درآمد موقوفات در سال جاری ۴۴ درصد رشد داشته است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 120278
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۹۵ - ۵:۴۴
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان:
شاخص : مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه 20 موقوفه جدید در سطح استان شناسایی شده است، گفت: در حوزه مالی 44 درصد رشد درآمد موقوفات را در سال جاری داشته‌ایم و نذورات امامزادگان به میزان 10 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام غلامرضا عادل مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین ظهر امروز در نشست خبری عملکرد سالانه و تشریح برنامه‌های دهه وقف که در سالن کنفرانش این سازمان برگزار شد با اشاره به احداث شبستان‌های جدید و توسعه بقاع متبرکه، اظهار کرد: در ۵ بقعه متبرکه به مساحت ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع فعالیت انجام گرفته است.

وی افزود: احداث درمانگاه خیریه شهر بیدستان به مساحت یک هزار و ۳۵۸ متر مربع در ۳ طبقه در حال احداث است و تقریبا ۹۰ درصد کار انجام شده و در ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه عنوان کرد: ۳ واحد مسکونی در شهر بیدستان به مساحت ۳۳۰ متر مربع و مجتمع ۱۶۰ واحدی در حال احداث است که ۸۰ درصد پیشرفت داشته و تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

حجت الاسلام عادل ادامه داد: پروژه مجتمع تجاری شهر محمدیه در ۷ طبقه به متراژ ۱۶ هزار متر مربع آغاز شده و مجتمع اداری تجاری موقوفه ابوترابی و تهرانچی در شهر قزوین به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع در هفته وقف به بهره برداری خواهد رسید.

این مسئول در ادامه گفت: مجموع اعتباراتی نقدی و غیر نقدی مانند زمین که از طرف موقوفات در این پروژه‌ها هزینه شده ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و بخش خصوصی ۲۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

وی ابراز کرد: در راستای تکمیل اطلاعات سامانه جامع مدیریت و اطلاعات موقوفات وبقاع متبرکه تعداد یک هزار و ۵۱۰ رقبه تایید اطلاعات شده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گفت: برای بقاع متبرکه سطح استان هفت طرح جامع تهیه شده که بحث نوسازی و توسعه بقاع بر مبنای این طرح‌ها انجام خواهد گرفت.

حجت الاسلام عادل افزود: در حوزه حقوقی با توجه به اینکه موضوع اخذ اسناد مالکیت از برنامه‌های مهم ادراه اوقاف است تا کنون ۲۵۰ جلد سند تک برگی که شامل ۲ هزار رقبه موقوفات می‌باشد، اخذ شده است.

۱۴۷ پرونده در سطح محاکم از طرف اداره کل اوقاف وجود دارد

این مسئول خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۴۷ پرونده در سطح محاکم از طرف اداره کل اوقاف در راستای پیگیری موقوفه وموقوفات مطرح شده  و ۱۵۰ دادنامه به نفع موقوفات به نتیجه رسیده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ موقوفه جدید در سطح استان شناسایی شده است، گفت: در حوزه مالی ۴۴ درصد رشد موقوفات را در سال جاری داشته‌ایم و نذورات امامزادگان به میزان ۱۰ درصد رشد داشته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه یادآور شد: سامانه جامع موقوفات و امامزدگان شاخص استان تکمیل شده و ویژه برنامه آرامش بهاری در ۹۰ بقعه استان، نشاط معنوی، ضیافت الهی، ویژه برنامه بصیرت عاشورایی از جمله برنامه های فرهنگی در بقاع و امامزادگان بوده است.

حجت الاسلام عادل اضافه کرد: موکب سیدالشهدای اداره اوقاف قزوین در مرز مهران به مناسبت اربعین حسینی  برپا و روزانه ۵ هزار وعده غذای گرم و ۱۰ هزار میان وعده به زائرین ارائه شد.

این مسئول با اشاره به هفته وقف گفت: برنامه‌های این هفته به صورت دهه پیش بینی و هر روز به یک مناسبت خاص از جمله “وقف و رسانه”، “وقف و ترویج فرهنگ اهل بیت (ع)”، “وقف و ترویج فرهنگ قرآنی”، نامنگذاری شده است.

وی در پایان افزود: همچنین امروز با حضور در گلزار شهدای شهر قزوین با شهدای گرانقدر تجدید میثاق کرده و پس از آن طی دیداری با نماینده ولی فقیه در استان از رهنمودهای ایشان بهره مند شدیم.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار