دختران قربانی اصلی ازدواج‌های عجولانه/ مشاوره‌ پیش از ازدواج مانع بسیاری از طلاق‌ها می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 87020
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی:
شاخص : کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به اینکه دختران بیشترین تاوان ازدواج‌های عجولانه را می‌پردازند، گفت: بلوغ جسمی و روانی مناسب، تضمین کننده ازدواجی موفق است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، امروزه به دلیل تغییر رفتارها، تنوع سلیقه‌ها، فرهنگ‌ها و گسترش مرزهای جمعیتی، امر ازدواج نسبت به گذشتگان که از کانون جمعیتی کوچک‌تری برخوردار بوده و از طرفی زندگی پیچیده و ماشینی امروزه را نداشتند، سخت‌تر به نظر می‌رسد.

امروزه نمی‌شود با یک شناخت سطحی و جزئی برای ازدواج اقدام کرد چرا که یک ازدواج موفق و پایدار نیازمند شناخت همه جانبه طرفین می‌باشد و بارها شاهد ازدواج‌هایی بوده‌ایم که عمر آن‌ها حتی به یک سال هم نرسیده است.

علم روانشناسی و مشاوره یکی از راه‌هایی است که به شناخت بهتر طرفین از هم و حتی شناخت فردی از شخصیت خود کمک می‌کند. علمی که تقسیم‌بندی برای قشر تحصیلکرده یا بی‌سواد قائل نمی‌شود و کارشناسان، مشاوره پیش از ازدواج را لازمه داشتن ازدواجی مطمئن و موفق می‌دانند.

الهام الهی نیا کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه داشتن سلامت جسمی و روانی یکی از ارکان اصلی ازدواج است، اظهار کرد: این مساله به قدری مهم است که در قانون، هر یک از زوجین اگر سلامت جسمی و روانی نداشته و آن را از طرف مقابل پنهان کند، به عنوان فریب در ازدواج بوده و طرف خاطی مجرم شناخته می شود .

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی از ازدواج به عنوان مسافرت با خودرویی یاد کرد که برای رسیدن به منزل مقصود نمی‌توان با چرخ های کم باد و پنچر یا موتور خراب حرکت کرد.

وی توضیح داد: گاها دیده شده افراد از عدم سلامت جسمی و روانی طرف مقابل چشم پوشی می کنند و این امر مانند این است که فرد بداند موتور ماشین مشکل دارد ولی بی توجه به این قضیه می خواهد به مسافرتش ادامه دهد.

این روانشناس تاکید کرد: مشاوره پیش از ازدواج باید به مثابه آزمایشات پیش از ازدواج اجباری شود هر چند ممکن است فرار از این مشاوره‌ها برای افراد مشکل‌دار آسان باشد اما راه های تخصصی وجود دارد که افراد به راحتی نمی‌توانند با فریب‌کاری از آن‌ها عبور کنند.

الهی‌نیا با تاکید بر اینکه مشاوره‌های پیش از ازدواج باعث شناخت بیشتر زوجین از حالات و روحیات یکدیگر می شود، بیان کرد: یکی از مواردی که مشاوران، روانشناسان و زوجین باید قبل از ازدواج دقت کنند مساله فانتزی‌ها و رویاهای جنسی دوران نوجوانی افراد است که حتما باید زوجین در این قضیه تناسب داشته باشند .

ازدواج‌های عجولانه راه فرار از مشکلات نیست

متاسفانه عده ای از ازدواج به عنوان راه فرار از شرایط کنونی خود استفاده می‌کنند بدون اینکه به راه های دیگر از برون رفت مشکلات فعلی فکر کرده باشند.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به اینکه اکثرا دختران برای فرار از مشکلات زنگی تن به ازدواج می‌دهند تشریح کرد: دخترها قشری هستند که بیشترین تاوان ازدواج عجولانه را می‌پردازند، چرا که برای فرار از مشکلات اقتصادی، عاطفی یا ارتباطی با والدین ترجیح اولیه را ازدواج می بینند بدون اینکه به شرایط خود و طرف مقابل بیندیشند.

وی در ارتباط با این موضوع ادامه داد: افراد تحت تاثیر شرایط احساسی تصمیم به ازدواج انجام می‌گیرد. کنار رفتن احساسات و ظهور عقلانیت بزنگاهی است که زوجین در زندگی مشترک خود متوجه می شوند چه اشتباهی کرده‌اند و ازدواج‌های عاشقانه و رمانتیک که عاشقان در فاز شیدایی (از اختلات روانی )هستند، نمونه‌ای از این ازدواج‌ها است.

الهی نیا با بیان اینکه متاسفانه اکثر خانواده‌ها اعتقادی به مشاوره قبل از ازدواج ندارند، اضافه کرد: بیشتر خانواده‌ها ترجیح می دهند به تحقیقات سنتی از طرف مقابل اکتفا کنند و حاضر به مشاوره پیش از ازدواج نیستند و یا زمانی مراجعه می‌کنند که کار از کار گذشته است.

این روانشناس در ادامه بحث مثالی را خاطر نشان کرد و گفت: زوجی برای مشاوره مراجعه کردند که هفته بعد قرار ازدواج‌شان بود اما با وجود تحصیلات بالای زوجین، تناسبات خانوادگی، روحی، روانی و … مشاهده نمی شد، در آخرین لحظات متوجه شدم داماد قرص ترامادول مصرف می‌کند و این در حالی بود که تست اعتیاد هم منفی شده بود.

بلوغ جسمی و روانی مناسب، تضمین کننده ازدواجی موفق است

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه صرفا بلوغ جسمی برای تشکیل خانواده کافی نیست، افزود: سن مناسب ازدواج سنی است که فرد به بلوغ روانی برای پذیرش مسئولیت خود ، دیگری و زندگی در یک ارتباط دو طرفه رسیده باشد.

وی توضیح داد: سن عقلی یعنی رسیدن به یک خود آگاهی همه جانبه، داشتن هوش هیجانی، اخلاقی و معنوی. فقط داشتن یک مدرک بالا دلیل بر داشتن هوش بالای فرد نیست. امروزه کسی با هوش نامیده می شود که انواع هوش‌ها را دارا باشد و این یعنی همان سن عقلی.

الهی نیا اذعان کرد: امروزه بعضی از کارشناسان معتقد هستند که دخترها نسبت به پسرها در یک سن مشابه، از سن عقلی بالاتری برخوردارند اما این برای همه صدق نمی کند. داشتن الگوهای تربیتی سالم، محیط تربیتی غنی،از همه نظر و حضور والدین مقتدر باعث رشد و ظهور فرزندانی می شود که از سن شناسنامه‌ای خود جلوتر و به انواع هوش ها مجهز هستند.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به ضرورت استقلال فکری زوجین گفت: رسیدن به استقلال فکری موجب استقلال ارتباطی و مشخص شدن مرزها با والدین می‌شود و زوجین در مورد مسایل زناشویی به راحتی تصمیم می گیرند .

این مشاور با اشاره به اینکه گاهی به زوجین توصیه می‌شود برخی مشکلات و مسائل زندگی خود را با والدین در میان نگذارند، عنوان کرد: چون برخی مواقع والدین از روی احساس تصمیم می‌گیرند تا تخصص، پس شناخت مرزها بعد از ازدواج باید صورت بگیرد. وقتی جایگاه ها مشخص شود ، نوع رابطه هم مشخص می شود و این یعنی مدیریت رابطه ها .

نداشتن شغل و ثبات اقتصادی باعث متشنج شدن زندگی مشترک می‌شود

بیشتر مواقع مقایسه بی‌جا باعث اختلاف و کاهش محبت و فاصله گرفتن زوجین می‌شود به گونه‌ای که کانون خانواده که منبع آرامش و آسایش است تبدیل به میدان جنگ داشته‌ها و نداشته‌های طرفین می‌شود.

دکتر الهی نیا در این زمینه یادآور شد: همیشه عده ای از ما بالاتر و عده ای پایین تر هستند و نباید خود را در معرض مقایسه با دیگران قرار دهیم بلکه باید زندگی را با تکیه بر داشته‌های خود و فرد مقابل قبول کنیم و برای ارتقاء همه جانبه زندگی با همراهی هم تلاش کنیم در این صورت همیشه آرامش خواهیم داشت .

وی افزود: شغل و داشتن درآمد از واجبات در هر ازدواجی به حساب می‌آید ، نداشتن شغل و ثبات اقتصادی خانواده‌ها باعث مشکلات روحی و روانی از جمله اضطراب و افسردگی می شود .

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به اینکه مسئولیت پذیری و تعهد یکی از ارکان اصلی برای ازدواج پایدار است، تشریح کرد: نداشتن تعهد در امر خانه و خانواده و باقی ماندن در دوران مجردی یعنی اینکه هنوز برای زندگی خانوادگی آمادگی نداریم.

این روانشناس اضافه کرد: خیلی از زوجین در ازدواج به این درجه از آمادگی نرسیده اند و برای متعهد بودن و مسئولیت پذیر شدن در زندگی باید کودکان را از بچگی در این خصوص آموزش داد .

الهی نیا در پایان تاکید کرد: در افرادی که شخصیت های انعطاف پذیری ندارند نداشتن اشتراکات فرهنگی، خانوادگی، مذهبی، قومی و مسائل دیگر حتما بعد ازدواج زمینه ساز مشکلات بسیاریمی‌شود که گاها با روانشناسی و مشاوره هم کاری نمی توان کرد.

کلام آخر؛
اگر سری به دادگاه خانواده بزنیم با طلاق‌هایی روبه رو می‌شویم که به دلیل اختلافات جزئی رخ داده‌اند، اختلافاتی که زوجین حتی فکرش را هم نمی‌کردند روزی باعث جداییشان شود.

نداشتن اطلاعات کافی از الویت‌های یک ازدواج موفق و پایدار و بی‌توجهی به داشتن شناخت از ویژگی‌های شخصیتی یکدیگر از جمله عواملی است که بعد از ازدواج گریبان گیر بسیاری از زوج‌های جوان می‌شود.

مشاوره‌ها و روانشناسی‌های قبل از ازدواج از جمله مهم‌ترین راه‌هایی هستند که می‌تواند از بروز و افزایش طلاق در جامعه جلوگیری کند به طوری که حتی قضات و

رؤسای دادگاه‌های خانواده پرونده‌های طلاق را ابتدا به مراکز مشاوره مستقر در این دادگاه‌ها ارجاع می‌دهند که بسیاری از مواقع موجب رفع مشکلات و آشتی زوجین می‌شود.

پس بهتر است طبق ضرب‌المثل همیشگی که پیشگیری بهتر از درمان است عمل کنیم و از بروز طلاق‌هایی که به راحتی می‌شود کنترل کرد جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار