خطر انفجار اپیدمیک تب برفکی در فصل زمستان
کد خبر: 115490
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۴:۱۶
مدیر کل دامپزشکی استان قزوین:
شاخص :  مدیر کل دامپزشکی استان قزوین گفت: با توجه به شروع عملیات مایه کوبی تب برفکی چون خود دامداران باید هزینه را تقبل کنند تا کنون توفیق چندانی در واکسیناسیون دام‌ها نداشته‌ایم، این خطر وجود دارد که در فصل زمستان با انفجار اپیدمیک بیماری مواجه شویم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، دکتر سید بهمن نقیبی مدیر کل دامپزشکی استان قزوین در نشست خبری با اصاحب رسانه به مناسبت ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی که صبح امروز در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: ۲ راهبرد کلی حفظ سرمایه‌های دامی و تضمین سلامت دام از وظایف اصلی سازمان دامپزشکی بوده و همچنین ۳ برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در زمینه اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با در نظر گرفتن حفظ سرمایه‌های دامی کشور در سطح استان باید بتوانیم با کنترل بیماری‌ها و سرکشی مداوم به واحد‌های دامی و مرغداری‌ها در حفظ سلامت دام تلاش کنیم.

مدیر کل دامپزشکی استان قزوین با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزاری گوسفندو بز و به طور متوسط ۱۷۴ هزاری گاو در استان، گفت: با توجه به صنعتی بودن واحدهای دامی و تولید بالای آن‌ها و قرار گرفتن در فضایی متراکم وظیفه سازمان دامپزشکی را سنگین‌تر می‌کند.

نقیبی در ادامه گفت: استان قزوین در تولید فرآورده‌های دامی معمولا در رتبه‌های ۲، ۳ یا ۴ کشور قرار دارد و ۱۰ درصد تخم مرغ، ۵ درصد شیر خام، ۵ درصد گوشت قرمز و حدود ۵ درصد گوشت سفید کشور در استان قزوین تولید می‌شود.

این مسوول در خصوص مقایسه کنترل و یا شیوع بیماری‌ها مهم در سال گذشته و سال جاری عنوان کرد: ۱۰ کانون بیماری آبله در مهر ۹۳ تا۹۴ شناسایی شد که این مقدار به ۳ کانون در مهر ۹۴ تا ۹۵ کاهش یافت و آبله بیماری است که با واکسیناسیون پیشگیری می‌شود.

وی افزود: بیماری تب برفکی در مهر ۹۳ تا ۹۴، ۲۵ مورد بوده در حالی که این مقدار در مهر ۹۴ تا ۹۵ به ۸۶ مورد افزایش پیدا کرده و علت آن هم ورود یک سویه جدید از بیماری از مرزهای غربی کشور، کاهش شدید تولید واکسن داخلی و جایگزینی آن با واکسن خارجی و عدم تامین هزینه واکسن به دلیل مشکلات اعتباری بود.

دامداران باید بپذیرند، خرید واکسن هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است

مدیر کل دامپزشکی استان قزوین خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر بیماری تب برفکی به طور قابل قبولی کنترل شده و در بهترین وضعیت قرار دارد اما نگرانی ما این است که با توجه به شروع عملیات مایه کوبی تب برفکی چون خود دامداران باید هزینه را تقبل کنند تا کنون توفیق چندانی در واکسیناسیون دام‌ها نداشته‌ایم.

نقیبی اضافه کرد: در زمانی که از فصل پاییز رو به زمستان می‌رویم شرایط تزاید ویروس بیشتر می‌شود و ممکن است به حدی برسد که با انفجار اپیدمیک بیماری مواجه شویم، بنابراین دامداران باید بپذیرند که خرید واکسن هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است.

مدیر کل دامپزشکی استان قزوین ادامه داد:بیماری زردی که از طریق کنه‌ها منتقل می‌شود از مهر ۹۳ تا ۹۴، ۶۸ مورد بوده که امسال به ۳۰ تا کاهش یافته و این نشان دهنده این است امر سم پاشی در دام‌ها افزایش یافته و توانستیم ناقلین آن را کنترل کنیم.

این مسوول با اشاره به شیوع بیماری طاعون نشخارکنندگان کوچک در سال گذشته در استان‌های مرکزی، زنجان و البرز افزود: خوشبختانه با اقدامات به موقع در واکسیناسیون جمعیت گوسفندی در نزدیکی حیات وحش و ضدعفونی آب شرب تعداد تلفات حتی به تعداد انگشتان دست هم نرسید.

وی یادآور شد: ۶۷ هزار خون گیری از مهر ۹۴ تا ۹۵ جهت تشخیص بیماری تب مالت در دامداری‌های صنعتی داشته‌ایم که ۱۲ مورد دام مثبت را شناسایی وبه کشتارگاه فرستادیم و در مورد بیماری سل ۴۶ راس دام از بین ۹۱ هزار تست شناسایی شد.

مدیر کل دامپزشکی استان قزوین خبرداد: سازمان دامپزشکی قزوین از تاریخ ۹۵/۸/۱۷به طور رندوم وارد تعدادی از روستاها می‌شود وبا اخذ نمونه وضعیت روستاها بررسی خواهد شد.

نقیبی با بیان اینکه اداره کل دامپزشکی استان رییس کارگروه مبارزه با قاچاق دام استان است، گفت: با توجه به تعاملات با دستگاه قضایی، تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی در ۶ماهه دوم سال گذشته تعداد خودروهای غیرمجاز توقیف شده در سطح عبوری استان ۱۱ مورد بوده و در ۶ ماهه اول سال جاری ۹ برابر افزایش یافته است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار