داوود اوغلو استعفا داد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60789
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۹:۳۶
شاخص : نخست‌وزیر ترکیه پس از عدم کسب اکثریت پارلمان توسط حزبش، از ست خود استعفا داد ولی تا روی کار آمدن دولت ائتلافی و یا دولت اقلیت، بر سر کار باقی می‌ماند.

«احمد داووداوغلو» نخست‌وزیر ترکیه پس از عدم کسب اکثریت آرای پارلمانی توسط حزب عدالت و توسعه، امروز سه‌شنبه از سمت خود استعفا داد.

بر اساس خبر رویترز، داوود اوغلو تا روی کار آمدن دولت جدید بر سر کار باقی می‌ماند.

شمارش آراء انتخابات بیست و پنجم پارلمان ترکیه نشان داد که ۴ حزب عدالت و توسعه، جمهوری‌خواه خلق، جنبش ملی و دموکراتیک‌ خلق‌ به این پارلمان راه یافته‌اند.

حزب جمهوری‌خواه خلق با ۱۳۲ کرسی در رتبه دوم، حزب جنبش ملی با ۸۱ کرسی در رتبه سوم و حزب دموکراتیک خلق‌ها با ۷۹ کرسی در رتبه چهارم قرار گرفت تا به این ترتیب پارلمان جدید ترکیه میزبان ۴ حزب از ۲۰ حزب شرکت‌‌کننده در انتخابات ۷ ژوئن باشد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها هم که نماینده کُردها به شمار می‌رود، موفق شد، با کسب ۱۱ درصد آراء سرانجام موجب ورود کُردها به پارلمان شود.

نکته تلخ این انتخابات برای حزب حاکم عدالت و توسعه این است که در صورت اصرار بر تشکیل ائتلاف با احزاب بزرگ ناچار است در سیاست های داخلی و خارجی اش تجدید نظر کرده یا این سیاست ها را تعدیل نماید. با این وجود حزب عدالت و توسعه این شانس را دارد که در صورت در اختیار داشتن سهمی از نتایج این انتخابات توسط کاندیداهای مستقل با جذب کرسی های متعلق به نمایندگان مستقل از جهنم ائتلاف با رقیبان سرسخت بگریزد.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار