خطر سرطان زا بودن اشعه خورشید در روزهای برفی بیشتر است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 157039
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۲:۱۹
کارشناس سرطان علوم پزشکی قزوین:
شاخص : کارشناس سرطان علوم پزشکی قزوین گفت: در نزدیکی آب، برف و شن باید بیشتر احتیاط کرد، زیرا آن‌ها اشعه های مضر خورشید را باز می‌تابانند و از برنزه شدن، چه از طریق خوابیدن در برابر نور خورشید یا لامپ های فرا بنفش پرهیز کنید.

دکتر نسرین تنکابنی، کارشناس سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به سرطان پوست به عنوان شایع ترین سرطان‌های انسان اظهار کرد: پوست که بزرگترین عضو بدن است  علاوه بر محافظت بدن در برابر گرما، نور خورشید، صدمات وعفونت ها؛ به کنترل درجه حرارت بدن و به ذخیره نمودن آب، چربی و ویتامین D کمک می‌کند.

وی عنوان کرد: برخی عوامل باعث افزایشاحتمال بروز سرطان پوست می شوند که اشعه ماوراء بنفش (UV)، یکی از آن هاست.

این کارشناس تشریح کرد: این اشعه از خورشید، لامپ‌های خورشیدی یا دستگاه های مخصوص برنزه کردن ساطع می‌شود و هرچه پوست مدت زمان بیشتری در معرض این اشعه قرار گیرد، احتمال بروز سرطان در آن بیشتر می شود.

تنکابنی با این هشدار که اشعه UV حتی در هوای سرد و یا روزهای ابری نیز ساطع می‌شود و می تواند خطرناک باشد؛ گفت: حفاظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش می تواند تا حدی از میزان بروز سرطان پوست جلوگیری کند.

کارشناس سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوینتاکید کرد: باید سعی کنید که از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر در معرض نور شدید آفتاب قرار نگیرید و در صورتی که مجبورید در تماس طولانی مدت با تابش آفتاب باشید، از کرم ضدآفتاب، کلاه آفتاب گیر، عینک آفتابی و پوشش مناسب مثل لباس سفید، آستین دار و یقه بلند استفاده کنید.

وی خاطرنشان کرد: عینک‌های آفتابی که استفاده می‌کنید باید میزان جذب اشعه فرابنفش( UV ) آنها ۹۹ تا ۱۰۰ درصد باشد.

 این کارشناس تصریح کرد: در نزدیکی آب، برف و شن باید بیشتر احتیاط کرد، زیرا آن‌ها اشعه‌های مضر خورشید را باز می‌تابانند و از برنزه شدن، چه از طریق خوابیدن در برابر نور خورشید یا لامپ های فرا بنفش پرهیز کنید.

 تنکابنی، با بیان اینکه برای تشخیص زودرس سرطان پوست، پوست خود را به طور منظم معاینه کنید، عنوان کرد: ماهی یک بار تمام بدن خود را برای یافتن خال یا لکه مشکوک از قسمت سر تا پایین پا بررسی کنید.

این کارشناس ابراز کرد:  نواحی پنهان بدن مانند: لای انگشتان دست و پا، کشاله ران، کف پاها، پشت زانو ها را باید بیشتر بررسی کرد یا اینکه لازم است پوست سر و گردن را برای یافتن خال، وارسی شود.

وی بیان کرد: برای این کار از یک آینه استفاده کرده یا از یکی از اعضای خانواده درخواست کنید در وارسی این نواحی به شما کمک کند.

دکتر تنکابنی گفت: می‌توانید از خال‌ها عکس بگیرید تا بتوانید متوجه تغییرات آنها در آینده شوید.

وی در انتها تاکید کرد:  اگر نوجوان، باردار و یا در دوران حوالی یائسگی به سر می‌برید؛ توجه بیشتری به خال ها و لکه ها داشته باشید، چون در این زمان ها تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهد.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “خطر سرطان زا بودن اشعه خورشید در روزهای برفی بیشتر است”

  1. نسرین گفت:

    سلام، ممنونم از وبسایت خوبتون، پاینده باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار