خرید آجیل شب عید ۹۰ درصدی کاهش یافت - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95206
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۳:۲۴
شاخص : صادرات پسته به آمریکا واقعیت ندارد. من نمی‌دانم چه دلیلی دارد واردات رسمی تخمه آفتابگردان و بادام زمینی صورت میگیرد!

به گزارش شاخص نیوز، علیرضا ارزانی ممقانی، عضو اتحادیه خشکبار بیان داشت: وضعیت بازار آجیل و خشکبار بسیار نامناسب است و با رکود بسیار شدیدی مواجه شده است، به طوری که با قاطعیت می‌توانم بگویم که هیچ سالی در چنین زمانی بازار آجیل این چنین بی مشتری و بی سرو صدا نبوده است.

وی ادامه داد: هر سال صحبت بر سر این بود که چه کمبودهایی داریم اما امسال هر چند در برخی از اقلام انتظار می‌رفت که با کمبود مواجه شویم، اما آن چنان خرید کم شده که مسلما کمبودی نیز نخواهیم داشت زیرا تقاضایی در بازار وجود ندارد.

عضو اتحادیه خشکبار بیان داشت: در حال حاضر این بازار با کاهش ۹۰ درصدی مشتریان مواجه شده که پیش بینی ما این است در خوش بینانه‌ترین حالت این رقم با نزدیک شدن به عید به ۵۰ درصد برسد. یعنی در هر صورت نسبت به سال گذشته فروش آجیل ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت که دلیل این موضوع نیز این است که مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند و درآمد خود را صرف هزینه‌های مهم‌تری می‌کنند.

ارزانی اظهار داشت: یکی از مشکلات دیگر بازار آجیل واردات اقلامی است که مشابه داخلی آن در بازار وجود دارد، از جمله تخمه آفتابگردان و بادام زمینی، من نمی‌دانم چه دلیلی دارد که این اقلام را به صورت رسمی وارد بازار داخلی می‌کنند اما جلوی واردات بادام هندی را که مشابه داخلی ندارد می‌‌گیرند، این موضوعات برای ما هم سؤال شده است.

وی در رابطه با موضوع صادرات پسته ایرانی به آمریکا به نسیم آنلاین بیان داشت: بهتر است کمی واقع بینانه به موضوعات نگاه کنیم و خبرها را شفاف‌تر به مردم بدهیم، تا به امروز حتی یک محموله پسته به آمریکا صادر نشده و بنده با اطمینان می‌‎گویم که از این پس نیز صادرات پسته به این کشور نخواهیم داشت.

وی در این باره توضیح داد: آمریکا دومین تولیدکننده پسته دنیا است و با نهال‌های ایرانی و حمایت دولتش این چنین مرتبه‌ای را کسب کرده، و تا چند سال پیش حتی رتبه اول را در بازار جهانی داشت، بنابراین برخلاف دولت ما که از تولیدکننده داخلی حمایتی نمی‌کند، دولت آمریکا حاضر به واردات محصول کشور رقیب و از بین بردن تولیدات داخلی کشورش نیست.

منبع: صبحانه 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار