ایران جانبی

» حکایت نوکری دستگاه امام حسین(ع)، رسم عاشقی و دلدادگی است/ ایستادگی مقابل ظلم از پیام‌های مهم عاشوراست
کد خبر: 195400
تاریخ انتشار: 12 سپتامبر 2019 - 9:16
مداح قزوینی در مصاحبه با شاخص:
شاخص : مداح قزوینی گفت: قطعا ذره ذره کربلا دارای پیام است و زیر بار ظلم نرفتن و راضی بودن به رضای خدا از درس‌های عاشوراست.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم شهر حال و هواى خاصى به خود می‌گیرد و عاشقان اهل بیت(ع) در گوشه و کنار شهر شور و شعور حسینی را به پا می‌دارند.

در ایام عزاداری سیدالشهداء تکایا، روضه‌های خانگی و مساجد با نوای مادحین اهل بیت(ع) گرم می‌گیرد و مردم شور حسینی را با آداب خاصی برگزار می‌کنند.

از این رو به مصاحبه با سید امیرحسین فاضلی یکی از مداحان قزوینی پرداختیم تا حکایت نوکری این مداح جوان را بشنویم که چگونه در ماه محرم در دستگاه سالار شهیدان خادمی می‌کند.

این جوان دهه هفتادی دانش‌آموخته دانشگاه فرهنگیان است که از کودکی در دستگاه امام حسین(ع) رشد کرده و بال و پر گشوده است؛

از خودتان برایمان بگویید.

از کودکی همراه خانواده‌ام و بیشتر همراه با برادرم در هیئت‌ها شرکت می‌کردم و از دوران ابتدایی هم در مدرسه، دعا می‌خواندم و مداحی می‌کردم.

در دوران راهنمایی در مدرسه و هیئت‌ها فعالیتم بیشتر شد اما از دوران دبیرستان به صورت خیلی جدی‌تر ادامه پیدا کرد.

چه چیزی باعت شد مداحی را دنبال کنید؟

مسلما آنچه که باعث می‌شود انسان به صورت خودجوش به دنبال موضوعی برود عشق و محبت است، محبتی هم بالاتر از محبت اهل بیت(ع) نیست و اگر خداوند خیر بنده‌ای را بخواهد محبت امام حسین(ع) را در دلش می‌اندازد.

آموزش دیده‌اید یا تجربی کار کرده‌اید؟

بعد از پشت سر گذاشتن دبیرستان؛ کلاس‌هایی در استان قزوین برگزار شد که در آن شرکت کرده بودم و به طور خصوصی‌تر از اساتید دیگری هم استفاده کرده‌ام.

گرچه هنوز هم نیاز به یادگیری دارم و درصدد هستم که از محضر پیشکسوت‌های این حرفه استفاده کنم.

چه کسی مشوق شما بود؟

تشویق اساتید و خانواده بی تاثیر نبوده است؛ به گفته یک استادی تعریف همیشه و همه جا پیدا می‌شود، آدم باید دنبال نقد و اشکال کارش باشد که بتواند برطرفش کند.

از خواننده یا مداح خاصی الگو گرفته‌اید؟

صرف تقلید محض خیر، اما در بین مداحان به سبک و شیوه‌ مداحی حاج حسن خلج بسیار علاقه‌مند هستم.

یکی از خاطرات دوران مداحیتان را برایمان تعریف کنید.

یک بار برای رسیدن به جلسه‌ای عجله داشتم که در راه چند جوان که آن‌ها را می‌شناختم جلوی من را گرفتند و گفتند که برای ما چند خطی روضه بخوان، واقعا دیرم شده بود و گفتم: شرمنده‌ام فردا شب بیاید در هیئت در خدمتتان هستم؛ الان عجله دارم و می‌خواهم به جلسه برسم.

درحین راه به خودم آمدم و ترسیدم که شاید دل آن‌ها شکسته باشد و اصلا رزق من خواندن برای آن‌ها باشد؛ با خوم گفتم نکند که یک وقت به خاطر این مسئله همه اجر و ثواب کارم از بین برود که مجدد برگشتم و گفتم من دقایقی مزاحمتان می‌شوم و برایتان می‌خوانم.

جوانان با خوشحالی استقبال کردند و شروع به خواندن کردم. خواندم، تشکر کردنند و رفتند.

اولین مداحیتان را به خاطر دارید؟ چه نوحه یا مرثیه ای را خواندید؟

اولین مداحی را درست به خاطر نمی‌آورم، گرچه با دعاخوانی شروع کرده‌ام.

در دوران ابتدایی بودم که یک بار هیئتی میهمان خانه‌ ما شد و آنجا از من خواستند برای نخستین بار برایشان بخوانم، ایام جشن بود و من یک سرود از امام حسین(ع)خواندم.

چه میزان مطالعه دارید؟

به ادبیات بسیار علاقه‌مندم و گاهی شعر هم می‌نویسم و کتب شعر، هم شعر آزاد هم شعر آیینی و مطالعات کتب روایی هم در کنارش دارم.

کسی که نوحه‌خوان امام حسین (ع) است در چه زمینه‌ای باید مطالعه‌ داشته باشد؟

مطالعه‌اش باید حول محور مقاتل مفصل باشد و از روایات و کتب مستند در این زمینه استفاده کند و از همه مهمتر به مطالعه کتب اعتقادی بپردازد تا از لحاظ اعتقادی مستحکم باشد.

همچنین اگر روضه‌ای می‌خواند مستند باشد و از مقاتل معتبر باشد، گرچه مطالعه پیرامون اشعار هم قابل توجه است.

برایمان از حال و هوای این روزها بگویید؟

به قول یکی از شاعران این روزها فصل آشتی زمین با آسمان‌هاست و فصلی که عطر و بوی دیگری شهر را در بر گرفته‌ است.

چه از ذوق آن کودکی که می‌خواهد طبل کوچکش را به عشق ارباب، به صدا درآورد. چه آن پیرغلامی که به آرامى در کنج حسینیه اشک می‌ریزد.

برای جذب جوانان به مجالس چه کار باید کرد؟

برای جذب نه تنها جوانان بلکه همه‌ مردم به دستگاه اهل بیت(ع) به این حدیث شریف که در کتاب “عیون اخبارالرضا(ع)(شیخ صدوق رحمه الله علیه)” آمده است اکتفا می‌کنم؛ “(عبدالله بن صالح هروى) مى‌گوید: در محضر امام رضا(ع) بودم که ایشان فرمودند: خداوند رحمت کند کسى که امر ما (مکتب اهل بیت و تشیع ) را زنده کند.

کسى پرسید که امر شما چگونه احیا مى‌شود؟

فرمود: معارف و علوم و فرهنگ ما را باید بگیرند و آن را به دیگران بیاموزند زیرا اگر مردم خوبى‌ها و محاسن کلام ما را بشنوند و بشناسند، از ما خاندان رسالت پیروى خواهند کرد.”

اینکه بعضی‌ها از دین زده شده‌اند،‌ علتش تفسیرهای ذوقی و بی پایه و اساس یک عده از دین است؛ اگر ما دین را از منظر قرآن و روایت بیان کنیم مسلما افراد بیشتری جذب می‌شوند.

مداحی امروز با دیروز چه تفاوتی کرده است؟

قدیم در همین استان قزوین نوحه‌های سنتی و دستگاهی وجود داشته است که امروز کمتر شده و شور و زمینه و سبک‌های دیگرى اضافه شده است.

چه خوب است که در فضای امروزی هم از نوحه‌های قدیمی استفاده شود.

در مورد این چند کلمه نظرتان را کوتاه بگویید.

امام حسین(ع)، عاشورا، کربلا

می‌گویم؛ مثلث ابقای دین.

نظرتان درباره عزاداری‌های دهه اول محرم چیست؟

این دهه از محرم یک نکته جالب داشت که علی رغم تلاش عده‌ای به ظاهر روشن فکر که می‌خواستند این دستگاه را ضعیف کنند اما همانند سال‌های پیش، پیر و جوان خود را به این دریا رساندند و عزاداری کردند.

پیام واقعه عاشورا را چه می‌دانید؟

امام حسین(ع) فرمودند:

من برای اصلاح امت جدم و امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم؛ حالا باید در روایات ببینیم معنی امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ قطعا ذره ذره ی کربلا دارای پیام است.

به طور مثال زیر بار ظلم نرفتن و راضی بودن به رضای خدا از درس‌های عاشوراست و هر کسى از هرجهت نگاه کند مسلما درسى خواهد گرفت.

چطور می‌توان شمر زمانه را شناخت؟

دشمنان اهل بیت (ع) بدترین افراد زمان هستند و امروز هم مقلدین شمر و وجود دارند.

کسانی که دشمنی اهل بیت(ع) را داشته باشند مقلدین شمر و حرمله هستند چراکه طبق روایات روزه و نماز بدون ولایت آل الله(ع) ذره‌ای ارزش ندارد، مقلد شمر در این زمانه ، دشمن و بدخواه امام زمان(عج) است.

چطور می‌توانیم عمق واقعه عاشورا را درک کنیم؟

بدون شک آن کسی که عمق این واقعه را درک می‌کند امام زمان(عج) است که می‌فرمایند: روزی دوبار بر جدم گریه می‌کنم.

به نظرم اگر ما درک کنیم که امام کیست و چه مقامی دارد و مقاتل را کامل ببینیم و بفهمیم که چه کسی را به چه نحوی شهید کردند نیز تا اندازه‌ای به اندوه این مصیبت خواهیم رسید.

مداحى چه تاثیری در زندگی شخصیتان دارد؟

به طور کلی مداحی یا هر کار دیگرى که برای اهل بیت(ع) باشد، باید به ایستگاهی تبدیل شود برای ترک گناه و قرب به اهل بیت(ع) گرچه کسی مثل خودم شاید گناه هم فراوان داشته باشد اما بیشترین امید به هدایت افراد در این دستگاه است و عزیزترین شخصیت را خادمان این درگاه دارند.

سخن پایانی و یک بیت شعر؟

حرفم را با بیتی زیبا از آقای سعید بیابانکی به اتمام می‌رسانم:

پیچیده شمیمت همه جا ای تن بی سر

چون شیشه عطری که درش گمشده باشد

انتهاى پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار