خارج کردن پلاک فلزی همراه با سنجاق قفلی از معده کودک ۱۱ ماهه+تصویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 165247
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۸:۰۲
در مرکز درمانی قدس قزوین انجام شد؛
شاخص : بلعیدن پلاک فلزی همراه با سنجاق قفلی توسط کودک یازده ماهه؛ پای او را به بیمارستان باز کرد.

به گزارش شاخص، دکتر ریتا باقریان، فوق تخصص گوارش و کبد کودکان مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین، گفت: در معاینه دختر شیرخوار ۱۱ ماهه ای که به علت بلع جسم خارجی، از یکی از استان های غربی کشور به این مرکز اعزام شده بود، مشخص شد که یک پلاک فلزی متصل به سنجاق قفلی در داخل معده اش قرار دارد که با اقدامات پزشکی، خارج شد.

این پزشک معالج ابراز کرد: در گرافی گرفته شده از بیمار در استان مبدأ، وجود جسم خارجی در داخل معده محرز شده بود که پس از اقدامات اولیه در مرکز درمانی قدس، شیرخوار آماده آندوسکوپی شد.

وی افزود: خوشبختانه در اولین تلاش، پلاک و سنجاق قفلی باز متصل به آن، با کمک دستیار مربوطه و استفاده از دستگاه آندوسکوپ کودکان، بدون مشکل خاصی از معده خارج شد و شیرخوار با حال عمومی خوب به بخش منتقل شد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: بلع جسم خارجی در کودکان از مشکلات شایعی است که در مواردی بسته به نوع مواد و اجسام بلع شده، می تواند مشکل ساز بوده و چه بسا در مواردی، عواقب غیرقابل جبرانی به بار آورد.

باقریان اظهار کرد: از جمله مواردی که در گروه اورژانس های بلع جسم خارجی در کودکان قرار دارد، می توان به بلع اجسام خارجی نوک تیز، باتری های دیسکی و مواد سوزاننده نظیر جِرم گیر و مواد استفاده شده در پاکسازی سطوح اشاره کرد.

به لباس کودکان، چیزی وصل نکنید

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان تاکید کرد: لازم است والدین و مراقبان کودکان در مواقع مواجه با چنین حوادثی، بدون هر گونه اقدام و تلاش غیرحرفه ای که گاه با تشدید مشکلات موجود، همراه می شود، کودک را هرچه سریع تر به مراکز درمانی مربوطه منتقل کنند.

این پزشک تصریح کرد: نکته قابل تامل دیگر، پرهیز جدی والدین و مراقبان کودکان از وصل کردن انواع وسایل، مثل: پلاک های طلا، نظرگیر و بسته های محتوی دعا و غیره با سنجاق قفلی و یا نظایر آن به لباس کودک است.

یادآور می شود، وصل کردن پلاک فلزی متصل به سنجاق قفلی، بعنوان نظرگیر توسط والدین به قسمت جلوی لباس این کودک، باعث شده بود که شیرخوار پس از چنگ انداختن به آن و بازشدن سنجاق، اقدام به گذاشتن پلاک و سنجاق قفلی باز در دهان کرده و سپس هر دو را با هم بلعیده بود.

انتهای پیام/۱۳۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار