حوزه بهداشت زنان در مناطق روستایی نیازمند توجه بیشتر است/ بیش‌از ۷۰ درصد صنایع دستی توسط بانوان تولید می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 159806
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۷:۳۲
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:
شاخص : معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در حوزه بهداشت زنان در مناطق مختلف روستایی کمبودهایی داریم که باید رفع شود گفت: 75 درصد از صنعت صنایع دستی کشور در اختیار بانوان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص؛ شورای اداری استان قزوین عصر امروز با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور، عبدالمحمد زاهدی استاندار و جمعی از مسئولان استانی در سالن اجتماعات شهید امامی استانداری برگزار شد.

ابتکار در این جلسه ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا (س) و گرامیداشت روز زن اظهار کرد: شخصیت علمی حضرت زهرا (س) مغفول مانده است که باید بیشتر مورد مطالعه و شناخت قرار گیرد.

وی افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی موضوع عدالت در زوایای مختلف مورد توجه قرار گرفت که یکی از ابعاد آن عدالت جنسیتی است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه برقراری عدالت در قرآن کریم هم سفارش شده است ابراز کرد: در سیاست‌های دولت دوازدهم و برنامه ششم توسعه به عدالت جنسیتی توجه ویژه‌ای شده است.

این مسوول با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های اصلی ما اجرای ماده ۱۰۱ برنامه ششم توسعه است عنوان کرد: سیاست‌های حوزه مردان و زنان متفاوت است.

ابتکار با بیان اینکه در حوزه بهداشت زنان در مناطق مختلف روستایی کمبودهایی داریم که باید رفع شود افزود: در حوزه ورزش به ویژه بانوان شهرنشین باید امکانات بیشتری را فراهم کنیم.

وی با اشاره به مشکلات اشتغال زنان خاطرنشان کرد: میزان بیکاری در دختران تحصیل کرده نسبت به پسران بیشتر است و این مقدار به ۲ تا ۳ درصد می‌رسد.

نگاه مدیریتی زنان در حوزه‌های مختلف می‌تواند راه گشا باشد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: باید با سیاست‌های متعادل، شکاف‌های موجود را رفع کنیم.

این مسوول تصریح کرد: خانواده یکی از محورها و مؤلفه‌های رشد در هر جامعه است و “گفتگوی ملی خانواده” به ما کمک می‌کند تا به وسیله مذاکره در میان خانواده‌ها بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها حل شود.

ابتکار ادامه داد: با گسترش شهرنشینی میزان گفتگو میان خانواده‌ها کاهش یافته است که باید این مسئله را برای بهبود روابط اعضای خانواده و جامعه جدی بگیریم.

وی با اشاره به واگذاری پست‌های مدیریتی به زنان در کشور گفت: بر اساس ابلاغ رئیس جمهور باید ۳۰ درصد از پست‌های مدیریتی به بانوان تعلق گیرید و در حال حاضر ۶ معاون وزیر خانم و بیش از ۴۰ مدیرکل خانم داریم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده یادآور شد: توانمندی و نگاه مدیریتی زنان در حوزه‌های مختلف می‌تواند راه گشا باشد، همچنین در انتخاب فرمانداران زن هم هیچ مانعی وجود ندارد.

این مسوول تصریح کرد: تشکلهای مردمی در حوزه‌های مختلف سیاسی، جلب مشارکت و فعالیت‌های اجرایی، برون‌سپاری وظایف نیز موثر هستند.

ابتکار افزود: تشکل‌های مردم نهاد می‌توانند امور جامعه را رصد و از دولت نقد داشته باشند و کمبودها را بیان کنند.

کمپین “ارمغانی برای آزادی زنان زندانی” راه اندازی شده است

وی تصریح کرد: دولت می‌خواهد در یک فضای سالم، نقد سازمان‌های مردم نهاد را بشنود و مشکلات را حل کند.

این مسوول با اشاره به فراهم کردن شرایط اشتغال برای زنان ابراز کرد: یکی از وظایف معاونت زنان و خانواده آموزش و ارتقاء تشکل‌های مردم نهاد است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تشریح کرد: ۷۵ درصد از صنعت صنایع دستی کشور در اختیار بانوان است و استان قزوین هم ظرفیت‌های بسیار خوبی در این حوزه دارد.

وی افزود: کمپین “ارمغانی برای آزادی زنان زندانی” با هدف آزادی ۲۵۰ زن زندانی راه‌اندازی شده است که امیدواریم این حرکت مثبت در قزوین هم اجرا شود.

ابتکار با اشاره به امضای دور دوم طرح تاب آوری اجتماعی در استان قزوین گفت: این طرح کمک می‌کند تا جوامع آسیب پذیر نسبت به مشکلات و آسیب‌ها شناخت پیدا کنند.

وی در پایان افزود: طرح آموزش و ارتقاء توانمندی زنان روستایی برای تولید محصولات ارگانیک و سالم از دیگر برنامه‌ها است که جهاد کشاورزی استان باید برای اجرای آن تلاش کند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار