حکایت سبد کالایی که به برخی خانواده‌های با 3 معلول هم نرسید
کد خبر: 108205
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۴۸
شاخص : توزیع سبد غذایی به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی،چندی پیش پس از مدت ها فراز و نشیب عملیاتی شد،اما نحوه اجرای آن منجر به بروز نارضایتی ها در میان برخی از خانوارها دارای 2و3 معلول شد.

به گزارش شاخص نیوز،چندی پیش توزیع سبد غذایی اقشار آسیب پذیر تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد اجرایی شد.
بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها وبرخی جراید همچون روزنامه همشهری،تعداد افراد مشمول دریافت سبد غذایی مذکور ۹ میلیون نفر تخمین زده می شود که البته در مقایسه با سال گذشته با کاهش ۱ میلیون نفری همراه شده است.
از سوی دیگر عدم ارائه سبد غذایی به برخی از خانوارهای دارای ۲ تا ۳ معلول نیز مزید بر علت شده تا موجبات نارضایتی برخی از این خانواده ها فراهم شود.
عدم دریافت سبد غذایی برخی خانوارها از یکسو و شیوه توزیع و آب رفتن این سبد از مواردی است که با انتقاداتی همراه شده است.
سقف ارزش ریالی سبد غذایی مذکور که مقرر بود در ابتدای ماه رمضان توزیع و تقسیم شود(که عملا  به هفته دوم این ماه مبارک موکول شد)صد هزار تومان برآورد می شد که این رقم در سال گذشته بین حداقل و حداکثر ۴۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود.
البته در سال گذشته نیز گلایه هایی در خصوص میزان ارزش ریالی این سبدها مطرح شد که برخی مسئولان وعده دادند امکان افزایش آن وجود دارد،موضوعی که محقق نشد همچنان که وعده توزیع ۴ مرحله ای آن نیز در مقام عمل اجرایی نشد.
در سال جاری نیز عنوان شده که مقرر است این سبد در ۴ مرحله توزیع شود،وعده ای که امید است به سرنوشت سال گذشته دچار نشود.
 یکی از انتقادات مطروحه به نحوه اجرای این طرح باز می گردد،ظاهرا تعدادی از خانوارهای مشمول این طرح علیرغم اطلاع رسانی هایی که در این خصوص انجام شد،موفق به دریافت آن نشدند و همین موضوع مسبب دلخوری برخی از افراد تحت پوشش بهزستی و کمیته امداد شده است.
*حقوق کارگری ۸۰۰ هزار تومانی مانع دریافت سبد غذایی شده است ؟
علی همت محمود نژاد،رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران در گفتگویی با رسانه ها عنوان می کند:سبد کالا به برخی از خانواده ها با داشتن ۲ تا ۳ معلول صرفا به دلیل برخورداری از دفترچه بیمه تامین اجتماعی و ۸۰۰ هزار تومان ماهیانه دریافتی(حقوق کارگری)تعلق نگرفته است.
وی در اظهاراتی که بخش هایی از آن در روزنامه همشهری منتشر شده،عنوان کرده حتی خانواده های افراد دارای معلولیت که دارای یک پیکان یا پراید باشند،سبد کالای اقشار آسیب پذیر را دریافت نمی کنند.
موضوع مذکور با ریاست سازمان بهزیستی نیز در میان گذاشته شده که وی با تایید کاهش تعداد افراد دریافت کننده سبد غذایی در مقایسه با سال گذشته می گوید:بر اساس دستور العمل وزارت رفاه،افرادی که مستحقق بوده اند از این سبد غذایی برخوردار شده اند،که البته وی اینچنین عنوان داشته که موضوع از طریق سازمان تحت مدیریتی وی پیگیری خواهد شد.
امید آن می رود با اتخاذ تمهیداتی ویژه،شرایطی فراهم شود که دامنه هرچه بیشتری از خانواده ها واقشار آسیب پذیر مشمول دریافت این سبد غذایی شوند،سبدی که زندگی آنها را تغییر نخواهد داد و تنها مُسَکِنی است بر دردها و آلام آنها تا شاید چند صباحی را با دغدغه ای کمتر گذران کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار