ایران جانبی

خطر تعطیلی بازار آهن - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 195118
تاریخ انتشار: 5 سپتامبر 2019 - 12:47
شاخص : گزارشات روز اخیر بازار میلگرد در بورس کالا حاکی از عرضه های بدون تقاضا می باشد که تقریبا با قیمت پایه و تمام شده حدود ...

به گزارش شاخص نیوز: گزارشات روز اخیر بازار میلگرد در بورس کالا حاکی از عرضه های بدون تقاضا می باشد که تقریبا با قیمت پایه و تمام شده حدود ۴۰.۰۰۰ ریال معامله شد. البته عرضه های سنگین چند ماه اخیر در بورس کالا را کارشناسان  یکی از عوامل مهم رکود ایجاد شده در بازار فولاد کشور می دانند.

طبق آمار منتشر شده از سایت بورس کالا میزان کل عرضه های محصولات فولادی از اول مرداد ماه سال جاری تا ۹۸/۶/۱۲ مقدار ۱.۰۹۷.۸۲۳ تن بوده که با تقاضای ۱.۸۳۷.۶۷۳ تن مواجه شده است که از این مقدار فقط ۹۵۵.۰۰۵ تن آن معامله شده است؛ در واقع در بسیاری از تقاضاهای ثبت شده قیمت پیشنهادی پایین تراز قیمت پایه  اعلامی بوده است. بررسی های اعلامی از امار منتشرشده به طور سنتی نشانگر وضعیت مطلوب تر بازار فولاد در سال جاری نسبت به سال های گذشته می باشد. البته هرچه به انتهای زنجیره و به مصرف کننده نهایی نزدیک تر می شویم وضعیت بازار راکد تر و وخیم تر می گردد. بر همین اساس در این دوره انواع میلگرد فولادی ۲۱۶.۴۳۶ تن عرضه شده است که فقط ۱۶۵.۷۰۴ تن تقاضا برای آن ثبت شده است و نهایتا با توجه به دلیل مذکور در بالا ۷۴.۱۱۸ تن آن معامله شده است.

در دو هفته اخیر نیز این روند بدتر هم شده است و تقریبا تمام عرضه های میلگرد در قیمت پایه و بدون رقابت معامله شده اند که خود باعث افت بیشتر قیمت ها در بازار بورس کالا و بازار خارج از بورس به صورت دومینو شده است. در واقع طبق آمار بالا می توان گفت ۶۵درصد عرضه انواع میلگرد فولادی به دلیل مواجه شدن با طرف تقاضای مصرف کننده نهایی خریداری نداشته است. قطعا ادامه این روند موجب ریزش بیشتر قیمت ها و زیان تولیدکنندگان کل زنجیره و خطر تعطیلی آنها می شود. باید توجه داشت که در بحث صادرات نیز فعلا بازارهای جهانی و منطقه ای از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و تضعیف قیمت های داخلی تولید کنندگان را در مواجه با مشتریان خارجی خود در موضع ضعف قرار می دهد.

منبع: ایران جیب

انتهای پیام /۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار