دامپزشکی قزوین بر ذبح بهداشتی و شرعی دام نظارت می‌کند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 169952
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
در آستانه عید قربان؛
شاخص : ذبح دام خارج از محیط کشتارگاه مورد تایید دامپزشکی نیست ولیکن در روز عید قربان طبق روال هر ساله تمهیداتی برای پیشگیری از انتقال بیماریهای مشترک بین انسان و دام اندیشیده شده است.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، صبح امروز شنبه مورخ ۱۳ مرداد ، جلسه هماهنگی بین بخشی با حضور رؤسای ادارات ستادی و ادارات دامپزشکی شهرستانهای تابعه در دفتر معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین برگزار و وظایف هر یک از واحدها برای انجام اقدامات لازم در راستای نظارتهای بهداشتی و شرعی دامپزشکی در روز عید قربان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر یدالله کلهر معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین در این جلسه بر انجام وظایف همکاران در ادارات دامپزشکی شهرستانهای تابعه تاکید کرد و افزود: با کلیه کشتارگاههای استان قزوین برای ذبح رایگان دام هماهنگی به عمل آمده است و لیکن با عنایت به سنت ذبح دام در روز عید قربان، ادارات دامپزشکی شهرستانهای تابعه از ساعات اولیه صبح آماده ارائه خدمات به عموم هم استانیهای محترم بوده و عموم مردم  در صورت تماس با ادارات دامپزشکی می توانند از خدمات رایگان دامپزشکی در این روز بهره مند شوند.

دکتر کلهر در بخش دیگری از صحبتهای خود به بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام اشاره کرد و افزود:دامهای مبتلا به بیماری تب کریمه – کنگو علائم کلینیکی واضح برای عموم مردم ندارد، لذا توصیه می شود لاشه دامهای ذبح شده در روز عید قربان ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود تا با پایین آمدن PH و دما ، در صورتیکه لاشه آلوده به ویروس تب کریه  -کنگو باشد غیر فعال شود.

این مقام مسئول در پایان به عموم مردم توصیه کرد: در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مشترک  از کشتار دام خارج از کشتارگاه خودداری کرده و در غیر اینصورت دام خود را از مراکز تحت نظارت دامپزشکی تهیه و قبل از کشتار دام با دامپزشکی تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار