خسارت حمله پلنگ به ۶ دامدار بخش الموت غربی جبران شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 169195
تاریخ انتشار: ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱:۵۲
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست قزوین:
شاخص : رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: با پیگیری های انجام شده، سومین مرحله پرداخت خسارات ناشی از حمله پلنگ در استان انجام شد.

به گزارش شاخص، سیاوش رضا زاده اظهار کرد: در این مرحله ۶ مورد از خسارات وارده به دامداران استان در سال ۹۶ که همگی متعلق به بخش الموت غربی بودند، جبران شد.

رضازاده همچنین بیان کرد: با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و بیمه ما، خسارات ناشی از حمله پلنگ از سال ۱۳۹۵ تحت پوشش بیمه قرار گرفته و پرداخت می شود. در استان قزوین از ابتدای این طرح تاکنون خسارات ۲۲ دامدار آسیب دیده پرداخت شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اضافه کرد: استان قزوین یکی از زیستگاههای مهم پلنگ ایرانی در کشور محسوب می شود و از جمعیت قابل توجهی از این گونه ارزشمند برخوردار است. تخریب زیستگاه‌ها، کمبود غذا و کاهش طمعه پلنگ، موجبات تعارض بین انسان و پلنگ را فراهم کرده است. از طرفی حضور دامداران در زیستگاه‌های پلنگ و عدم مراقبت‌های اولیه و اصولی از دام¬ها توسط چوپانان، موجب تشدید این موضوع و افزایش خسارت به دامداران شده است.

رضا زاده افزود: حفاظت از زیستگاه‌ها و پیشگیری از تخریب گسترده آنها در کنار مدیریت تعارضات این گونه با همکاری روستائیان از مهمترین اقداماتی است که می تواند به بقاء نسل این حیوان کمک کند. رعایت مقررات چرای دام و عدم ورود دام به زیستگاههای حساس همچنین حفاظت صحیح از دامها، از مواردی هستند که روستائیان می توانند نقش بسزایی در کمک به حفاظت از این گونه ایفا کنند.

پلنگ «Panthera pardus » که مهمترین نقش را در کنترل جمعیت حیوانات آسیب رسان به مزارع و باغات نظیر گراز و خرگوش را دارد، بزرگ جثه‌ترین گربه سان موجود از راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان در ایران است و پلنگ ایرانی در لیست سرخ IUCN به عنوان گونه در معرض خطر انقراض و ضمیمه یک کنوانسیون CITES قرار دارد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

برچسب ها: ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار