفت باید ایران اتمی را کنترل و محدود کرد، از جمله با تحریم‌ها. او به «دو سال همکاری» کشورهای عضو گروه ۵+۱ اشاره می‌کند که با ایران به پای میز مذاکره رفتند و سرانجام توانستند به توافق برسند.

اوباما به موضوع کریمه و اقدامات روسیه اشاره می‌کند و ادعا می کند، آمریکا در اوکراین منافع مهم و فراوانی ندارد،‌ اما «نمی‌تواند دست روی دست بگذارد» و ببیند که تمامیت ارضی یک کشور در خطر است. او می‌گوید که اگر روسیه با جامعه بین‌الملل به گفت‌وگو نشسته بود و به پای میز مذاکره رفته بود، هم منافع اوکراین تامین شده بود و هم منافع روسیه. او می‌گوید که در عین حال آمریکا قصد منزوی کردن روسیه را ندارد.

اوباما می‌گوید که کشورهای قدرتمند مخصوصا به دلیل قدرت و اعتبارشان وظیفه دارند در جایی که سیاست‌های‌شان ثمری ندارد، راه خود را عوض کرده و سیاستی دیگر را دنبال کنند. او در این مورد به سیاست نیم‌قرنی آمریکا در برابر کوبا اشاره می‌کند که «نتیجه‌ای نداشت».  اوباما ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت رابطه آمریکا و کوبا، کنگره آمریکا نهایتا تحریم ها علیه کوبا را لغو خواهد کرد.

اوباما در ادامه سخنانش به موضوع ایران رسید وگفت:  سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا» در ایران کار ایجاد نمی‌کند.

 اوباما به حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های مختلف در منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید که این کار به مواجهه‌های فرقه‌ای و مذهبی دامن زده است.

باراک اوباما می‌گوید که آمریکا به حملات خود به داعش ادامه خواهد داد تا روزی که این گروه محو شود. اما اضافه می‌کند که حاضر است با دیگر کشورها از جمله روسیه و ایران همکاری کند.

به گفته اوباما، پس از این همه خون‌ریزی و کشتار و آواره شدن مردم در سوریه، نمی‌توان انتظار داشت که به وضعیت گذشته بازگردیم و بشار اسد بر مسند قدرت بماند. او با اشاره به تاریخچه جنگ داخلی سوریه می‌گوید که این بشار اسد بود که صدای اعتراض مردم خود را نشنید و باعث شد که کار سوریه به اینجا بکشد. به نظر می‌رسد این پاسخ اوباما به روسیه و ایران است که اصرار دارند بشار اسد در آینده سوریه باز هم نقش داشته باشد.

اوباما در سخنانی مدعیانه می‌گوید که دموکراسی بی عیب و نقص نیست، اما همین دموکراسی آمریکا را به قدرتمندترین کشور جهان تبدیل کرده است.

اوباما افزود، وقتی کشورها درها را به روی مهاجران باز می‌کنند، آن وقت است که اقتصادشان شکوفا می‌شود.

اوباما می‌گوید که باید به کرامت و عزت هر انسانی باور داشت و آن را محترم شمرد. «این آینده‌ای است که باید به دنبالش باشیم.»

به گفته رئیس جمهور آمریکا، حکومت‌هایی که صدای مخالفان را خفه می‌کنند، قدرت خود را به رخ نمی‌کشند، بلکه ضعف خود را نشان می‌دهند، «تاریخ نشان می‌دهد رژیم‌هایی که از مردم خود می‌ترسند حتما فرو خواهند ریخت».

منبع : جام نیوز

انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار