داستان‌نویسی قزوین آینده خوبی دارد/ ما در زمینه تاریخ شفاهی عقب هستیم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 58204
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱:۵۶
نویسنده کتاب «حالا که لبخند میزنی» در گفت‌وگو با شاخص:
شاخص : شریفی، نویسنده کتاب «حالا که لبخند میزنی» با بیان اینکه در کنار آموزش اصول نویسندگی، تلاش و زحمت برای نویسنده شدن خیلی مهم است، گفت: عشق به نویسندگی مثل خمیر مایه‌ا‌‌ی است که باید در کوران زندگی در درون نویسنده قوام بگیرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، فرهنگ و ادبیات دفاع مقدس مقوله‌ای است که به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن عبور کرد و در واقع کار کردن در حوزه دفاع مقدس یک سرمایه‌گذاری اجتماعی است.  همه باید در حوزه دفاع مقدس و پاسداری از خون شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و پایداری خود را مسئول بدانند و نویسندگی از جمله کارهای ارزشمند در این حوزه است.

روح الله شریفی یکی از نویسندگانی است که در این حوزه قلم می‌زند.

این نویسنده متولد سال ۵۸ شهر خمین‌ است. وی فارغ التحصیل مهندسی کشاورزی، کارشناس ارشد تاریخ و ساکن قزوین است؛ شریفی علاوه بر فعالیت در حوزه دفاع مقدس در حوزه اجتماعی و طنزنویسی نیز آثاری را نگاشته است.

در ادامه گفت‌وگو با این نویسنده فعال در حوزه دفاع مقدس را می‌خوانیم.

چطور ‌شد که شما وارد عرصه نویسندگی شدید؟  

رشته تحصیلی دبیرستان  من ریاضی فیزیک بود. دبیر زبان و ادبیات فارسی ما نقش به سزایی در شیرین کردن کام من از ادبیات داشت. یادم هست می گفت: در قدیم بیشتر ریاضیدانان، ادیبان برجسته ای بوده اند. بنابراین من خودم را هم ادیب می دانستم و هم ریاضیدان!

از اولین اثری که داشتید؛ بگویید؟

 در آن زمان فعالیت‌های کانون پرورش فکری و نهاد عمومی تربیتی آموزش و پرورش بسیار فعال و چشمگیربود؛ برنامه‌ها و مسابقات بسیاری توسط این نهادها اجرا می‌شد. اولین بار سال دوم دبیرستان با شرکت در یکی از مسابقات داستان نویسی موفق به کسب رتبه اول در شهر خمین شدم و این سال بعد هم تکرار شد.  اما بعد از آن به علت وقفه‌ای که در زمان کنکور ایجاد شد فعالیتی نداشتم تا وقتی که به دانشگاه راه یافتم.

b746ff497b55d3dae0aca4a0f734db92_192

در دوران دانشجویی هم فعالیت فرهنگی داشتید؟

  در دوران دانشجویی سردبیر ۲ نشریه به نام‌های نفیر و فد‌ک بودم در آن زمان نشریه نیستان و ماهنامه به سردبیری سیدمهدی‌میرشجاعی منتشر می‌شد. شجاعی بدون وابستگی به هیچ حزب و گروهی سعی می‌کرد ارزشهای انقلاب را به زبان داستان، شعر، نمایشنامه و… برای مردم بیان کند. خیلی دغدغه هنر انقلاب را داشت و طی آن سال‌ها به ادبیات و انقلاب بسیار خدمت کرد و ایشان از این لحاظ برای من به عنوان الگو بود؛ به همین خاطر اسم اولین نشریه‌ام را نفیر گذاشتم.

واژه نفیر در شعر مولانا نیز به زیبایی ‌به‌کار برده شده است:

 (کز نیستان تامرا ببریده‌اند/ از نفیرم مرد و زن نالیده‌اند)

چطور شد که شما در حال حاضردر حوزه دفا ع مقدس فعالیت می‌کنید؟

در دوران دانشگاه بیشتر برای شهدا یادواره می‌گرفتیم. بعد از شاغل شدن در حوزه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌‌های دفاع مقدس تصمیم گرفتم  تحصیل در رشته تاریخ  را در دانشگاه پی بگیرم. این موجب می‌شد کار برای شهدا عالمانه‌تر و منطقی تر بشود.

رشته تحصیلی در نویسندگی موثر است؟

رشته تحصیلی بنده تاریخ بوده و تاریخ برای یک داستان نویس پر از سوژه است و نویسنده با مطالعه کتاب‌های تاریخ تجربه‌های زیادی به دست می‌آورد کلا تاریخ خوراک دلپذیری برای یک داستان نویس است و باید گفت که ما هر چه هستیم نتیجه گذشته‌ایم.

شرط لازم برای نویسندگی چیست و آیا صرفا علاقه می‌تواند سبب‌ساز باشد؟

علاقه برای نویسنده مهم است اما عشق و علاقه خمیرمایه‌ نویسنده را شکل می‌دهد تا مثل یک مجسمه قیافه و قواره پیدا کند.  بنابراین تلاش و زحمت در کنار اصول آموزشی خیلی مهم است.

آثاری را که داشتید نام ببرید؟

«کتاب حالا که لبخند میزنی» که ۲۸ روایت در مورد زندگی شهید محمدحسین اکبری رضایی است و نگارش آن تقریبا ۳ سال طول کشید. شهید اکبری رضایی یکی از شهدای شاخص جنگ قزوین بوده که شخصیت جذاب و نظامی داشته و در شعر هم دست داشته‌اند.

«کتاب حاج حمزه » که به سفارش پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با محوریت تاریخ شفاهی نوشته شده است. این مجموعه به شکل گفتگوست  و با روایت‌های حاج حمزه قربانی از فرماندهان دفاع مقدس استان قزوین جلو می‌رود و حاصل ۳۰ ساعت مصاحبه از ابتدای زندگی حاج حمزه تا پایان جنگ تحمیلی را با نگاه تاریخی به نقش قزوین در جنگ را دربرمی‌گیرد این کتاب تقریبا ۲ سال است که در انتظار چاپ است.

۱۲۳۴۵

چرا تا به امروز به چاپ نرسیده؟

 متاسفانه به دلیل مشکلات مالی و کاهش بودجه هنوز به چاپ نرسیده است. امیدوارم در سوم خرداد امسال رونمایی شود.

از دیگر آثاری که داشتید بگویید؟

«کتاب شیخ نصرت» به سفارش حوزه هنری که به زندگی و مبارزات روحانی شهید نصرت‌الله انصاری می‌پردازد . ۴ سال است که روی آن کار می‌‌‌‌کنم امسال قرار است آن را تحویل بدهم.

کتاب «مرغ حق» که حاوی ۱۰۰ خاطره کوتاه از زندگی و زمانه مداح شهید سیدمحمود میرسجادی است.

البته در حوزه‌های اجتماعی و طنز نیز یک مجموعه داستان نوشته ام که هنوز به چاپ نرسیده‌اند.

بهترین کتاب از دید خودتون؟

هنوز ننوشته‌ام!!

فکر می‌کنید پرمخاطب‌ترین اثرتون کدام باشد؟   

  البته این سوال را باید بعد از انتشار کتابها پاسخ داد اما فکرمی‌کنم کتاب مرغ حق بیشتر مورد استقبال قرار گیرد چرا که شخصیت‌ سیدمحمود میرسجادی بسیار شوخ طبع، جذاب و خالق موقعیت‌های متفاوت برای رزمنده‌هاست. این کتاب در قالب ۱۰۰ خاطره کوتاه نوشته شده است و برای مردم ما که خیلی حال و حوصله کتاب‌های طولانی را ندارند کتاب راحت الحلقومی است!!

به نظر شما چه چیزی برای نویسندگی  لازمه؟

یه کاغذ، یه خودکار، یه ذهن سیال، متخیل و فعال!

چه تجربه‌هایی در نویسندگی کسب کردید؟

نویسندگی یعنی زندگی کردن با سوژه‌ها و قصه‌ها و این موضوع برای ما نویسنده‌ها خیلی لذت‌بخش است. فکر می‌کنم خواننده‌ها هم در این لذت شریک هستند و می توانند در دنیایی دیگر زندگی کنند که دوستش دارند.

چالش‌های نویسندگی از دید شما؟

زیاد!! تا دلتان بخواهد. قسمتی از این‌ها جوهره نویسنده را می‌سازد و برخی خانه غرور و شخصیتش را خراب می‌کند. سخت‌ترین کار برای نویسنده این است که به اوج برسد و در اوج بماند. ویران کننده‌ترین برخورد با نویسنده هم آنی است که با فردوسی کردند و زحمت سی ساله او را به هیچ انگاشتند.

فضای نویسندگی در استان قزوین از دید شما چطور است؟

قزوین در نویسندگی استعدادهای خوبی دارد‌ و اتفاقات جدی‌تری هم در راه است و در سال‌های آینده در حوزه داستان آثارخوبی خواهیم داشت اما متاسفانه در حوزه تاریخ شفاهی نسبت به رشته‌های دیگر عقب هستیم. تاریخ شفاهی حافظه جمعی و جعبه سیاه یک ملت است. اگر نگاشته و ثبت نشود حتما با انقطاع تاریخی مواجه خواهیم شد.

حرف پایانی؟

امیدوارم که در حوزه دفاع مقدس کارهای بیشتری نوشته شود تا به نوعی ایثار و ازخودگذشتگی شهیدان را به جامعه خصوصا جوانان نشان دهیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/م۲/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار