خوشبختانه استان قزوین از استان‌های مشکل‌دار در حوزه زمین‌خواری نیست/ دستگاه‌ قضایی دخالتی در انتصاب‌ها ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61549
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۴ - ۵:۳۷
دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین:
شاخص : دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین با اشاره به بحران‌ زمین‌خواری در سطح کشور گفت: خوشبختانه استان قزوین از استان‌های بحرانی و مشکل‌دار در زمینه زمین‌خواری نیست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت‌الاسلام‌ اسماعیل صادقی نیارکی دادستان عمومی و انقلاب  استان قزوین پیش‌از ظهر امروز در نشست با جمعی از اصحاب رسانه در هفته قوه قضاییه با اشاره به طولانی بودن سیر دادرسی به پرونده‌ها اظهار کرد: رسیدگی سریع به پرونده‌ها از دغدغه‌های اصلی مردم است که دادگستری‌ها و مراجع قضایی باید ان را در اولویت قرار دهند.

وی با اشاره به تقویت نظارت حوزه قضایی افزود: با این وجود اختیارات بیشتری برای مرکز استان قائل شده‌اند چراکه ما تغییر ساختار دادگاه‌های کیفری و تعدد قضات دادگاه‎‌ها را در مرکز استان شاهد هستیم.

دادستان عمومی انقلاب استان در ادامه گفت: اختصاص وکیل برای طرفین دعوا از شعبه تحقیق تا مرحله آخر مقدور است و اگر به علت استضعاف مالی کسی شرایط گرفتن وکیل برایش فراهم نبود در جهت وکیل تسخیری اقدام می‌شود.

صادقی نیارکی تصریح کرد: با توجه به الکترونیکی بودن دستگاه‌های قضایی و پیش‌بینی تزریق نیرو در برنامه توسعه کنونی ۴ هزار نیرو را پیشنهاد داده‌اند که تقریبا در دست اجراست.

این مسئول با اشاره به اقدامات لازم در راستای مقابله با مکان‌های عرضه کننده قلیان گفت: اقدام و مکاتباتی که ما با دستگاه‌های اجرایی کشوری داشتیم موجب کلید خوردن سایر استان‌ها برای جمع‌آوری قلیان شد.

وی افزود: این امر با همکاری عمومی مردم و اطلاع رسانی اصحاب رسانه خوب پیش رفت و در حال حاضر نیز اگر ما از این موارد مطلع شویم به سرعت برخورد خواهیم کرد.

صادقی نیارکی با اشاره به خودسوزی فاضل‌علی (متقاضی وام در قزوین) عنوان کرد: احیای حقوق عامه از جمله وظایف تشکیلات تابعه دستگاه قضائی و حفظ حقوق شهروندی است و ما نسبت به این موضوع بی توجه نبودیم و با دستگاه متولی امر که به نوعی در جهت ضایع کردن حقوق مردم عمل کند و در انجام وظایف خود از نظر مدیریتی سستی ورزد  به شدت برخورد خواهیم کرد.

دادستان عمومی انقلاب استان قزوین در خصوص با فضاهای مجازی اجتماعی وایبری و تلگرامی توضیح داد: ما امروزه مجهز به شناسایی افرادی که در فضاهای رسانه‌ای جایگاهی ندارند و به سردستگی افرادی تشکیل گروه‌های متعددی می‌دهند؛ هستیم و پیگیر برخورد با ناهنجاری‎‌ها و بی‌نظمی‌های ایجاد شده خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برداشت‌های قضایی با جهت‌گیری‌های قضایی متفاوت است، گفت: برای ما دستگاه‌های مختلف و مجموعه دولت و گروه‌های سیاسی مطرح نیست ما هر کجا کوتاهی از دستگاه‌های اجرایی ببینیم اعمال قانون خواهیم کردو نمونه آن موضوع افکن بازار و مسکن مهر بود که مورد پیگیری دستگاه‌ها قضایی قرار گرفت.

صادقی نیارکی در رابطه با روزه‌خواران در ملاءعام بیان کرد: ما وظیفه داریم حرمت ماه رمضان را نگه داریم حتی اگر شرایط روزه‌دار بودن را به دلایل خاص نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما دو شعبه را در سطح استان در راستای رسیدگی به تخلفات در ماه رمضان در نظر گرفته‌ایم که با مشاهده این حرمت شکنی‌ها بلافاصله در همان روز با تشکیل پرونده و جلسه دادگاه و اجرای احکام در آن شعبه به موضوع رسیدگی می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه  برخورد خشن از موضوعات در حوزه کار دستگاه قضایی نیست و وظیفه ما ساماندهی به استان است در رابطه با سد معبر دست‌فروشان گفت: در شهرداری‌ها در راستای این مقوله قانونی تعریف شده است، ما نیز از شهرداری درخواست کرده‌ایم توجه لازم را داشته باشد و با در نظر گرفتن روز بازارها برای این افراد به نوعی بتوانند از مشکلات سد معابر جلوگیری کنند و درصورت مشاهده متخلفین با آن‌ها برخورد می‌شود.

کاهش ۵۴ درصدی قتل در قزوین طی یک سال اخیر

دادستان عمومی انقلاب استان قزوین با اشاره به اینکه دستگاه‌های قضایی دخالتی در انتصابات ندارند و به عنوان یک حوزه مستقل فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: چتر حمایت قضایی روی سر کسی وجود دارد که زیر نظر قانون دستگاه‌های قضایی قرار دارند.

وی در خصوص با بحث زمین خواری تصریح کرد: خوشبختانه استان قزوین از استان‌های بحرانی و مشکل دار در این زمینه نیست که البته این به معنای رد زمین‌خواری در سطح استان نیست اما این مقوله نسبت به سایر مناطق بسیار کمتر بوده و این مزیت به خاطر پیگیری مسئولین اجرایی و نظارتی و  اقدامات پیشگیرانه حفظ حقوق بیت‌المال است.

صادقی نیارکی در خصوص اغتشاشات شبانه ابراز کرد: یکی از نواقص شهر قزوین تاریک بودن و کم نور بودن شهر در شب‌هاست؛ در این باره من تاکید دارم که به این موضوع توجه شود تا بتوانیم به شکلی شرایط را برای افراد مجرم و بزه‌کار در محلات تاریک فراهم نسازیم.

این مسئول با اشاره به اینکه تخلفات در سطح قوه قضایی استان قزوین نسبت به سایر استان‌ها از مطلوبیت خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در چندین سال متوالی اخیر استان قزوین قضات نمونه را به کشور معرفی کرده و در سال جاری نیز دادستان البرز به عنوان قاضی نمونه کشوری معرفی می‌شود.

دادستان عمومی انقلاب استان قزوین با اشاره به رشد جرایم در استان طی یک‌سال اخیر اظهار کرد: طبق داده‌های آماری استان قزوین از نظر رشد جرایم سیر نزولی دارد.

وی در ادامه توضیح داد: ما در حوزه سرقت؛ کاهش ۱۴درصدی، در حوزه سرقت به عنف کاهش ۳۵ درصدی، در حوزه سرقت تحت پوشش ۲۰ درصد کاهش، در حوزه تجاوز به عنف کاهش ۳۶ درصدی و در حوزه قتل کاهش ۵۳ درصدی را شاهد هستیم.

صادقی نیارکی با توجه به حساسیت بیش از حد در زمینه مواد مخدر و مشروبات الکلی گفت: ما در زمینه کشفیات مواد مخدر ۶۰ درصد و در حوزه مشروبات الکلی ۵۴ درصد رشد داشته‌ایم.

وی در پایان کاهش موارد وقوع جرم را مرهون تلاش دستگاه‌های اجرایی استان دانست و عنوان کرد: با پیروی از سخن مقام معظم رهبری مبنی بر همدلی و همزبانی بین دولت و ملت به امور استان رسیدگی می‌کنیم و این رمز موفقیت در امر سامان‌دهی در امور استان است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/خ۲/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار