دانشگاه علمی کاربردی به دنبال مدرک‌گرایی نیست - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64813
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۱
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین:
شاخص : سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین با اشاره به اینکه هدف دانشگاه علمی کاربردی تحصیل در کنار کار است گفت: دانشگاه علمی کاربردی به دنبال مدرک‌گرایی نیست.

به گزارش سرویس دانشگاهی شاخص، دکتر محمد مهدوی‌نیری سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین ظهر دیروز در نشست با اصحاب رسانه که در سالن جلسات مرکزی دانشگاه علمی‌کاربردی برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه علمی‌کاربردی در طول حیات ۲۱ساله خود متناسب با اهداف و ظرفیت‌هایش؛ به عنوان دانشگاه جامع تکنولوژی معرفی شده است.

این مسئول افزود: دانشگاه علمی کاربردی در طول حیات اجرایی خود ۸۰۰ دانشجو در کشور و هزار و شصت مرکز دارد و از این آمار ۸۰ مرکز به خاطر عدم رعایت شاخص‌های کمی و کیفی در وضعیت انحلال هستند.

وی با اشاره به اینکه مراکز علمی‌کاربردی ماموریت‌گرا هستند، بیان کرد: این مراکز امکانات و تجهیزات لازم را فراهم کرده و به صورت تخصصی عمل می‌کنند چراکه فعالیت کردن در چند حوزه فرهنگ و هنر، صنعت کشاورزی و مدیریت و خدمات در کنار یکدیگر عقلانی به نظر نمی‌رسد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با بیان اینکه ۲۳ مرکز در استان فعالیت دارند گفت: چهار مرکز از این آمار تقریبا غیر فعال هستند و تا شهریورماه رتبه بندی می‌شود.

مهدوی‌نیری با اشاره به فراهم شدن شرایط تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد: در سطح استان ۲۸۶ رشته کاردانی، ۱۴۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کارشناسی ارشد موجود است.

این مسئول اضافه کرد: دانشگاه علمی‌کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به پروژه محور و پژوهش‎‌محوری بودن برنامه‌ها و عملکرد خود با بقیه دانشگاه‌ها عملکرد و تدابیر متفاوتی است.

وی در ادامه تصریح کرد: تاکنون ۱۴هزار دانشجو در دانشگاه های جامع علمی و کاربردی استان در حال تحصیل بوده اند که از این تعداد هزار و پانصد نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند.

مهدوی‌نیری با بیان اینکه این مرکز دنبال مدرک‌گرایی نیست، گفت: دانشگاه علمی کابردی قزوین ۳ برابر دانشگاه امام خمینی (ره) دانشجو دارد و سیاست‌ها و برنامه‌های این دانشگاه با دیگر دانشگاه‌ها متفاوت است.

این مسئول با اشاره به عدم مجوز فعالیت بعضی از موسسات آموزش عالی آزاد هشدار داد: استان قزوین داری ۱۲ موسسه آموزش عالی آزاد است که جز یک یا دوتای آنها هیچ کدام مجوز رسمی از وزارت علوم ندارند.

وی با بیان این‌که دانشگاه علمی کابردی تنها دانشگاهی است که با تمام وزارت خانه‌ها در ارتباط است، تصریح کرد: دانشگاه علمی کاربردی دانشگاهی تقاضا محور است و به بازار کار رشته‌های تحصیلی توجه بسیاری دارد.

این مسئول گفت: ما می‌توانیم در حوزه‌های کشاورزی و صنعت، مدیریت و خدمات اجتماعی و هنر ورود پیدا کنیم و آموزش را در راستای نیازهای کشور و با بهره‌گیری از تکنولوژی و فن‌آوری پیش ببریم.

وی با بیان اینکه در این دانشگاه علم تبدیل به فناوری کاربردی می‌شود، تصریح کرد: جایگاه دانشگاه علمی و کاربردی حاشیه‌ای و جنبی نیست بلکه دارای جایگاهی بنیادی است.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با بیان این که کشورهای اروپایی توسعه یافته بیشترین آموزش را در زمینه کابردی و مهارت‌گرایی دارند، اضافه کرد: در کشور ما در بحث علمی کاربردی ضعیف کار می‌شود؛ امید است که با تغییر و تحولات رخ داده در سطح استان و کشور بتوانیم به جایگاه بهتری برسیم.

مهدوی‌نیری ابراز کرد: در دانشگاه علمی کاربردی ۶۰ درصد از دروس باید عملی و ۴۰ درصد به صورت تئوری باشد.

این مسئول با توجه به اینکه دانشگاه علمی کاربردی تنها دانشگاه دولتی است که متکی به بودجه دولتی نیست خاطرنشان کرد: از صددرصد شهریه دریافتی ۸۵درصد متعلق به مراکز است و تنها از ۱۵ درصد باقی‌مانده است که در راستای حق نظارت و کارهای نظارتی و سیاست‌گذاری‌ها استفاده می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: اگرقسمتی از کمک‌های مراکز علوم به دانشگاه علمی کاربردی اختصاص یابد این مرکز می‌تواند چند درصد از ۱۵ درصد حق نظارت را به خود مراکز برگرداند به شرطی که از شاخص‌های کمی و کیفی خوبی برخوردار باشند.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گفت: این دانشگاه می‌تواند به عنوان تقویت و توسعه دهنده بخش خصوصی باشد چرا که ۷۰درصد از مراکز دانشگاه علمی کاربردی درسطح استان در بخش خصوصی تحصیل می‌کنند .

هر ایرانی یک مهارت

مهدوی نیری توضیح داد: دانشگاه علمی کاربردی در بحث اقتصاد مقاومتی، بهبود فضای کسب و کار، مدیریت خانواده و پیشتازی در علم و فناوری نیز پیشگام و اثربخش است.

این مسئول با توجه به اثرگذاری این مرکز در حوزه اقتصادی اذعان داشت: تاکید مقام رهبری به افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور در این مراکز به طور جدی دنبال می‌شود.

وی رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و توسعه و ساماندهی نظام ملی نوآوری و تجاری‌سازی علم را از اصول ابلاغی دانست و خبر داد: پروژه عمرانی دانشگاه علمی کاربردی با زیربنای ۳۵۰۰متر مربعی خود در شهرک کوثر تا به امروز ۸۵ درصد رشد فیزیکی داشته و امید است تا پایان آبان این مجموعه تکمیل شود.

مهدوی نیری با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی یک دانشگاه نظارتی است،تصریح کرد: تجاری‌سازی علم، دانش بنیان کردن اقتصاد و بازنگری در رشته‌ها و دوره‌ها بر اساس نیاز بازار کسب و کار در این مراکز صورت می‌گیرد.

این مسئول با اشاره به شعار مرکز(هر ایرانی یک مهارت) تاکید کرد: دانشگاه دنبال افراد نخبه است و تنها دانشگاهی است که اساتید برای تدریس در آن باید کد صلاحیت داشته باشند.

وی کمیته عزل و نصب مراکز و کمیته گسترش هماهنگی و تحصیلی را از ارکان این مرکز دانست و خاطرنشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی به دنبال فعالیت ‌گرایی نیست بلکه به دنبال خروجی و اثرگذاری مثبت است.

مهدوی نیری با بیان اینکه اخذ شهریه دانشگاه علمی کاربردی تقریبا یک سوم شهریه برخی از دانشگاه‌هاست، گفت: با توجه به آغاز ثبت نام این مراکز از هفته آینده و پذیرشی که برطبق سامانه سازمان سنجش انجام می‌شود.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان در پایان گفت: اگر فردی در یک رشته متقاضی تحصیل باشد به‌ طوری‌که یک سال سابقه کاری در ان رشته را داشته باشد می‌تواند در آن حوزه ادامه تحصیل دهد.

انتهای پیام/پ۱/ ۱۰۰۳/و

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار