خدمت در مناطق محروم زکات علم پزشکی است/ بسیاری از مشکلات کشور با روحیه بسیجی حل می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 171470
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۵۴
گفت‌وگویی جذاب با یک پزشک جهادی:
شاخص : پزشک قزوینی گفت: هدف از اردوهای جهادی انتقال امکانات پزشکی به مناطق محروم است و در حقیقت رفتن به مناطق محروم و درمان افراد فقیر زکات علم پزشکی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اردوهای جهادی نامی آشنا برای بسیجیانی است که می‌خواهند راه جهادگرانی را ادامه دهند که روزگاری نه چندان دور پس از پیروزی انقلاب چه سختی‌ها که به جان نخریدند تا خنده‌ای بر لبان مردم مستضعف بنشانند.

اردوهای جهادی با هدف کمک رسانی به مناطق محروم کشور و کاهش مشکلات معیشتی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی برگزار می‌شود.

اردوی جهادی مقدمه‌ای بر سبک زندگی جهادی و تعمیق و گسترش روحیه‌ای جهادی است،که به آبادانی، رشد فرهنگی و محرومیت‌زدایی از چهره نقاط محروم کشور می‌انجامد.

اردوهای جهادی تمرینی برای جهاد در زندگی است و این توصیف ما را ناخودآگاه به یاد دلاوری‌های بچه‌هایی می‌اندازد که امروز خاطره‌شان برای ما الگو است؛ این اردوها منحصر به یک قشر خاص نیست بلکه تمامی اقشار در حوزه‌های مختلف متناسب با تخصص و توانمندی که دارند برای کمک رسانی و ارائه خدمات به مناطق محروم بسیج می‌شوند.

افراد شرکت‌کننده در اردوهای جهادی در عرصه‌های عمرانی، بهداشتی، خدماتی، درمانی، فرهنگی، هنری، ورزشی، اقتصاد مقاومتی، مشاوره‌ای، امدادی و آموزشی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند.

جامعه پزشکان هم یکی از بازوان اردوهای جهادی است که همه ساله در مقاطع مختلف از سال اقدام به خدمت رسانی در مناطق محروم می‌کند؛ در این ایام شاهد هستیم که بسیاری از پزشکان کار و مطب شخصی خود را رها می‌کنند و برای خدمت به مردم در مناطق محروم حضور می‌یابند.

با توجه به اینکه کمک به همنوع و روحیه جهادی مرزی ندارد، از این رو جای تعجب ندارد که افراد در جایگاه‌ها و تخصص‌های مختلف در مسیر بهبود وضعیت زندگی و رفاه مردم مناطق محروم گام بردارند؛ درواقع همه جامعه بسیج می‌شوند تا کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار دهند و محرومیت زدایی را یکی از اهداف اصلی خود در نظر می‌گیرند.

 

علی چگینی پزشک عمومی و مسوول نظارت و فرآیند اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قزوین یکی از پزشکان دلسوز و بسیجی استان قزوین است که خبرنگار شاخص، دقایقی را به صحبت با او پرداخته است.

لطفا خود را معرفی کنید؟

بنده متولد ۱۳۴۸ زاده روستای ارس آباد قزوین هستم.

چطور شد که رشته پزشکی را انتخاب کردید؟

از آنجایی که پدرم در گذشته به طور تجربی کارهای شکسته‌بندی را انجام می داد بنده به رشته پزشکی و درمان علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم این رشته تحصیلی را ادامه دهم.

 فارغ التصیل کدام دانشگاه هستید؟

بنده ابتدا در رشته بهداشت از دانشگاه ایران تهران در مقطع کاردانی تحصیل کردم بعد از فارغ التحصیل شدن مجدد در کنکور شرکت کرده

و در دانشگاه علوم پزشکی قزوین پذیرفته شدم و زمانی که در رشته پزشکی قبول شدم اولین فرزندم به دنیا آمد.

علت اینکه تاکنون برای گرفتن تخصص اقدام نکردید چیست؟/ در صورت گرفتن تخصص در کدام رشته شرکت خواهید کرد:

با توجه به شرایط تاهلم و فرزندم برای گرفتن تخصص اقدام نکردم اما تصمیم گرفتم که امسال حتما در آزمون تخصص شرکت کنم و با توجه به علاقه‌ام، رشته روانشناسی و داخلی را ادامه خواهم داد.

عواملی که در پیشرفت یک پزشک می‌تواند موثر باشد، چیست؟

وظیفه اصلی یک پزشک رسیدگی به درد و رنج بیمارش می باشد چون حقیقت امر این است که ما وسیله ی درمان هستیم ولی شفابخش اصلی خداست و همچنین پزشکان باید به علم روز و ارتباطی اشرافیت کامل داشته باشند و بتوانند ارتباط خوبی با مردم بویژه بیماران برقرار کنند.

اولین کاری که معمولا یک پزشک انجام می دهد، گرفتن شرح حال از بیمار است؛ این کار چقدر در روند تشخیص بیماری و روند درمان آن موثر است؟

ارتباط پزشک و بیمار در لحظات اولیه ورود به اتاق پزشک برقرار خواهد شد.

مهمترین وظیفه یک پزشک از نظر شغلی و اخلاق حرفه‌ای این است زمانی که بیمار به او مراجعه می‌کند با خوش‌‎رویی پذیرای وی باشد، به صحبت‌هایش گوش دهد و حداکثر خدمت‌ها را باتوجه به وسع مالی بیمار در جهت بهبودی بیمار انجام دهد.

و همچنین سعی کنند علاوه بر رسیدگی به وضعیت جسمی، بیمار را از نظر روحی و روانی همراهی کنند چراکه آسیب‌پذیرترین عضو بیمار روح و روانش است و گاها خیلی از بیماری‌ها با برقرارکردن ارتباطات عاطفی تسکین خواهند یافت و به نوعی پزشکان باید سعی کنند قبل از اینکه پزشک جسم و تن باشند پزشک روح و روان باشند.

 اولویت دارترین معضل پزشکی بهداشتی در جامعه امروز ما چیست؟

تخصص‌گرایی در علم پزشکی امری غلط است چراکه بسیاری از بیماری‌ها با علم پزشک عمومی قابل درمان است اما متاسفانه مردم اقدام به خود درمانی و مراجعه به پزشکان متخصص می‌کنند که این که علاوه بر گرفتن وقت پزشکان متخصص و بیماران دیگر به ویژه در بیمارستان‌ها هزینه بسیار زیادی را به بیمه‌ها وارد می‌کنند در حالی که در بسیاری از کشورهای دیگر سیستم ارجاع بسیاری مناسبی دارند.

همچنین هزینه‌های بسیار زیادی را به خود بیمار تحمیل می‌کند چراکه ممکن است بیمار مراجعه‌ای به پزشک متخصص داشته باشد که به هیچ وجه لزومی نداشته است.

خداروشکر سیستم نظام سلامت در روستاها بسیار مناسب است اما با این وجود خیلی از افراد به ویژه مردم روستا تمایل دارند فرزندانشان را برای درمان به پزشکان متخصص ببرند در حالی که درمان آن‌ها به راحتی توسط پزشکان عمومی مراکز بهداشت نیز امکان پذیر است اما متاسفانه پزشکان عمومی در روستاها بدون انجام هیچ معاینه اولیه‌ای تبدیل به ماشین نویس ارجاع نامه برای پزشکان متخصص شده‌اند.

یکی دیگر از مشکلات اساسی ما این است که ۷۰ درصد ورودی پزشکان دانشگاه علوم پزشکی بانوان هستند که این موضوع در آینده عواقب بسیاری دارد چراکه ما می بینیم که کارهای رشته بهداشت محیط سنگین و مردانه است در حالی که ورودی‌های این رشته بانوان هستند.

این امر یکسری مسائلی را به دنبال دارد اما هیچ توجهی به تربیت نیروهای سلامت نشده و الویت‌ها بر پایه ورودی اجرا شده است.

اجرای نظام طرح سلامت و پوشش بسیاری از هزینه‌های بیمارستانی کار بسیار خوبی بود که توسط وزیر بهداشت انجام شد اما این نگاه درمان محور به طرح سلامت نگاه کاملی نیست چون هزینه‌های زیادی را صرف می‌کند در حالی که نتایج بسیار کمی را خواهد داشت، نظام طرح سلامت در واقع بار سنگینی را از دوش بسیاری از خانواده‌ها برداشته و به جامعه تحمیل کرده است و بهتر بود این هزینه‌ها بیشتر صرف پیشگیری از بیماری‌ها می‌شد.

این موضوع سبب نارضایتی جامعه سلامت بویژه پرستاران شده که با وجود انجام خدمات بسیار اما مابه التفاوت دریافتی پزشکان و پرستاران بسیار است.

باتوجه به تمایل مردم به استفاده از گیاهان دارویی نظر شما در این خصوص چیست؟

انسان برای هر کاری باید به افرادی مراجعه کند که مهارت لازم را داشته باشند و این موضوع که به طور سرخود دارویی را استفاده کند کار اشتباهی است اما اگر با مشورت پزشکانی که مورد تایید وزارت بهداشت صورت گیرد هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد چراکه برای درمان، شناخت بیماری و علم پزشکی نسبت به فیزیولوژی نیاز است.

به نظر شما، وظیفه ذاتی یک پزشک چیست و یک پزشک خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

پزشکان متولی سلامت مردم هستند که به سلامت فردی، خانواده و جامعه منتهی می‌شود و سلامتی جامعه با اقتصاد، سیاست و حتی دین ارتباط دارد؛ پزشکان نیز باید سواد خود را به روز کنند و ارتباط عاطفی و روحی پزشک با بیمار باید به درستی صورت گیرد.

شما به عنوان یک پزشک برای سلامتی خود چه کارهایی انجام می دهید؟

سلامتی با فعالیت فیزیکی، نوع تغذیه، سلامت روحی و پیشگیری از برخی کارها در ارتباط است؛ باید سعی کنیم هرچیز را به اندازه مصرف کنیم.

اردوهای جهادی پزشکی چه تاثیری برای مردم محروم دارد؟

علم پزشکی هدیه‌ای از جانب خداوند به پزشکان است و ما باید به جبران از این نعمت از علم خود به درستی استفاده کنیم و درمان افراد محروم و فقرا بسیار با ارزش است و موجب رضایت شخصی پزشکان خواهد شد.

هدف از اردوهای جهادی انتقال امکانات پزشکی به مناطق محروم است و در حقیقت رفتن به مناطق محروم و درمان افراد فقیر زکات علم پزشکی است.

درمان در مناطق محروم جهاد محسوب می‌شود چراکه جهاد فقط به مناطق جنگی خلاصه نمی‌شود؛ امروز جهاد رسیدگی به حال فقرا بویژه در مناطق روستایی است.

حضور تیم های پزشکی در مناطق محروم چه تاثیری در فراگیری فرهنگ بسیجی و انقلابی دارد؟

رسیدگی به فقرا حس نوع دوستی و خدمت در افراد ایجاد می کند.

همچنین ما باید بدانیم که مردم سرمایه‌های عظیم انقلاب هستند و به سفارش امام خمینی(ره) باید به حال کوخ نشین‌ها رسیدگی کرد.

پزشکان برای درمان اقدام می‌کنند اما نیاز به کمک مسوولین دولتی و مردم در تامین هزینه‌ها بویژه در بحث دارو و حمایت پوشش بیمه‌ها هستیم.

توصیه شما به پزشکان جوان تازه فارغ التحصیل شده چیست؟

دانشجویان پزشکی از فرصت‌های خود به نحو بهینه استفاده کرده و خوب درس بخوانند زیرا هرچه اطلاعات بیشتر و عمیق تری داشته باشند بهتر می‌توانند به مردم کمک کنند و همیشه به پشتوانه این نعمت شکرگذار باشند.

مردم نیز باید به پزشک خود اعتماد داشته باشند زیرا اساس یک درمان موفق، داشتن اعتقاد و اعتماد به پزشک است.

خاطره‌ای از دوران طبابت خودرا ذکرکنید؟

خاطرات خوب دوران طبابت زیاد هستند اما درمان در مناطق محروم و دعای خیر آن‌ها لذت بخش‌ترین لحظات برای ما است.

حرف پایانی؛

پزشکان با همه‌ وجود خود می‌کوشند تا رنج و درد هم‌نوعان خود را به آرامش تبدیل کنند و با دیدن دردهای هم‌نوعانشان دردهای خود را فراموش می‌کنند.

به گزارش شاخص، در ادامه نگاهی به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت و ضرورت برگزاری اردوهای جهادی خواهیم داشت؛

روحیه جهادی را بر روحیه تافته جدابافته بودن ترجیح بدهید. یکی از خطراتی که گریبان کسانی را که یک امتیازی دارند می‌گیرد، این است که احساس کنند تافته جدابافته‌اند، احساس کنند یک سر و گردن از همه بالاترند؛ این خطر بزرگی است، این یک خطر شخصیتی است، یک بیماری شخصیتی است؛ نگذارید این بیماری در شما رشد بکند و راهش هم این است که کار جهادی و روحیه جهادی را در خودتان تقویت کنید.

روحیه جهادی یعنی کار را برای خدا انجام دادن، کار را وظیفه خود دانستن، همه نیروها را در راه کار درست به میدان آوردن؛ این روحیه جهادی است. برای این که این روحیه جهادی در شما تقویت بشود، حضورتان در اردوهای جهادی خیلی خوب است. نگویید وقتمان تلف می‌شود؛ نه، بیشترین و بهترین استفاده از وقت همین است. درستان را بخوانید، پژوهش‌تان را بکنید، کارتان را بکنید، در اردوهای جهادی هم که در دوره سال، چند هفته‌ای انسان را مشغول می‌کند شرکت کنید.

این شما را با متن مردم آشنا می‌کند، این شما را با مشکلات و معضلات جامعه که غالبا از چشم مسئولان دور می‌ماند، آشنا می‌کند. بعضی از مسئولان خبر از واقعیت‌های جامعه ندارند، دور خودشان و یک شعاع محدودی را فقط می‌بینند؛ [این‌که] در روستاها چه می‌گذرد، در شهرهای دور چه می‌گذرد، در خانواده‌های فرودست چه می‌گذرد، اینها را اصلا ملتفت نیستند.

این را من در طول این تجربه طولانی بیست سی ساله، مکرر تجربه کرده‌ام؛ این را دیده‌ام در بعضی‌ها که به شما عزیزانم دارم عرض می‌کنم؛ خبر ندارند که چه هست. شما الان جوان هستید، نیرو دارید، حوصله دارید، وقت دارید، گرفتاری زیادی ندارید، از این فرصت استفاده کنید.

یکی از فرصت‌ها هم همین اردوهای جهادی است؛ این اردوهای جهادی به‌مراتب بهتر از اردوهایی است که متأسفانه هنوز هم معمول است. با این که من هشدار داده‌ام، بعضی‌ها اردو درست می‌کنند که بفرستند اروپا؛ اردوی دانشجویی به اروپا! یکی از غلط‌ترین کارها این است؛ این اردوی جهادی، از آن به‌مراتب بهتر و شرافتمندانه‌تر و مفیدتر است. حضور در اردوهای جهادی، تماس مستقیم با مردم، احساس مسئولیت پیدا می‌کنید. انسان وقتی خدمت کرد به‌طور مستقیم، خدمت در چشم انسان عزیز می‌شود؛ نقاط ضعف را پیدا می‌کنید.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار