خطر خشک شدن ۲ دریاچه قزوین/ اضافه برداشت ۶۰۰ میلیون مترمکعبی آب از دشت قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 70468
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۹:۴۲
مشاور معاون اول رئیس جمهور اعلام كرد
شاخص : مشاور معاون اول رئیس جمهور در امور آب با اشاره به خطر خشك شدن 2 درياچه در قزوين، گفت: سالانه 600 ميليون مترمكعب آب از دشت قزوين اضافه برداشت مي شود.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، عیسی کلانتری دیروز در همایش آب و مسئولیت پذیری اجتماعی قزوین، بیان کرد: حجم ذخیره آب کشور حدود ۵۰۰ میلیارد متر مکعب است که سالانه ۸۸ میلیارد متر مکعب آن در بخش کشاورزی مصرف می شود اما میزان تولیدات کشاورزی به نسبت حجم آب مصرفی ناچیز است.

مشاور معاون اول رئیس جمهور در  امور آب با اشاره به اینکه میزان برداشت آب همواره بیش از ظرفیت استاندارد بوده، اظهار کرد: سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از دشت قزوین اضافه برداشت می شود و آب صرفه جویی شده نباید سبب توسعه سطح زیر کشت شود بلکه باید به طبیعت برگردد.

این مسئول اعلام کرد: ۷۶۴ هزار چاه در کشور داریم که ۳۷۰ هزار حلقه از آنها، غیر مجاز است در این راستا باید قوانین بخش کشاورزی اصلاح شود.

کلانتری وجود بحران و خطر خشک شدن ۶۰۰ دریاچه در کشور را نیز یکی دیگر از مشکلات حوزه آب دانست و افزود: از این تعداد ۲ دریاچه در قزوین قرار دارد.

حمید قزوینی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین هم در این همایش، گفت: از سال گذشته تا کنون ۱۳۰ میلیون مترمکعب در آب سفره های زیرزمینی استان صرفه جویی شده است.

وی یادآور شد: میانگین بارندگی در قزوین سالیان گذشته ۳۱۷ میلی متر بوده که در حال حاضر به ۲۸۰ میلی متر رسیده است.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “خطر خشک شدن ۲ دریاچه قزوین/ اضافه برداشت ۶۰۰ میلیون مترمکعبی آب از دشت قزوین”

  1. حقگو گفت:

    ایشان که ۸سال وزیر بوده اکنون آمده به تخلفات خود اعتراف می کند که ما کشور را به لبه پرتگاه بردیم آن موقع که وزیر بوده منتقدان خود را ضد انقلاب می خواند این مرد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار