ایران جانبی

» خرید و فروش‌های صوری تهدید جدی برای اقتصاد/ عمده تخلفات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای رخ می‌دهد
کد خبر: 211063
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲:۳۶
دادستان مرکز استان مطرح کرد
شاخص : دادستان مرکز استان گفت: ما معتقدیم روند تولید تا زمانی که به دست مصرف کننده می‌رسد نیز باید تحت نظارت باشد، بسیاری از خریدها به صورت کاغذی و صوری است که برای اقتصاد بسیار خطرناک و آسیب‌زا است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، محمد قاسمی در دومین نشست کمیته نظارت بر فرآیند عرضه و توزیع مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی که ظهر امروز در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب قزوین برگزار شد با اشاره به تصمیمات در حوزه بازار اظهار کرد: خواسته ما این است که بتوانیم جوابگوی افکار عمومی باشیم و بتوانیم نظرات کارشناسی ارائه دهیم تا بتوان از این نظرات در سطح کلان و کشوری استفاده کرد چراکه مردم از ما مطالبه دارند.

وی افزود: اینکه بخواهیم همه مشکلات را بر عهده تحریم‌ها و مسائل جهانی بیندازیم، قابل قبول نیست و باید اظهار نظرهای دقیق‌تر کارشناسی‌تر داشته باشیم که مشکل شبکه توزیع در زمینه مایحتاج عمومی نیز یک مسئله دیرینه است و ارتباطی به تحریم ندارد.

دادستان قزوین ادامه داد: قطعا ما در بحث فرایند عرضه و توزیع مشکل داشتیم که این کارگروه و کمیته تشکیل شده است؛ لذا باید یک شناخت دقیق داشته باشیم و این شناخت مستلزم این است که به مسائل اشراف داشته باشیم تا بتوانیم تصمیمات درست بگیریم. نباید نسبت به بسیاری از موضوعات بی‌تفاوت باشیم بنابراین ما نمی‌توانیم از کنار وضعیت موجود عبور کنیم.

این مقام مسئول ابراز کرد: ما معتقدیم روند تولید تا زمانی که به دست مصرف کننده می‌رسد نیز باید تحت نظارت باشد، بسیاری از خریدها به صورت کاغذی و صوری است که برای اقتصاد بسیار خطرناک و آسیب‌زا است چراکه هر خریدی یک افزایش قیمتی دارد. بنابراین وقتی چند خرید صوری یا کاغذی اتفاق می‌افتد تغییر زیادی بر قیمت کالا وارد می‌کند.

قاسمی با بیان اینکه تغییرات یک شبه قیمت‌ها تبعات روانی به دنبال دارد، گفت: باید ما در این زمینه ورود کنیم؛ وقتی در برخی کالاها خودمان تولیدکننده هستیم و حرفی برای گفتن داریم دیگر نباید تحت فشار کمبود این اقلام قرار گیریم و مشکل داشته باشیم که نکته مهمی است.

تمام مشکلات بازار ربطی به تحریم‌ها ندارد

وی تصریح کرد: اکنون یکسری شرکت‌های زنجیره‌ای ایجاد شده است که هدف این بود که اجناس بدون واسطه در اختیار مصرف کننده قرار گیرد اما امروز می‌بینیم که عمده تخلفات در این شرکت‌های زنجیره‌ای اتفاق می‌افتد و قیمت‌ها در حال نوسان است.

این مقام قضائی استان تاکید کرد: این شرکت‌ها به صورت قارچ‌گونه در حال سبز شدن هستند و قطعا سوددهی دارند که اینگونه بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود لذا این یک آسیب جدی است و باید روی آن کار شود که نیاز به نظارت جدی دارد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین ادامه داد: باید برای تصمیم‌گیری آینده باید یکسری اطلاعات جامع و کافی از کالاها به ویژه کالاهای ضروری داشته باشیم.

قاسمی بیان کرد: باتوجه به بارندگی‌ها خوشبختانه وضعیت گندم استان خوب است اما باید نظارت و دقت لازم را داشت چراکه ممکن است برخی مسائل مانند دلالان و قاچاق ما را درگیر کند که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم نیازهای استان را برطرف کنیم.

دست دلالان و واسطه‌گران باید از زنجیره تولید قطع شود

وی تصریح کرد: در بحث قیمت گذاری‌ها اگر واقع بینانه نباشد نیز تضاد قیمت ایجاد می‌شود که همین موضوع دارای ایراد است؛ در بحث نهاده‌های دامی چندین سال است که مشکل وجود دارد، چراکه وقتی یک کالای انحصاری وارد می‌شود و باید در یک مرجع و سیستم توزیع شود اما می‌بینیم که در بازار آزاد عرضه می‌شود، قطعا باید مراجع نظارتی ورود پیدا کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی و تدبیر برای آینده خیلی مهم است، گفت: نوسان قیمت به تولیدکننده بسیار آسیب می‌رساند، قطعا باید شرایط به گونه‌ای باشد و فشارهای جانبی توسط مراجع مربوطه مرتفع شود تا تولیدکننده فقط به تولید فکر کند اما متاسفانه اکنون اینگونه نیست.

دادستان مرکز استان عنوان کرد: بحث اقتصاد دولتی دیگر رنگ می‌بازد که باید از ظرفیت تشکل‌های خصوصی استفاده کنیم و نظارت و برنامه هم بر آن‌ها وجود داشته باشد تا خلاء در بازار وجود نداشته باشد.

وی اذعان داشت: بحث دلالی و واسطه‌گری در بسیاری از کالاها وجود دارد که تولید را هدف قرار می‌دهند و هم باعث تضییع حقوق مصرف کننده می‌شوند که این مسئله هیچ ارتباطی به تحریم ندارد و یک موضوع داخلی است و باید با این افراد برخورد جدی صورت گیرد تا هم حقوق مردم و هم تولیدکننده حفظ شود.

قاسمی با بیان اینکه باید در میزان تولید شرکت‌ها شفاف سازی صورت گیرد، ابراز کرد: انتظاری که مردم دارند این است که مایحتاج خود را به صورت متعارف تامین کنند و در این زمینه باید بتوانیم از ظرفیت همه دستگاه‌ها استفاده کنیم.

انتهای پیام/ 1300

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار