خط مشی امام در سیاست خارجی، اصلی که استکبار جهانی را زمین‌گیر کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61661
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۴ - ۵:۰۶
یادداشت روز؛
شاخص : از جمله خطوطي كه امام راحل در سياست خارجي ترسيم كرده‌اند؛ مي‎توان به اصل صدور انقلاب كه به معرفي اسلام ناب محمدي منجر مي‌‍‌شود، اشاره کرد.

شاخص، برگزاری بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در سال جاری یک تفاوت اساسی با سال‌های پیشین داشت، در این مراسم رهبر معظم انقلاب به صورت ویژه به تبیین شخصیت امام راحل پرداخت و هفت ویژگی و شاخصه زندگی بنیان گذار کبیر انقلاب را برای نسل امروز باز خوانی کردند.

نکته تامل برانگیز در سخنرانی رهبر معظم انقلاب توجه ویژه ایشان به ضرورت بحث تحریف شخصیت امام بود که حاوی نکات ارزنده‌ای برای خواص و عموم است، ایشان در این سخنرانی به تحقق آیه شریفه «و جاهدوا فی الله حق جهاده» در شخصیت امام اشاره کرده و فرمودند؛ «امام بزرگوار با داشتن زمینه‌های برجسته علمی، فلسفی فقهی وارد میدان مجاهدت فی سبیل الله شد و این مجاهدت را تا آخر عمر خود نه فقط در کشور بلکه در جای، جای دنیای اسلام و به یک اعتبار در همه جای جهان ادامه دادند.

ایشان در بیانات خود به منظومه فکری امام که دارای خصوصیات کامل یک مکتب فکری و اجتماعی و سیاسی بود اشاره کرد و فرمودند، این مکتب مبتنی بر یک جهان‌بینی توحیدی است و از دیگر مشخصه‌های آن ضدیت با استکبار و استبداد است».

امروزه در وضعیت حساس کشور که مذاکرات هسته‌ای؛ ایران را در قله رصد افکار عمومی قرار داده است خط مشی دولتمردان در سیاست خارجی از موضوعات مهمی است که باید منطق بر آرمان‌های امام راحل به عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باشد، همان اصلی که به عنوان خطوط قرمز از آن یاد می‌شود.

حال آنکه امروز عده‌ای قصد دارند در داخل کشور نیز با تحریف شخصیت و تفکر امام خمینی(ره) عملکرد خود را به ایشان نسبت داده و آن را به عنوان عملکردی ناب به ملت عزیز و شریف ایران تحمیل کنند.

مقام معظم رهبری بارها به این موضوع که خط مشی سیاسی کشور در سیاست خارجی همان خط مشی امام است اشاره کرده‌اند، از جمله خطوطی که امام راحل در سیاست خارجی ترسیم کرده‌اند؛ می‎توان به اصل صدور انقلاب که منجر به معرفی اسلام ناب می‌‍‌شود، اشاره کرد.

۵۷۱۱۳۱_۷۶۴

ویژگی‌های دیگر تفکر امام در بحث تعامل با کشورهای بیگانه و همان اصل سیاست خارجی، اصل نفی سبیل که همان عدم سلطه‌گری و سلطه‌پذیری است، اصل دفاع از کیان اسلام و مسلمانان، اصل احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر، اصل نفی ظلم و حمایت از مظلوم، اصل نه شرقی نه غربی، درواقع این اصل متضمن استقلال کشور است را برشمرد.

امروز برای حفظ کیان انقلاب اسلامی باید تفکرات بنیانگذار آن سرلوحه عملکرد تک، تک آحاد ملت ایران قرار بگیرد، به خصوص مسئولین و مدیران کشور که به گونه‌ای نماینده تفکر نظام هستند، حتی بیشتر از عموم جامعه باید پایبند به اصول کلی انقلاب باشند.

همان طور که بیان شد، سیاست خارجی در اندیشه مقام معظم رهبری همان سیاست خارجی در نظر امام خمینی(ره) است و یکی از این اصول، اصل نفی سبیل و اصل نه شرقی نه غربی است که باید توجه داشت مبادا احدی به خاطر منافع شخصی یا حزبی، منافع ملت ایران را که با سختی بسیار آن را حفظ کرده‌ایم نادیده گرفته و با زیر پا گذاشتن اصول طراحی شده از طرف رهبر کبیر انقلاب که برآمده آیات قرآنی است موجب نفوذ بیگانه در کشور شود.

در این مورد باید هشیار بود که کوچک‌ترین اشتباه ممکن آثار مخربی را به بار می‌آورد که با هزینه‌های گزاف نیز نمی‌توان آن را پاسخ گفت.

یا اصل احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر که یکی دیگر از اصول امام راحل بود و حافظ غرور ملی یا همان وجهه بین‌المللی ایران در روابط بین الملل به عنوان کشوری غنی و تاثیرگذار در منطقه مدنظر قرار داده و طبق آن سیاست‌های لازم را طرح‌ریزی کنند.

در حال حاضر موضوع توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ از مواردی است که دشمن قصد دارد با ایجاد انفعال در تفکر اصیل انقلاب ایران را زمین گیر کند، به گونه‌ای که بعد از توافق، ما به عنوان کشوری وابسته و منفعل که فقط سیاست‌های دیکته شده آن‌ها را به اجرا بگذاریم  و تمامی آرمان‌ها و منافع خود را از دست بدهیم.

در همین راستا رهبری با مثال زدن عملکرد امام در برابر زیادخواهی‌ها ریگان و بی‌اعتنایی ایشان به وعده‌های رئیس جمهور وقت آمریکا، مقامات را از خوش‌بینی در مذاکرات هسته‌ای بر حذرکردند و توصیه ایشان به مقامات و مردم الگوگیری از برخورد رهبر کبیر انقلاب در برابر وعده‌های بدون پشتوانه اجرایی قوی است.

آنچه در انتها لازم به ذکر است تلاش و سرمایه‌گذاری عده‌ای خاص برای به انحراف کشاندن اصل آرمان‌های انقلاب است که حضور و روشنگری و بازخوانی مواضع امام در این زمینه بهترین ابزار برای حفظ انقلاب است.

انتهای پیام/۱۰۰۴/ی۳/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار