دادرسی سخت‌ترین و واقعی‌ترین دغدغه مردمی است/ منازعه و درگیری، موادمخدر و چک به ترتیب بیشترین ورودی دادگاه‌ها بوده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61441
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۱۶
رئیس کل دادگستری قزوین:
شاخص : رئیس کل دادگستری قزوین گفت: ورودی دادگاه‌ها 5 درصد افزایش پیدا کرده است که منازعه و درگیری، موادمخدر و چک به ترتیب بیشترین ورودی دادگاه‌ها بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، جمال انصاری ظهر شنبه به مناسبت هفته قوه قضائیه در نشستی با خبرنگاران ابراز کرد: براساس ارزیابی سال گذشته در مجموع دادگاه‌ها و دادسراهای استان ۲ هزار و ۵۰۰ پرونده مسن (سال ۹۱ و قبل از آن) وجود داشت که ۵۵ درصد در سال گذشته تعیین تکلیف شده و این تعداد به یک هزار پرونده رسیده که این آمار برای حوزه دادرسی عملکرد خوبی است.

وی خاطرنشان کرد: دادرسی سخت‌ترین و واقعی‌ترین دغدغه مردمی است که تمرکز ما در سال ۹۳ نیز بر همین موضوع بوده و بخش عمده برنامه‌‌های دادگستری کل قزوین در سال ۹۴ نیز چنین روالی دارد.

رئیس کل دادگستری قزوین استفاده از سیستم و فرآیند روز در دستگاه قضایی را ضروری دانست و یادآورشد: در چارچوب یک دادرسی منصفانه و کم هزینه باید از فرآیندهای روزآمد بهره ببریم تا روان سازی امور مراجعان و تکمیل زنجیره خدمتی شکل بگیرد.

این مسئول قضایی تصریح کرد: کاهش مراجعات حضوری به شفافیت امور، کاهش انحراف دستگاه و دغدغه مردم کمک می‌کند که امسال با سرعت بیشتری در این مسیر حرکت می‌کنیم.

انصاری اظهار کرد: به هر میزان که سیستم‌ها به ویژه سیستم‌های نظارتی دقیق‌تر باشند، افرادی که در معرض خطا هستند، کمتر دچار اشتباه می‌شوند و در سال‌های اخیر قوه قضائیه در برخورد با انواع فسادها اقدامات درخور توجهی را انجام داده است.

وی عنوان کرد: در پدیده زمین خواری تصرفات شمال و شمال شرقی استان در شهرستان آبیک نقطه‌ای رسیده است که رویکردها کارایی خود را از دست داده‌اند و دستگاه‌های اجرایی باید برای این بخش چاره‌ای بیندیشند زیرا اقتصاد استان قزوین زمین محور است.

انصاری اعلام کرد: برخی از ادارات با افراد مدارا می‌کنند که تغییر کاربری زمین‌ها نمونه‌ای از این اقدامات است.

وی اضافه کرد: غیر از احکام صادر شده، ۵۰۰ پرونده شامل زمین‌های ملی، شخصی و تغییر کاربری در مرحله دادرسی قرار دارد.
رئیس کل دادگستری قزوین ابراز کرد: پروژه پردیسبان مجوزی از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی ندارد و به همین دلیل روند این پروژه توسط قوه قضائیه متوقف شد تا مردم دچار خسران نشوند.

انصاری با اعلام اینکه ۱۸۷ قاضی در ۱۲۵ شعبه دادگاهی و دادیاری مشغول به خدمت هستند، افزود: ورودی دادگاه‌ها ۵ درصد افزایش پیدا کرده است که منازعه و درگیری، موادمخدر و چک به ترتیب بیشترین ورودی دادگاه‌ها بوده است.

وی همچنین گفت: در چهار سال گذشته در تمام میانگین‌های مکانیزم دادرسی آخرین استان کشور بودیم، اما اکنون این میزان در حال بهبود است.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار