دانشگاه‌ دوباره جولان‌گاه فتنه‌گران شده است
کد خبر: 108543
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۵
رییس سازمان بسیج علمی پژوهشی کشور:
شاخص : رییس سازمان بسیج علمی کشور با بیان اینکه کسانی که دغدغه پیشرفت علمی کشور را داشتند دچار آفت شده‌اند، گفت: افرادی بر سیستم آموزشی مدیریت دارند که دغدغه‌ای برای پیشرفت علمی کشور را ندارند.

حسین قدیانی رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی کشور در گفت‌گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص، درباره وضعیت علمی کشور اظهار کرد: در زمینه پیشرفت علمی مسئله‌ای که وجود دارد این است که بتوانیم در میان کسانی که در حوزه دانش فعالیت دارند ایجاد انگیزه کنیم تا به سمت فتح مرزهای جدید علم و دانش بروند و موجب بالا رفتن سطح تولیدات در این زمینه شوند.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد طی سه سال گذشته توقف‌هایی در این عرصه به وجود آمده است، افزود: این توقف‌ها ناشی از چند موضوع است، اول اینکه مسائل حاشیه‌ای در مسائل علمی افزایش پیدا کرده است.

قدیانی ادامه داد: در اولویت‌بندی‌ها تغییراتی که ایجاد شده این است که بحث رشد علمی الویت خود را از دست داده و مباحث حاشیه‌ای و سیاسی کاری جایگزین آن شده است.

افرادی بر سیستم آموزشی مدیریت دارند که دغدغه‌ای برای پیشرفت علمی کشور را ندارند

رییس سازمان بسیج علمی، پژوهشی کشور اضافه کرد: مسئولین و دست اندرکارانی که تاثیر گذار هستند، به آن‌ها خدشه وارد شده، کسانی که دغدغه پیشرفت علمی کشور را داشتند دچار آفت شده‌اند و مسئله علمی حتی دیگر در الویت‌های آن‌ها هم قرار ندارد و شاهد یک افت جدی در حوزه تولیدات علمی کشور هستیم.

وی گفت: متاسفانه مشاهده می‌شود افرادی بر سیستم آموزشی مدیریت دارند که دغدغه‌ای برای پیشرفت علمی کشور را ندارند.

نیاز سنجی برای ارتباط دانشگاه و صنعت وجود ندارد

این مسئول با اشاره به اینکه رویکردهای کلان در خصوص تعامل صنعت و دانشگاه باید اصلاح شود، گفت: دیده می‌شود که در فعالیت‌های اقتصادی کشور یک نگاهی به کشورهای غربی خصوصا لیبرالی با رویکرد بنگاه‌های بزرگ اقتصادی که به کارتل‌های اقتصادی تبدیل می‌شوند، وجود دارد.

وی افزود: اگر این رویکرد را تغییر دهیم و به سمت بنگاه‌های کوچک اقتصادی بازگردیم یکی از مشکلات بزرگ ما رفع خواهد شد.

قدیانی ابراز کرد: اگر بخواهیم مشکل ارتباط دانشگاه و صنعت را حل کنیم باید بگوییم متاسفانه هیچ الویت بندی و نیاز سنجی که بتواند این دو را بهم ارتباط دهد به طور مدون ترسیم نشده است.

رییس سازمان بسیج علمی کشور عوان کرد: دانشگاه‌ها نیاز صنعت را نمی‌شناسند تا بتوانند نقشی ایفا کنند لذا  علی رغم اینکه ظرفیت و پتانسیل این توانایی در کشور وجود دارد، باید تاسف‌بار بگوییم که فارغ تحصیلانمان به جمع بیکاران اضافه می‌شوند چراکه دانشگاه‌های ما عنصر مولد، تولید نمی‌کنند.

این مسئول افزود: بلکه عنصری تولید می‌کند که خروجی آن منتظر است تا در سیستم‌های دولتی استخدام شود.

دانشگا‌ه‌ها به باشگاه احزاب تبدیل شده‌اند

وی درباره تحولات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین گفت: یکی از مشکلات که به نظام آموزش عالی آسیب میزند این است که دانشگاه به باشگاه احزاب تبدیل شده و از طرفی هم این خط دهی‌ها از بیرون به دانشگاه انتقال پیدا می‌کند.

قدیانی افزود: تاسف‌بارتر این است که مسئولین و متولیان امر دانشگاه خودشان در ایجاد این فضا مؤثر و نقش اصلی را بازی می‌کنند.

رییس سازمان بسیج علمی کشور ادامه داد: به نظر می‌رسد دانشگاه بین المللی قزوین هم  در کلیت پازل آموزش عالی کشور بازی می‌کند و آن توقعی که از پیشرفت علمی می‌رود، ندارد و در صورت ادامه این روند قطعا پرورش نسل انقلابی هم در آن اتفاق نمی‌افتد.

این مسئول با ابراز نگرانی از تدریس هاشم آقاجری در این دانشگاه گفت: دانشگاه‌ها دوباره محل و ماوای کسانی شدده که با انقلاب اسلامی زاویه داشتند و از دادگاه های انقلاب اسلامی برای آن‌ها حکم صادر شده است.

وی اذعان داشت: این افراد دوباره به صحنه آمده‌اند و جدا از تدریسی که دارند سعی می‌کنند تفکر سیاسی خود را به نسل جدید منتقل کنند؛ این مسائل با بیانات مقام معظم رهبری و نگاه و رفتاری که توقع دارند در دانشگاه انقلابی صورت بگیرد منافات دارد.

پشت‌پرده خطرناک در تصمیمات وزارت علوم

قدیانی تصریح کرد: در پشت پرده مسائل علمی  که در وزارت علوم شکل می‌گیرد مسائل و تصمیم‌گیری‌هایی در حوزه اندیشه‌ای و سیاسی دانشجویان اتفاق می‌افتد که بسیار خطرناک و نگران‌کننده است.

رییس سازمان بسیج علمی کشوردر پایان تاکید کرد: برای حل مسائل دانشگاه بین المللی قزوین باید یک حرکت انقلابی از طرف مجموعه دانشجویی و همچنین در سیستم‌های نظارتی صورت گیرد و با این موضوع برخورد جدی شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار