خبرنگاری را به فرزندانم توصیه نمی‌کنم/ دولت از خبرنگاران حمایت نمی‌کند/ مسوولین ادارات پاسخگوی رسانه‌ها باشند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 143393
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۳۷
گفت‌وگوی شاخص با پیشکسوتان عرصه خبر در قزوین:
شاخص : شاخص : به مناسبت هفدهم مرداد، روز خبرنگار به سراغ دو تن از پیشکسوتان عرصه خبر در استان قزوین رفتیم تاپای صحبت آنها بنشینیم و آنها نیز از دغدغه‌های شغلی و مشکلات حرفه خود گفتند.

به گزارش شاخص، در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

خبرنگار و روزنامه نگار با خلق بهترین آثار و واژه‌ها در تلاش است درد و مشکلات همه مردم را بازگو کند اما وقتی که به مشکلات خود می‌رسد چیزی نمی‌نویسد، خبرنگار هر چند واژه آشنا برای همه است اما هنوز بسیاری از مردم مرارت‌ها و دشواری‌های این شغل پرمخاطره را نمی‌دانند.

این روز را فرصت مناسبی دیدیم تا پای صحبت‌های پیشکسوتان عرصه خبر و روزنامه‌گاری در استان قزوین بنشینیم؛

عشق به خبرنگاری اولین اصل در این حرفه است

امیرعلی رضایی یکی از پیشکسوتان عرصه خبر و خبرنگاری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، ضمن تبریک روز خبرنگار به اهالی خبر و گرامیداشت سالروز شهادت شهید صارمی اظهار کرد: فعالیتم را در نمایندگی روزنامه کیهان شروع کردم و در هفته نامه‌های متعدد استان قزوین از جمله طلوع و تاک قزوین به عنوان سردبیر مشغول به کار بوده‌ام.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۸ قدم به دنیای خبرنگاری گذاشته است افزود: حرفه خبرنگاری در گذشته یک حوزه تخصصی بود که عشق به خبرنگاری و اطلاع رسانی لازمه ورود به آن بود اما امروزه با وجود فضای مجازی، دیگر حرفه خبرنگاری از حیطه قشر خاصی خارج شده و به صورت فراگیر درآمده است.

امروز دیگر دنیای خبر در انحصار خبرنگاران نیست

رضایی در ادامه گفت: امروزه خبر در زمان کوتاهی در کل جهان منتشر می‌شود و دیگر نمی‌توان مدعی شد که خبر در انحصار خبرنگاران یا قشر خاصی قرار دارد.

این پیشکسوت عرصه خبر ابراز کرد: خبرنگاران در گذشته با عشق خاصی و شور و نشاط کار می‌کردند و از اینکه می‌توانستند در زندگی مردم تاثیرگذار باشند راضی بودند.

وی با اشاره به خاطرات بسیاری که در دوران فعالیتش داشته است گفت: یکی از خاطرات خوب من به دوران مدیریت آقای امامی در استانداری قزوین در سال ۸۰ برمی‌گردد که مقاله‌ای تحت عنوان “آقای استاندار ما را بشناس” درباره مشکلات یکی از روستاهای الموت در روزنامه ولایت منتشر کردم.

رضایی ادامه داد: آقای امامی بلافاصله پس از ورود به استان در اولین فرصت از این روستا بازدید و مشکلات آن‌ها را حل کردند و حتی ایشان پاسخ گویی به خبرنگارها را در اولویت کار خود قرار دادند و اینکه یک مدیر در تراز استانداری بخواهد در اولین برخورد پاسخ مطالبه یک خبرنگار را بدهد برای من ارزشمند بود.

این پیشکسوت عرصه خبر در خصوص خاطره تلخ دوران خبرنگاری خود اینگونه گفت: عروج شهادت‌گونه آقای امامی در حین خدمت و سقوط بالگرد ایشان در کوه‌های الموت از بدترین خاطراتم بود که خبر آن را در سال ۸۳ منتشر کردم.

خبرنگاری را به فرزندانم توصیه نمی‌کنم

وی توضیح داد: ۲ فرزند پسر و یک فرزند دختر دارم که در طول سال‌های فعالیتم در رسانه‌ها مشکلات عدیده‌ای را تحمل کردند و شاید بارها خواسته‌اند تا شغلم را تغییر دهم اما من با عشق و علاقه‌ای که دارم این راه را ادامه می‌دهم.

رضایی افزود: نشریات در گذشته‌ای نه چندان دور به صورت حروف‌چینی تنظیم می‌شدند و صفحه‌بندی آن‌ها  به طور تقریی تا ۴۸ ساعت طول می‌کشید و همین موجب می‌شد تا خانواده‌ام متحمل سختی‌هایی شوند؛ فرزندانم علاقه زیادی به روزنامه‌نگاری ندارند.

این خبرنگار پیشکسوت با بیان اینکه خبرنگاری را برای فرزندانم توصیه نمی‌کنم چون حرفه‌ای پرمشقت و دشوار است، افزود: در سال ۱۳۷۸ در حالی که یک خبرنگار بودم ازدواج کردم و همسرم هم مخالفتی با شغلم نداشت و همیشه با من همراه بوده است.

دولت از خبرنگاران حمایت نمی‌کند

وی با تاکید بر اینکه خبرنگارها از حمایت دولتی برخوردار نیستند تشریح کرد: مشکل عمده خبرنگارها این است که در جامعه ما این حرفه شغل محسوب نمی‌شود و این مشکل باید به صورت زیربنایی در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

رضایی تصریح کرد: دولت نهم و دهم طرح بیمه هنرمندان و نویسندگان که ۸ درصد از حق بیمه توسط خبرنگار و ۱۲ درصد توسط دولت پرداخت می‌شد را اجرا کرد ولی متاسفانه در دولت آقای روحانی این طرح با مشکلاتی مواجه شد و اکثرا از خدمات بیمه‌ای محروم شدند.

این فعال رسانه‌ای یادآور شد: بیشترین خدمات به خبرنگاران در دولت نهم و دهم صورت گرفت و تنها دولتی بود که به خبرنگاران در روز خبرنگار هدیه اهدا می‌کرد و آن‌ها می‌توانستند خود را بیمه کنند.

وی با اشاره به نبود نیروهای حرفه‌ای و متخصص در عرصه خبر استان گفت: متاسفانه نیروهایی که بخواهند وقت خود را برای آموختن و گذراندن تحصیلات دانشگاهی خبرنگاری بگذارند نداریم چون نسل جوان به دنبال موقعیت شغلی مناسب است.

نگاه کاسب‌کارانه به عرصه خبر جایگاه خبرنگاران را تنزل داده است

رضایی بیان کرد: افراد با علاقه پا به عرصه خبر می‌گذارند اما کمبود امکانات و نبود حمایت‌های لازم مواجه می‌شوند به ناچار با نگاه کاسب‌کارانه به دنبال منافع مالی هستند و همین امر موجب آسیب جدی به جایگاه و رسالت خبرنگاری می‌شود.

این خبرنگار پیشکسوت اظهار کرد: با وجود جریانات سیاسی و موثری که در استان قزوین وجود دارد اما فضای نقد در رسانه‌های ما کم رنگ است.

وی تاکید کرد: بیش‌از ۸۰ رسانه مکتوب و مجازی در استان قزوین دارای مجوز فعالیت هستند ولی متاسفانه تعداد بسیاری از این تعداد تعطیل هستند.

این خبرنگار پیشکوست افزود: ایجاد روحیه نقد و مطالبه‌گری رسانه‌ها در استان از بین رفته و متاسفانه اگر رسانه‌ها به دنبال جذب رپورتاژ و آگهی هستند.

رضایی با اشاره به ساز و کارهای نامناسب در خانه مطبوعات تصریح کرد: خانه مطبوعات جایی در ردیف بودجه‌ای دولت ندارد و با توجه به محدودیت امکانات به طور یقین نمی‌تواند اقدام موثری برای بهبود وضعیت خبرنگاران انجام دهد.

منزلت یک خبرنگار همانند یک پیامبر است 

این خبرنگار پیشکسوت عنوان کرد: در دوره‌های گذشته عضویت در خانه مطبوعات بدون ضابطه بود و در نتیجه افراد کارکشته و با تجربه نمی‌توانستند انتخاب شوند و در همین دوره هم متاسفانه خبرنگاران میدانی به علت بیمه نبودن و برخی شرایط نتوانستند به عضویت این خانه درآیند و در رای گیری موثر باشند.

وی با تاکید بر اینکه شان و منزلت یک خبرنگار همانند یک پیامبر است افزود: اگر پیام رسانی حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) نبود قیام عاشورا به حاشیه می‌رفت و چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

رضایی در پایان افزود: امروز خانواده‌ها باید خود و فرزندانشان را به سواد رسانه‌ای مجهز کنند تا بتوانیم از جنگ نرم نابرابر که دشمن طراحی کرده است سربلند بیرون بیاییم.

از نوجوانی عاشق خبرنگاری بودم

در ادامه به گفت‌وگو با فرض‌الله فرامرزی یکی دیگر از پیشکسوتان عرصه خبر در استان قزوین پرداختیم که از سال ۱۳۷۱ کار خبر را با هفته‌نامه حدیث قزوین شروع کرده و تا به امروز ادامه داده است.

وی با بیان اینکه عشق و علاقه لازمه کار خبرنگاری است اظهار کرد: از دوران نوجوانی به خبرنگاری علاقه‌مند بودم و بعد از ۲۵ سال فعالیت خبری هنوز هم عاشق کارم هستم.

این پیشکسوت عرصه خبر تشریح کرد: کار خبرنگاری بازه زمانی خاصی ندارد و در هر لحظه باید در صحنه حاضر بود، در واقع خبرنگاران پل ارتباطی میان مردم و مسوولین هستند.

برخی مسوولین همکاری لازم با خبرنگاران را ندارند

فرامرزی با تاکید بر اینکه خبرنگار باید به اطلاعات روز مجهز باشد ابراز کرد: گاهی به شعار “ارتباط میان مسوولین و خبرنگاران” از سوی برخی ارگان‌ها جامه عمل پوشانده نمی‌شود و اصحاب رسانه را در دست‌یابی به موقع به اطلاعات را با چالش مواجه می‌کند.

وی عنوان کرد: امروز فضای مجازی در دنیای خبر حرف اول را می‌زند و خبرنگاران هم به آن وابستگی پیدا کرده‌اند و می‌توانند در سریع‌ترین و کم‌ترین زمان، جذاب‌ترین خبرهای روز را در کل جهان منتشر کنند.

این فعال رسانه‌ای گفت: با این وجود نشریات مکتوب و خبرگزاری‌ها مخاطبین خاص خود را دارند و جذب مخاطب رابطه مستقیمی با محتوای آن‎‌ها دارد.

فرامرزی با اشاره به خاطراتی خود در دوران فعالیتش ابراز کرد: سقوط بالگرد حامل آقای امامی، استاندار وقت در سال ۱۳۸۳ از تلخ‌ترین خاطراتم بود.

وی در ادامه افزود: من هم قرار بود با همان بالگرد برای سرکشی به مناطق زلزله‌زده الموت منتقل شوم اما بنا به اتفاقاتی سوار بالگرد دوم شدم .

این پیشکسوت عرصه خبر عنوان کرد: همین که هر روزه به عرصه خبر می‌پردازم از بهترین لحظات و خاطراتم است .

خبرنگاران جوان از اموزش‌های لازم برخوردار نیستند

این فعال رسانه‌ای بیان کرد: دارای ۳ فرزند هستم ۲ پسر و یک دختر که دخترم ازدواج کرده و یک نوه ۸ ساله به نام عسل دارم و پسرانم دانشجو هستند که اگر بخواهند از روی علاقه وارد عرصه خبر شوند قطعا تجربیاتم را به آن‌ها منتقل کرده و حمایت می‌کنم.

وی اضافه کرد: در سال ۱۳۶۲ ازدواج کردم و آن زمان هنوز وارد عرصه خبر نشده بودم و از سال ۱۳۷۱ فعالیتم را آغاز کردم که خوشبختانه همسرم در این راه همراه خوبی برای من بودند و سختی‌های بسیاری را تحمل کردند.

فرامرزی با اشاره به ضعف‌ها و کمبود نیروهای حرفه‌ای و متخصص در عرصه خبر استان گفت: یکی از دلایل این مسئله این است که متاسفانه درهای عرصه خبر بر روی هر قشری باز است و تنها ۳۰ درصد از خبرنگاران فعالی که در استان حاضر هستند از آموزش‌های لازم برخوردارند.

دولتمردان برای رفع مشکلات خبرنگاران عزمی جدی داشته باشند

این پیشکسوت عرصه خبر بیان کرد: مدیران رسانه‌ها و نشریات باید این نیروها را پالایش و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهند چراکه خبرنگار باید هوش و ذکاوت و آگاهی لازم را داشته باشد.

وی عنوان کرد: برخی مواقع دست‌یابی به رپورتاژهای آگهی موجب تنزل جایگاه و منزلت خبرنگاران می‌شود که این مسئله باید ساماندهی شود اما از طرفی این امر از ضروریات رسانه‌های مکتوب است چون ادامه کار بدون پشتوانه مالی برای آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

فرامرزی با بیان اینکه تنها در یک روز از سال به خبرنگاران پرداخته می‌شود افزود: معیشت، حقوق و دست مزد و بیمه خبرنگاران از مشکلات اصلی این قشر است که دولت و وزارت ارشاد باید رسیدگی به وضعیت آن‌ها را مورد توجه قرار دهد.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه خانه مطبوعات هیچ اقدام موثری در کمک به خبرنگاران انجام نداده است تصریح کرد: متاسفانه تاکنون دولت‌ها در تامین بیمه و معیشت خبرنگاران اقدام جدی انجام نداده‌اند.

وی در پایان تاکید کرد: رفع مشکلات خبرنگاران نیازمند حرکت جدی است و دولتمردان باید با برنامه‌های اساسی و یک نگاه حمایتی و دلسوزانه به این موضوع بپردازند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار