داغ نقد جمهوری اسلامی را به دل امثال BBC می‌گذاریم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 82350
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱:۲۴
شاخص : ما از ابتدا، چه درباره دولت قبل و دولت فعلی یا مجلس و قوه قضاییه، با هیچ کس تعارف نداشتیم و نداریم. ما می‌خواهیم با نگرش انقلابی داغ نقد جمهوری اسلامی را به دل رسانه‌های بیگانه مثل BBC بگذاریم.

شاخص نیوز:  رضا جوهرچی جانشین تهیه کننده برنامه ثریا متولد ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل مهندسی ‌عمران دانشگاه صنعتی اصفهان است و پس از دوران دانشجویی خود، در کنار فعالیت‌های مرتبط با حوزه تحصیلی خود، در عرصه رسانه‌ای کشور هم فعالیت می‌کند.

جوهرچی در حال حاضر در مؤسسه «پردیس هنر و رسانه دیدبان» و برنامه تلویزیونی ثریا به عنوان جانشین تهیه برنامه تلویزیونی ثریا، مشغول است که در ادامه بخشی از چهارمین گعده مجازی اکران کنندگان مردمی جشنواره عمار را که با حضور وی به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، می‌خوانید:

در ابتدا از فعالیت‌هایی که تاکنون داشتید، بگویید؟

در دانشگاه در برخی تشکل‌های دانشجویی مثل بسیج و جنبش عدالتخواه و نشریات آن‌ها به صورت فعال حضور داشتم. بعد از دانشگاه هم در کنار فعالیت‌های مهندسی، در عرصه رسانه‌ای کشور، بوده‌ام و قبلا به عنوان کارشناس رسانه‌ای در شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) فعالیت داشتم که هدف نهایی آن، تأثیر بر تصمیمات مسؤولین از یک طرف و افکار عمومی از سوی دیگر بود.

 الان هم در مؤسسه «پردیس هنر و رسانه دیدبان» که مدیرعامل آن برادر محسن مقصودی (تهیه کننده برنامه ثریا) است به عنوان یکی از مدیران مؤسسه و جانشین تهیه ثریا حضور دارم و در اجرا و روایت‌گری، گزارش‌گری، تهیه و تولید برنامه‌های تلویزیونی و مستندسازی فعالیت دارم.

تعدادی از آثار مستند تولیدی را ذکر می‎کنید؟

«رو در ور با شیطان ۱و۲»، «شکار روباه»، «این شهر به فروش می رسد» «هفت دقیقه تا تل آویو»، «صعود»، «مردی با آرزوهای دوربرد»، «مکران»، «به نیت مادر آب»، «کابوس کرکس ها» و مجموعه مستندهای «سال‌های هسته‌ای» ۵ قسمت، «عبور از بن بست» در قالب ۱۲ مستند اقتصادی و اخیرا «ارباب رخنه‌ها» در هفت قسمت که این تولیدات در برنامه ثریا پخش شده است یا ا‌ن‌شاءالله در آینده پخش می شود.

اسم برنامه چطور انتخاب شد؟

اسم برنامه را که برگرفته از حدیث نبوی (دانش اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست می‌یابند) است، یکی از دوستان پیشنهاد داد و همه از جمله مدیر وقت شبکه یک قبول کردند.

چه رسالتی برای برنامه ثریا درنظر گرفتید؟

ما از ابتدا، چه درباره دولت قبل و دولت فعلی یا مجلس و قوه قضاییه، با هیچ کس تعارف نداشتیم و نداریم. ما می‌خواهیم با نگرش انقلابی و مبتنی بر ارزش هایی که امام و رهبری به ما یاد دادند، داغ نقد جمهوری اسلامی را به دل رسانه‌های بیگانه مثل BBC بگذاریم. البته به خاطر همین صراحت در بیان نقدها و ضعف‌ها، در مواردی مثل برنامه مربوط به نظام سلامت و یا بحث هسته‌ای، به خاطر فشار مسؤولان، برنامه را در موعد دیگری پخش کردیم یا مستند نساجی مازندران که در دولت قبلی، موقع پخش دچار اختلال شد، با این حال علی‌رغم این که چند بار پخش برنامه بخاطر فشار مسؤولان متوقف شده است ولی با لغو برنامه مواجه نشدیم و با تغییر زمان، دوباره برنامه را پخش کردیم.

ناگفته نماند که برنامه ثریا، همیشه به دنبال نقد نبوده است بلکه دستاوردهای افتخارآمیز کشور را هم نمایش دادیم و ویژگی خاص برنامه ثریا نیز این است که وقتی مخاطب می‌بیند جایی بر علیه بی‌عدالتی فریاد زدیم و بی‌تعارف نقد کردیم، به همان شکل پیشرفت‌هایی مثل نانو، فناوری موشکی، ساخت جت جنگی و سایر دستاوردهای علمی  وصنعتی را هم وقتی نشان دادیم، برایش باورپذیر می‌شود.

موضوعات و سوژه‌های برنامه، به صورت گروهی و با استفاده از نظرات اساتید و در نظر گرفتن ملاک‌هایی مثل اولویت داشتن آن موضوع در شرایط حاکم بر کشور، به روز بودن، ژورنالیستی بودن، داشتن نگاه کارشناسی کافی و… است.

برای دوره پسابرجام و انتخابات مجلس که در پیش است چه برنامه‌ای دارید؟ وارد سیاست هم می‌شوید؟

درباره برجام، خط اصلی را مقام معظم رهبری تعیین کردند و گفتند که باید توجه خودمان را به مسائل بعد برجام متوجه کنیم، خود برجام که تمام شد اما باید شدیدا در شیوه اجرای برجام هوشیار باشیم و مواظب باشیم که از برجام به عنوان پلی برای نفوذ دشمن استفاده نشود، چرا که برخی بعد از برجام مثلا برای دگرگونی فرهنگ کشور خیز برداشته‌اند. به همین دلیل مجموعه مستند «ارباب رخنه‌ها» را شروع کردیم که اولین قسمت آن با عنوان «مزه مذاکره» پخش شد که به نوعی اولین قدم ما برای ورود به مستندهای سیاسی بود. البته پیرامون نفوذ چند مسیر وجود دارد از جمله سیاسی، فرهنگی و آموزش. قصد داریم به صورت سینوسی درباره این موضوعات کار کنیم.

درباره انتخابات مجلس هم، همه برنامه‌های ثریا به نوعی نشان دهنده مسائلی هستند که باید در اولویت مسوولان و مردم قرار گیرند و به آن‌ها توجه شود، به این صورت خود به خود، خط‌دهی هم داده می‌شود.

منبع: فارس

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار