آمار دقیقی از مبتلایان به بیماران ام.اس در قزوین موجود نیست
کد خبر: 101716
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲:۴۰
هشدار دبیر کمیته بیماران MS قزوین:
شاخص : دبیرکمیته بیماران MS قزوین با اشاره به اینکه  میزان ابتلا به بیماری ام.اس برای خانم‌ها 3 تا 4 برابر آقایان است،گفت: این بیماری درمان قطعی ندارد اما با مصرف منظم دارو می‌توان آن را کنترل کرد.

دکتر حسین مژدهی‌پناه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سلامت شاخص، با اشاره به اینکه بیماری “ام‌اس” یکی از بیماری‌های دستگاه عصبی است که مغز و نخاع را درگیر می‌کند اظهارکرد: این بیماری با واکنش التهاب همراه است که  بعد از مدتی  پوشش‌های سیستم عصبی انسان را تخریب و دچار اختلال کرده و در نهایت هدایت پیام‌های عصبی با مشکل روبه‌رو می‌شود.

دبیر کمیته بیماران MS با بیان اینکه این بیماری با هر بار فعال شدن بخشی از بدن را درگیر می‌کند، افزود: تاری‌دید، دوبینی، سرگیجه، خواب‌رفتگی دست و پا ، مختل شدن حرکات چشم، عدم تعادل و یا ترکیبی از این علامت‌ها از علائم شایع این بیماری هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به اینکه نمی‌توان علامت اختصاصی برای این بیماری در نظر گرفت، افراد می‌توانند در صورت مشاهده تاری‌های ثابت و پایدار چشم، عدم تعادل در سنین جوانی، کاهش چشمگیر ناتوانی و سرگیجه‌های مداوم به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گیرند.

علائم-ام-اس

شایع‌ترین سن شروع این بیماری از ۲۰ تا ۴۰ سالگی است

مژدهی‌پناه ابراز کرد: علائم این بیماری ممکن است بعد از ظاهر شدن با مصرف دارو و یا بدون دارو برای مدتی غیرفعال شوند و مجدد در مراحل بعدی با علائمی دیگر ظاهر شوند.

دبیرکمیته بیماران MS قزوین با بیان اینکه این بیماری ممکن است حالت رفت و برگشت داشته باشد، ابراز کرد: علت این بیماری هنوز مشخص نیست و ممکن است بعضی از عوامل مانند ارث، عوامل محیطی و عفونت‌ها در ایجاد آن نقش داشته باشد اما تاکنون هیچ عامل دقیق و قطعی برای ایجاد آن مشخص نشده است.

وی افزود: آمار مبتلایان به بیماران MS در استان مشخص نیست و شیوع آن مطابق با سطح کشور بین ۵۰ تا ۷۰ نفر در جمعیت ۱۰۰ هزار نفری است، باتوجه به آمار غیر واقعی ثبت شده مراجعان جهت دریافت دارو نمی توان آماری دقیقی از بیماران را عنوان کرد.

مژدهی پناه با بیان اینکه داروهای خاص ام.اس در داروخانه های استان موجود است، گفت: باتوجه به یارانه‌ای که معاونت درمان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی برای این بیماران درنظر گرفته آن‌ها می‌توانند بعد از دریافت نامه معرفی به این مراکز، داروهای خود را بطور رایگان دریافت نمایند.

بیماری ام.اس بیشتر در سنین جوانی ظاهر می‌شود

وی در خصوص اقدامات انجمن‌ حمایت از این بیماری‌ها افزود: تمام خدمات درمانی این بیماران از طرف معاونت درمان حمایت می شود و انجمن حمایت از بیماران MS فقط در جهت کلاس‌های آموزشی و برنامه های توجیهی فعالیت دارد.

دبیر کمیته بیماران MS قزوین با اشاره به اینکه بیماری ام.اس بیشتر در سنین جوانی ظاهر می‌شود، اذعان داشت: شایع‌ترین سن شروع این بیماری از ۲۰ تا ۴۰ سالگی است اما در سنین زیر ۱۰ و بالای ۵۵ سال نیز ممکن است با احتمال بسیار کم شروع شود.

بیماری ام . اس درمان قطعی ندارد

مژدهی پناه ابراز داشت: استرس و تغذیه‌ نامناسب نقش زیادی در ایجاد و تشدید این بیماری دارد هرچند این نظریه به طور قطعی اثبات نشده‌ است.

وی با بیان اینکه میزان ابتلا به این بیماری برای خانم‌ها ۳ تا ۴ برابر آقایان است، تصریح کرد: بیماری ام . اس درمان قطعی ندارد اما با مصرف منظم دارو می‌توان این بیماری را کنترل کرد زیرا داروها بین ۳۰ تا ۵۰ درصد احتمال حملات را کمتر می‌کنند.

دبیرکمیته بیماران MS قزوین اضافه کرد: درمان به موقع بعد از تشخیص قطعی بیماری می‌تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند اما تا زمانی‌که تشخیص قطعی و علت آن مشخص نشده باشد نمی‌توان پیشگیری خاصی در این مورد داشت.

مژدهی پناه با تصریح بر اینکه ام. اس به معنای محدودیت نیست، خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه افراد مبتلا می‌توانند زندگی عادی و طبیعی داشته باشند نباید محدودیت خاصی برای این بیماران داشته باشیم چه بسا که افرادی هستند که در این دوران تصمیم به زندگی مشترک و بچه دار شدن می‌گیرند.

وی در پایان با بیان اینکه خیلی از بیماران مبتلا به MS هیچ محدودیتی در زندگی ندارند، خاطرنشان کرد: در اوایل تشخیص بیماری ممکن است فرد دچار بحران عصبی و روحی شود که لازم است در این شرایط خانواده‌ها با ایجاد فضای مناسب و دور از استرس بیمار را حمایت کرده تا دوران اولیه را به سلامت پشت سر بگذارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “خانم‌ها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به MS/ آمار دقیقی از مبتلایان به بیماری ام.اس در قزوین موجود نیست”

  1. کامیاب روزبه گفت:

    بسیار زیبا و آموزنده بود
    از سایت شما و آقای دکتر متشکرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار