خیانتی بزرگ به نام "غارت آب" در دولت گذشته - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 81465
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰
معاون وزیر کشاورزی:
شاخص : در دولت گذشته بالغ بر 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز احداث شد، چندین برابر مجوز از چاه‌های مجاز آب برداشت شد و میلیارد‌ها مترمکعب آب از این طریق هدر رفت .

شاخص نیوز:  علی‌مراد اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۲ براساس اطلاعات و آمار از سازمان بازرسی کل کشور ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور احداث شد، در حالی که از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۸۴ تنها ۱۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز احداث شده بود که سبب شد میلیارد‌ها مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت غیرمجاز و بیش از حد صورت بگیرد و خیانتی بزرگ که همان غارت منابع آبی است، انجام شود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو مصمم‌ هستند در شرایط کنونی در راستای حفظ و تعادل آب سفره‌های زیرزمینی برنامه و عملیات مدونی در این زمینه انجام دهند که می‌توان به مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و کنترل برداشت از چاه‌های مجاز به اندازه تعیین شده اشاره کرد.

نصف چاه‌های آب غیر مجازند

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب، خاک و صنایع ادامه داد: در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار حلقه چاه وجود دارد که ۴۰۰ هزار حلقه آن مجاز و مابقی غیرمجاز است و سالانه بالغ بر ۲۰ میلیارد مترمکعب آب از طریق چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌های مجاز، غارت می‌شود که سطح سفره‌های زیرزمینی به همین میزان نیز کاهش پیدا می‌کند.

اکبری گفت: فرونشست در بسیاری از دشت‌های کشور نیز شاهد این مدعاست که هم‌اکنون بحران آب در کشور وجود دارد و زیرساخت‌های کشور و آب شرب شهرهای کلان به مخاطره افتاده است که در صورت مدیریت نشدن آن فجایای زیست محیطی نیز به دنبال خواهد داشت.

به جای سدسازی، مصرف آب را مدیریت کنیم

وی با تاکید بر این‌که برداشت‌های اضافی غیرمجاز از منابع آبی کشور باید هرچه سریع‌تر متوقف شود، اظهار کرد: پول سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش‌های مختلفی مانند سدسازی انجام می‌شود باید به مدیریت مصرف آب در کشور منتقل شود تا وزارت جهاد کشاورزی و نیرو بتوانند با همکاری دستگاه‌هایی مانند قوه قضاییه، قوه مقننه و دیگر دستگاه‌های اجرایی بحران کنونی در زمینه منابع آبی را مدیریت کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب، خاک و صنایع تصریح کرد: باید معضل بحران آب را حل کنیم که با افزایش بهره‌وری و کارایی آب از بحران‌هایی که در رابطه با نوسانات اقلیمی در پیش‌رو داریم، عبور کنیم و این پتانسیل در کشور وجود دارد که به شرط همکاری و همیاری دستگاه‌های متولی در کشور انجام می‌شود.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار